Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH

EUGENIUSZ KURZAWA 0 68 324 88 54 [email protected]
- Myśle, zwazywszy na tak duzą ilośc osób obdarowanych tytulem, ze w 1960 r. po raz pierwszy po wojnie nadano godnośc Zasluzonego obywatela miasta Sulechów - sądzi Arleta Lubieniec. - Wśród nich są przede wszystkim pionierzy, którzy brali udzial w odbudowie i rozwoju miasta.
- Myśle, zwazywszy na tak duzą ilośc osób obdarowanych tytulem, ze w 1960 r. po raz pierwszy po wojnie nadano godnośc Zasluzonego obywatela miasta Sulechów - sądzi Arleta Lubieniec. - Wśród nich są przede wszystkim pionierzy, którzy brali udzial w odbudowie i rozwoju miasta. fot. Mariusz Kapa3a
W ksiedze pamiątkowej jest dziewiec osób zasluzonych dla miasta. Wiadomo, ze wcześniej tez przyznawano tytul honorowego sulechowianina. Dopi szmy wspólnie do ksiegi pierwszy tom!

CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH

CZY ZNASZ ZASLU?ONYCH

Czytelników, którzy chcieliby pomóc w dopisaniu do honorowej ksiegi kogoś z nieznanych 59 osób z tytulem Zasluzonego obywatela miasta Sulechowa, prosimy o zglaszanie sie do biura rady miejskiej w ratuszu: tel. 0 68 385 11 23.

Arleta Lubieniec, nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 2, jako radna zebrala w duzego formatu ksiedze pamiątkowej informacje o honorowych obywatelach gminy od 2002 r. Jest ich dziewiecioro, w tym Niemka, Anglik i Holenderka. Jeśli ktoś chce poznac ich blizej, moze przyjśc do biura rady miejskiej w ratuszu, gdzie od niedawna jest dostepna ksiega, w której uwieczniono te postacie. - To nasze autorytety - uwaza A. Lubieniec.

"Instytucja" honorowego obywatela gminy istnieje dopiero od 3 kwietnia 2001 roku. Tymczasem wspólną uchwalą Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w Sulechowie z 13 lutego 1960 r. 59 mieszkanców otrzymalo tytul Zasluzonego obywatela miasta Sulechowa.

- Znalazlam te informacje w monografii "Sulechów i okolice" pod redakcją Zygmunta Borasa z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza - przekazuje A. Lubieniec. Wśród zasluzonych pojawia sie nazwisko Stanislawa Lazara - fotografa, który uwiecznial miasto od pierwszych powojennych dni, kolejarza Michala Zasadniego, znanych i cenionych pionierów - nauczycieli: Stanislawa Andriana, Stanislawa Weychta i pierwszego lekarza Konstantego Pyszynskiego, który przybyl do Sulechowa w sierpniu 1945 r.

- Na grobie Bronislawy Literskiej, zony pierwszego naszego burmistrza, widnieje informacja, iz zostala zasluzoną sulechowianką. Takze moja mama Danuta Szymkowiak w 1974 r. otrzymala tytul zasluzonego obywatela Sulechowa - dodaje pomyslodawczyni ksiegi honorowych, a szperając w pamieci dodaje nazwiska lekarzy upamietnionych na budynku szpitala, Janusza Zielinskiego i Ryszarda Rzepke.

A. Lubieniec uwaza, ze wobec tego faktu nalezaloby poszerzyc wstecz liste zasluzonych. - Myśle, ze trzeba by dopisac pierwsze karty tej ksiegi - stwierdza, choc nie wie jeszcze, jak to zrobic technicznie. Moze zalozyc pierwszy tom ksiegi? Wiadomo bowiem, iz Polska nie zaczela sie w 2001 r. od uchwaly podjetej przez radnych w Sulechowie. Warto zatem byloby dowiedziec sie czegoś o autorytetach i zasluzonych postaciach z przeszlości. Moze pomogą w tym Czytelnicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska