Stolica Francji walczy z arogancją mieszkańców

Dodano: 15 stycznia 2013, 11:15 Autor:

Stolica Francji walczy z arogancją mieszkańców

(fot. EPA/IAN LANGSDON)

Paryż jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic świata. Niestety, o ile turystów zachwycają miejscowe zabytki, odstrasza ich nieuprzejmość i arogancja mieszkańców stolicy Francji.

Turyści, którzy odwiedzają Paryż zwykle skarżą się na szorstkie i snobistyczne zachowanie Francuzów. Zwykle przedsmak "paryskiej gościnności" można poczuć już na lotnisku Charlesa de Gaulle'a, które w 2011 roku zostało uznane przez CNN za najgorsze lotnisko na świecie. Odstraszają brudne toalety, a przede wszystkim lekceważący personel.

"Oczekiwanie na lot można porównać do odsiadki w areszcie" - skarżą się podróżni.

Okazuje się jednak, że mieszkańcy Paryża są aroganccy nie tylko w stosunku do obcokrajowców, nie kryją pogardy również w stosunku do siebie. Japoński psychiatra, który od lat mieszka w Paryżu zidentyfikował wśród obcokrajowców przybywających do miasta świateł coś, co nazywa "syndromem Paryża".

- Wiele osób, które tu przyjeżdżają, kojarzą Paryż z elegancją i wyrafinowaniem. Jednak rzeczywistość szybko weryfikuje tę opinię. Osobiście nigdy nie spotkałem się z tak mało przyjaznym, a wręcz agresywnym przyjęciem. Myślę, że wiele osób, które przyjeżdżają do Paryża doświadcza uczucia strachu - tłumaczy naukowiec, który wolał pozostać anonimowy.

Arogancję Francuzów można dostrzec również w środkach komunikacji miejskiej, dlatego władze transportu publicznego Paryża zdecydowały się podjąć dość radykalne kroki w uświadomieniu rodakom ich zachowań. Na autobusach i w metrze można dostrzec karykaturalne plakaty z wizerunkiem aroganckich zwierząt. Kampania ma skłonić mieszkańców Paryża do poprawy ich manier.

- To jest bardzo francuska problem - powiedział Guillaume Pepy, szef Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich (SNCF). Przyznał, że takie incydenty jak palenie w niedozwolonych miejscach, kładzenie nóg na siedzeniu, niszczenie mienia publicznego są na porządku dziennym.

- Nie wiem, czy takie kampanie będą miały wpływ na zachowanie Francuzów, ale na pewno są one potrzebne - przyznał socjolog Dominique Picard, autor książki poświęconej manierom. Socjolog dostrzega, że arogancja wśród Francuzów rośnie i dotyczy wszystkich klas społecznych.

Francuski tygodnik "Marianne" tłumaczy zachowanie mieszkańców miasta miłości stresem, pisząc, że "chamstwo jest reakcją na stres". Gazeta powołuje się na badania, które sugerują, że mieszkańcy Paryża są bardziej zestresowani niż w innych częściach Francji. Przyczyną są coraz dłuższe dojazdy do pracy, zatłoczone środki transportu miejskiego, korki, dłuższy czas pracy i zawrotne tempo życia.

Nieco inne zdanie na temat paryskich obyczajów ma Amerykanin Karen Fawcett, autor bloga Bonjour Paris. - Od lat staram się przekonać ludzi, że mieszkańcy Paryża nie są aroganccy i niemili. Ludzie po prostu nie rozumieją różnic kulturowych - tłumaczy bloger.

- Paryżanie wydają się być jak ludzie, którzy mieszkają i pracują na Manhattanie i wcale nie muszą być mili dla przyjezdnych. Uważam, że obowiązkiem każdego turysty, który przyjeżdża do Paryża jest poznanie francuskiej kultury i obyczajów, a nie narzekanie na nieuprzejmość mieszkańców - dodaje.

Czytaj więcej o:
  • Francja
  • Paryż
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.