Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Kraj Artykuł

Polska szkoła przemocy - poranny przegląd prasy

Dodano: 28 marca 2014, 0:10 Autor:

Zobacz, o czym dziś piszą ogólnopolskie dzienniki.

"Rzeczpospolita": Inwestycja w lepsze prawo

Rząd przyznaje, że jego słabe kadry odpowiadają za złą jakość przepisów. Wydaje 600 tys., by to zmienić – ustaliła "Rzeczpospolita".

Eksperci od lat zwracają uwagę na to, że w Polsce uchwala się zbyt wiele ustaw, a przepisy są nielogiczne i wewnętrznie sprzeczne. Rząd właśnie przyznał, że przyczyną może być zła jakość jego kadr.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Kancelaria Premiera zleciła realizację projektu, który ma usprawnić pracę specjalistów. Projekt nazywa się "Diagnoza potencjału analitycznego kadr administracji rządowej". Wykonawców KPRM wybrała pod koniec lutego.

Firmy realizujące projekt mają określić potencjał urzędników za pomocą testu kompetencyjnego i przeprowadzić z nimi pogłębione wywiady. Na tej podstawie napiszą raport na temat zdolności analitycznych kadr. Opracują też dla legislatorów programy szkoleń i rozwoju zawodowego, mających zatrzymać ich w pracy w rządzie.

Eksperci zlecenie projektu oceniają pozytywnie. "Dobrze, że zlecono go firmie zewnętrznej, dzięki czemu raport może być bezstronny" – mówi konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek. Prawnicy uważają jednak, że rozwiązanie problemów z legislacją wymaga szerszych działań.

"Gazeta Wyborcza": Firma na próbę. Drugie podejście

Możliwość zakładania firmy na próbę po raz kolejny będzie przedmiotem obrad Sejmu. Do serc młodych przedsiębiorców szykuje się wyścig polityków – informuje "Gazeta Wyborcza".

Firma na próbę to projekt Twojego Ruchu zakładający ulgowe traktowanie przedsiębiorców przez pierwsze 90 dni prowadzenia działalności.

Pierwsza wersja projektu została w lipcu 2013 r. odrzucona głosami PO i PSL. W styczniu br. posłowie PO zapowiadali zgłoszenie projektu tzw. wakacji podatkowych dla młodych przedsiębiorców, ale dokument nie wpłynął jeszcze oficjalnie do Sejmu.

"Rzeczpospolita": Polska szkoła przemocy

Blisko pół miliona uczniów podstawówek to ofiary szkolnej agresji – alarmuje "Rzeczpospolita".

Wbrew obiegowej opinii to nie gimnazja, ale szkoły podstawowe są najbardziej niebezpiecznymi placówkami w polskim systemie edukacji. To tu najczęściej uczniowie padają ofiarami agresji i przemocy.

Takie wnioski płyną z analizy dr. Jakuba Kołodziejczyka i Bartłomieja Walczaka, przeprowadzonej na zlecenie Ośrodka Rozwoju Edukacji (agenda Ministerstwa Edukacji) w ramach oceny jakości pracy szkół tzw. ewaluacji.

Blisko 23 proc. uczniów szkół podstawowych przyznało, że co najmniej raz padło ofiarą agresywnych zachowań, a to oznacza, że problem może dotyczyć ok. 460 tys. uczniów. 10 proc. uczniów przyznało, że rówieśnicy stosują wobec nich przemoc regularnie, czyli ten problem dotyczy ok. 200 tys. uczniów.

W gimnazjach te odsetki są zdecydowanie niższe. Wynoszą odpowiednio 14,5 proc. oraz 6 proc., w szkołach ponadgimnazjalnych to 7,6 proc. oraz 3 proc. Te dane oznaczają, że w całym systemie oświaty problem agresji dotyczy ok. 750 tys. uczniów, a dla ok. 300 tys. jest to problem powtarzający się.

Zobacz też: Będziemy płacić nowymi banknotami. Zobacz, co się zmieni

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • przeglad prasy
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.