Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krośnie przy wspólnym stole zaśpiewamy kolędy

Leszek Kalinowski 68 324 88 36 [email protected]
Tegoroczna miejska wigilia ma być wyjątkowa. Nie tylko za sprawą miejsca, które zmieni się w świąteczną krainę. Atrakcji w niedzielę na placu 11 Pułku nie zabraknie. I tradycyjnego barszczu z uszkami czy kapusty z grochem.

Do tej pory wigilię organizowano tuż przed świętami, w dzień powszedni, na deptaku zwanym popularnie w mieście tramwajem. Teraz ma być inaczej, z większym rozmachem i większymi atrakcjami dla mieszkańców. W wigilijną atmosferę poczujemy na przystrojonym reprezentacyjnym placu.

- To dobry pomysł. Wcześniej nie uczestniczyłam w miejskiej wigilii, bo pracowałam. A teraz w niedzielę chętnie pójdę złożyć krośnianom życzenia i podzielę się opłatkiem - mówi Teresa Gadysz. I dodaje, że całować się nie będzie. A to z powodu grypy, o której tyle się teraz trąbi w mediach.

Organizatorzy liczą, że w tym roku na miejską wigilię przyjdzie więcej osób.
Świąteczne spotkanie rozpocznie się w niedzielę o 16.00 piosenką ,,Jest taki dzień" w wykonaniu zespołu Iskra. Harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju (do Polski dociera co roku dzięki słowackim skautom) burmistrzowi i proboszczowi, a ci z kolei - mieszkańcom miasta. Nie zabraknie życzeń od władz i duchownych. No i tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. Na 16.30 zaplanowano występ chóru kościelnego.

- 15 minut później rozstrzygnięty zostanie konkurs - w dwóch kategoriach - na szopkę bożonarodzeniową, które wykonają uczniowie krośnieńskich szkół. Będą one ustawione na słomianych balotach wzdłuż chodnika pod sceną - mówi doradca burmistrza ds. kontaktów z mediami Daniel Sawicki. - W nagrodę dostaną talony do księgarni.

Dla dzieci atrakcją z pewnością będzie też żywa szopka. I kiermasz świątecznych ozdób, przygotowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniów szkół i przedszkolaków. Wszystkie zostaną wyeksponowane pod jednym namiotem. W tym miejscu będziemy mieli okazję nabyć świece Caritas. I w ten sposób pokazać naszą solidarność z najbardziej potrzebującymi pomocy.

Scena zostanie ustawiona na parkingu przy WTZ, tam też znajdzie się szopka, stoisko z choinkami, które rozdawał będzie Zdzisław Paduszyński. Tu także stanie dmuchany, sześciometrowy Mikołaj. A także stoisko, gdzie będziemy mogli kupić żywego karpia.

Z drugiej strony ustawione zostaną stoiska do wydawania barszczu z uszkami i grochu z kapustą oraz wojskowe namioty ze stolikami, w którym będzie można zjeść potrawy serwowane przez miasto.
Tego dnia nie zabraknie też stoisk cukierniczych i z grzanym winem. Wspólne biesiadowanie odbędzie się z kolędami w tle i wśród świątecznie przystrojonych choinek.

- Nie tylko wysłuchamy koncertu zespołu Jarzębinki (o 17.00), naszych gimnazjalistów (17.15) czy zespołu Iskra (17.45), ale także sami popiszemy się wokalnymi zdolnościami. Zapraszamy wszystkich do konkursu karaoke. Do wygrania jest mp-4 - zachęca wiceburmistrz Mirosław Glaz.

Pani Teresa, ale nie tylko ona, obawia się, że zapowiadaną imprezę, może popsuć pogoda. Bo gdy się okaże, że będzie bardzo zimno, kto to z mieszkańców wytrzyma na dworze dwie godziny? Chociaż z drugiej strony, zastanawia się, skoro w innych miastach na takich imprezach chętnych nie brakuje, to dlaczego u nas miałoby być inaczej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska