Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nad Polską - 27-28.02.2018. Niesamowite zjawisko na niebie. W Polsce zobaczymy zorzę polarną!

(red.)
Zorza polarna to niezwykle barwne i piękne zjawisko. Ponieważ zorze występują głównie na wysokich szerokościach geograficznych, za kołami podbiegunowymi, nie wszyscy mają okazję je podziwiać.
Zorza polarna to niezwykle barwne i piękne zjawisko. Ponieważ zorze występują głównie na wysokich szerokościach geograficznych, za kołami podbiegunowymi, nie wszyscy mają okazję je podziwiać. Pixabay
Zorza polarna 2019 to jedno z tych zjawisk, które każdy chce i musi zobaczyć! I wcale być pasjonatem nieba! Zjawisko to występujące w nocy z 27 na 28 lutego będzie widoczne nad Polską. Gdzie dokładnie?

Zorza polarna nad Polską: 27-28.02.2019:

W nocy ze środy na czwartek (z 27 na 28 lutego) można będzie podziwiać zorzę polarną.

"_W stronę Ziemi zmierza strumień wiatru słonecznego, pochodzący z rozległej dziury koronalnej. Ta wyrwa w polu magnetycznym naszej gwiazdy towarzyszy nam od kilku miesięcy, cyklicznie zapewniając widowiskowe zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych. Wywołane nią burze magnetyczne osiągały wartość G1, G2, a nawet G3 co pozwalało na obserwacji zórz polarnych również ze średnich szerokości geograficznych.

Uderzenia wiatru słonecznego możemy spodziewać się w okolicach nocy z środy na czwartek, najwcześniej po godzinie 22:00 czasu polskiego. W momencie uderzenia możemy spodziewać się wyjątkowo silnej zorzy polarnej, która w sprzyjających warunkach mogłaby przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut być widoczna również z terenu Polski. Obserwatorzy na północy i w centrum naszego kraju powinni być przygotowani do obserwacji tego zjawiska_" - czytamy na profilu Z głową w gwiazdach.

‼️ALERT ZORZOWY DLA POLSKI PÓŁNOCNEJ‼️
🗓 27/28 lutego, 22:00-04:00

Dzisiejszej nocy mogą wystąpić warunki sprzyjające...

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Środa, 27 lutego 2019

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest przepięknym zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety.

W przypadki Ziemi, zorze występują głównie na wysokich szerokościach geograficznych, za kołami podbiegunowymi. Co ciekawe, kiedy warunki temu sprzyjają można je dostrzec także w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zorza zorzy nierówna

Zorze różnią się od siebie. Występują w postaci pasm, łuków, kurtyn, promieni, koron itp. Ich kolory natomiast zbliżone są do odcieni żółtego, zielonego, niebieskiego i czerwonego koloru. Najczęściej jednak występują w kolorze białym.

Trzeba także dodać, że kolor zorzy zależny jest od gazu a także wysokości na której występuje to zjawisko.

Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej. (źródło: Wikipedia).

Jak powstaje zorza polarna?

Niezbędny do pojawianie się zorzy polarnej jest wiatr słoneczny. To właśnie on po interakcji z magnetosferą Ziemi tworzy to arcyciekawie podniebne zjawisko.

Zorza polarna: 27-28.02.2018. Gdzie obserwować?

Największe szanse, jeśli chodzi o Polskę, mają mieszkańcy północnej oraz centralnej Polski. Zjawisko powstałe w nocy z 27 na 28 lutego 2019 potrwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut.

Zobacz także: Niezwykłe zdjęcia zorzy polarnej widzianej ze stacji kosmicznej

Źródło: STORYFUL

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Ogromna asteroida leci w kierunku Ziemi. Waży 77 mld ton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska