CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH

  CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH

  EUGENIUSZ KURZAWA 0 68 324 88 54 teren@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W ksiedze pamiątkowej jest dziewiec osób zasluzonych dla miasta. Wiadomo, ze wcześniej tez przyznawano tytul honorowego sulechowianina. Dopi szmy wspólnie do ksiegi pierwszy tom!
  - Myśle, zwazywszy na tak duzą ilośc osób obdarowanych tytulem, ze w 1960 r. po raz pierwszy po wojnie nadano godnośc Zasluzonego obywatela miasta Sulechów

  - Myśle, zwazywszy na tak duzą ilośc osób obdarowanych tytulem, ze w 1960 r. po raz pierwszy po wojnie nadano godnośc Zasluzonego obywatela miasta Sulechów - sądzi Arleta Lubieniec. - Wśród nich są przede wszystkim pionierzy, którzy brali udzial w odbudowie i rozwoju miasta. ©fot. Mariusz Kapa3a

  CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH

  CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH


  Czytelników, którzy chcieliby pomóc w dopisaniu do honorowej ksiegi kogoś z nieznanych 59 osób z tytulem Zasluzonego obywatela miasta Sulechowa, prosimy o zglaszanie sie do biura rady miejskiej w ratuszu: tel. 0 68 385 11 23.  Arleta Lubieniec, nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 2, jako radna zebrala w duzego formatu ksiedze pamiątkowej informacje o honorowych obywatelach gminy od 2002 r. Jest ich dziewiecioro, w tym Niemka, Anglik i Holenderka. Jeśli ktoś chce poznac ich blizej, moze przyjśc do biura rady miejskiej w ratuszu, gdzie od niedawna jest dostepna ksiega, w której uwieczniono te postacie. - To nasze autorytety - uwaza A. Lubieniec.

  "Instytucja" honorowego obywatela gminy istnieje dopiero od 3 kwietnia 2001 roku. Tymczasem wspólną uchwalą Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w Sulechowie z 13 lutego 1960 r. 59 mieszkanców otrzymalo tytul Zasluzonego obywatela miasta Sulechowa.

  - Znalazlam te informacje w monografii "Sulechów i okolice" pod redakcją Zygmunta Borasa z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza - przekazuje A. Lubieniec. Wśród zasluzonych pojawia sie nazwisko Stanislawa Lazara - fotografa, który uwiecznial miasto od pierwszych powojennych dni, kolejarza Michala Zasadniego, znanych i cenionych pionierów - nauczycieli: Stanislawa Andriana, Stanislawa Weychta i pierwszego lekarza Konstantego Pyszynskiego, który przybyl do Sulechowa w sierpniu 1945 r.

  - Na grobie Bronislawy Literskiej, zony pierwszego naszego burmistrza, widnieje informacja, iz zostala zasluzoną sulechowianką. Takze moja mama Danuta Szymkowiak w 1974 r. otrzymala tytul zasluzonego obywatela Sulechowa - dodaje pomyslodawczyni ksiegi honorowych, a szperając w pamieci dodaje nazwiska lekarzy upamietnionych na budynku szpitala, Janusza Zielinskiego i Ryszarda Rzepke.

  A. Lubieniec uwaza, ze wobec tego faktu nalezaloby poszerzyc wstecz liste zasluzonych. - Myśle, ze trzeba by dopisac pierwsze karty tej ksiegi - stwierdza, choc nie wie jeszcze, jak to zrobic technicznie. Moze zalozyc pierwszy tom ksiegi? Wiadomo bowiem, iz Polska nie zaczela sie w 2001 r. od uchwaly podjetej przez radnych w Sulechowie. Warto zatem byloby dowiedziec sie czegoś o autorytetach i zasluzonych postaciach z przeszlości. Moze pomogą w tym Czytelnicy?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo