Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja STOP DOPALACZOM wkracza do kolejnych gmin

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Okładka komiksu "Mocarz"
Okładka komiksu "Mocarz"
Inicjatywa społeczna przeciw dopalaczom wkrótce wkroczy do szkół w Drezdenku, Dobiegniewie, Starym Kurowie, Lubiszynie, Santoku, Deszcznie i Kłodawie. Do rąk młodzieży trafi komiks edukacyjny „Mocarz”, którego nazwa nie jest przypadkowa. Tak samo bowiem nazywa się popularny dopalacz, którego toksyczne związki działają silniej od marihuany czy haszyszu. Substancja ta sieje spustoszenie przede wszystkim wśród młodych ludzi, którzy eksperymentując z nowymi używkami, nie zważając na opłakane w skutkach konsekwencje ich stosowania.

- Specjaliści alarmują, że dopalacze stają się plagą XXI wieku. Młodzi masowo trafiają do szpitali. Jako samorząd zdajemy sobie sprawę, że istotna jest prewencja. Dlatego z myślą o ochronie lokalnej społeczności włączamy się w akcję „STOP DOPALACZOM”. Gdy komiks „Mocarz” trafi do naszych szkół, młodzież jak i dzieci zdobędą niezbędną wiedzę podaną w interesującej formie – mówi Anna Mołodciak, wójt gminy Kłodawa.

Z naszą akcją STOP DOPALACZOM dotarliśmy już do kilkunastu lubuskich szkół. Wkrótce pojawimy się z nią także winnych placówkach.

- Profilaktyka wśród dzieci i młodzieży w domach, w placówkach oświatowych, przy okazji spotkań, konkursów, zawodów może pomóc wielu osobom, przestrzec przed niebezpieczeństwem jakie grozi ze strony tak niebezpiecznych substancji. Proponowana forma komiksowa będzie dobrą formą wsparcia profilaktycznego dla dzieci i młodzieży – mówi Tadeusz Koper, Zastępca Wójta Gminy Deszczno, Przewodniczący Gminnej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Warto wiedzieć, że co cztery tygodnie produkowany jest nowy dopalacz! Często 50, a nawet 300 razy silniejszy niż jego poprzednik! Przypomnijmy, że najmłodsza osoba, która zatruła się dopalaczami w województwie lubuskim miała 12 lat, najstarsza - 42 lata - tak wynika z przerażających statystyk lubuskiego sanepidu. Przez cały 2014 rok odnotowano w Lubuskiem jedynie 45 przypadków zatruć dopalaczami. W 2015 roku było ich aż 426.

- Dzięki akcji „STOP DOPALACZOM” chcemy dostarczać młodzieży i rodzicom wiedzę o zjawisku używania dopalaczy, a także przeciwdziałać próbom użycia substancji psychoaktywnych. Młodzi ludzie muszą być w pełni świadomi negatywnych konsekwencji zażywania środków odurzających komentuje Galina Zgadło, inspektor ds. społecznych w Dobiegniewie.

Edukacyjny komiks „Mocarz” jest dającą do myślenia akcją przeciwko handlarzom śmiercionośnymi substancjami. Pokazuje on, co dzieje się z człowiekiem, który wziął dopalacze oraz informuje, do czego prowadzi ich zażywanie i dlaczego należy ich unikać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska