Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona ławeczka znów w Gorzowie. Zbierz sąsiadów i stwórz kolorowy ogród pod blokiem!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu "Zielona ławeczka".
Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu "Zielona ławeczka". Jarosław Miłkowski
Ruszyła kolejna odsłona projektu "Zielona ławeczka". To ogólnopolski program grantowy dla mieszkańców, dzięki któremu można zdobyć pieniądze na przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki. Do udziału w tej inicjatywie zachęca gorzowski magistrat.

Brzydkie podwórka do liftingu

Szare i zaniedbane podwórka, a na nich ubite klepiska zamiast trawników. To ponury krajobraz wielu polskich blokowisk. Takich miejsc nie brakuje również w Gorzowie. Teraz nadarza się kolejna okazja, aby w takie nieprzyjazne place między blokami tchnąć nieco życia i stworzyć w nich zaciszny ogród pełen zieleni oraz kwiatów.

Projekt umożliwia przemianę zaniedbanych osiedli i blokowisk w zadbane zakątki i mini ogrody z zieloną ławeczką ufundowaną przez organizatora. Można zdobyć grant na zakup roślin, ziemi, narzędzi i pozostałych elementów do aranżacji takich mini ogrodów, a więc na przykład donic, kwietników czy domków dla owadów - mówi Anna Pękalska z gorzowskiego magistratu.

Pula grantów wynosi 45 tysięcy złotych. Zostanie ona podzielona pomiędzy 15 zespołów sąsiedzkich, których projekty otrzymają od komisji sędziowskiej najwyższą ocenę. Maksymalna wysokość grantu to 3 tysiące złotych na stworzenie mini ogrodu z obiektami mikroretencji lub 2,5 tysiąca złotych na mini ogród bez tych obiektów.

Zielony kącik zamiast chwastów

Wszędzie tam, gdzie rosną chwasty zamiast kwiatów, krzewów lub klombów, mogą pojawić się zadbane i zielone kąciki, w których można usiąść, poczytać, odpocząć lub pobawić się z dziećmi. Aby stworzyć takie miejsce wystarczy tylko skrzyknąć grupę sąsiadów i złożyć wniosek.

W programie mogą wziąć udział zespoły sąsiedzkie, które chcą poprawić wygląd osiedla. Grupa powinna liczyć minimum pięć osób, ale skład zespołu może się zwiększyć, gdy inni sąsiedzi włączą się w działania. Zespół powinien wybrać swojego lidera, który będzie go reprezentował w kontaktach z administracją terenu i z organizatorem - dodaje Anna Pękalska.

Program jest adresowany do mieszkańców osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd. Ważne jednak, aby takie osiedle było otwarte, a nie znajdowało się na przykład za zamkniętym szlabanem. Aby złożyć wniosek potrzebne będzie również oświadczenie zarządcy terenu, który wyraża zgodę na stworzenie takiego mini ogrodu. Dzięki sąsiedzkiej pracy zespołowej do tej pory w całym kraju powstało już 170 takich małych ogrodów. Kilka zostało utworzonych również w Gorzowie. Szczegóły programu można znaleźć TUTAJ.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska