Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrobiska pożwirowe Gryżyce - miejsce na okazy

(vp)
Wyrobiska Gryżyce to doskonałe miejsce by zapolować na dużą rybę. Wojciech Warmuz z Żagania złowił tu tego pięknego karpia.
Wyrobiska Gryżyce to doskonałe miejsce by zapolować na dużą rybę. Wojciech Warmuz z Żagania złowił tu tego pięknego karpia. fot. archiwum
Ciekawym miejscem na ryby w południowej części województwa Lubuskiego są wyrobiska pożwirowe Gryżyce koło Żagania.

W odległości zaledwie 3 km na północ od centrum Żagania znajduje się sześć wyrobisk pożwirowych. Zespół 3 żwirowni "Gryżyce I" o łącznej powierzchni 8,8 ha, jest łowiskiem specjalnym. Z kolei położone nieopodal trzy wyrobiska "Gryżyce II", które zajmują 26,1 ha, mają charakter wody ogólnodostępnej i wędkarze nie muszą wnosić dodatkowej opłaty za połów ryb (o statusie informują odpowiednie tablice).

Wody te są regularnie corocznie zarybiane dużymi ilościami leszcza, karpia, lina, karaś, płoci, szczupaka i sandacza. Jest tu także sporo suma i węgorza. Takie też gatunki są tu najczęściej łowione przez wędkarzy. Do łowiska wprowadzono również pstrąga tęczowego. W związku z tym, że zarybienie trwa od wielu lat, można zetknąć się kilkunastokilogramowymi karpiami, sumami, kilkukilogramowymi leszczami i linami. Najpowszechniej łowione są jednak leszcze i płocie.
W związku z tym, że woda w żwirowni jest bardzo czysta, a dno piaszczyste Okręg PZW Zielona Góra urządził tam również kąpielisko z plażą, przystanią sprzętu pływającego, punktami gastronomicznymi i toaletami. Nad brzegami żwirowni wybudowano kilka obszernych wiat wędkarskich, gdzie można schronić się przed deszczem i przygotować posiłek. Na żwirowniach jest też sporo miejsc, gdzie można zarówno zaparkować samochód, jak i rozbić namiot

Aby dotrzeć do tych akwenów należy jadąc od Żagania na Żary, skręcić za mostem na rzece Czerna w prawo i skierować się na oczyszczalnie ścieków. Istnieje też drugi dojazd. Jadąc dalej w kierunku Żar, w miejscowości Marszów trzeba skręcić w prawo na brukową drogę, która później przechodzi w gruntową. W obydwu przypadkach punktem orientacyjnym jest daleka widoczna góra piasku o wysokości kilkudziesięciu metrów, powstała w wyniku odsiewy żwiru. Obecnie stanowi ona doskonały punkt widokowy na dolinę Bobru, w której leżą zbiorniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska