MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy można mieszkać na działce ROD przez okrągły rok? Sporo osób tak robi. Czy prawo pozwala na budowę domu na działce ROD? Wyjaśniam

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Marzysz o spokojnym życiu na wsi, z dala od zgiełku miasta? Może w związku z tym przyszło ci do głowy pytanie, czy można mieszkać na działce ROD przez cały rok? Dowiedz się, czy taką możliwość dopuszcza polskie prawo. Okazuje się bowiem, że nie brakuje osób, dla których jest to atrakcyjna opcja.

Spis treści

Czy można mieszkać na działce ROD?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że działki ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe) zwykle przeznaczone są do celów rekreacyjnych i uprawy roślin, a nie na stałe zamieszkanie.

Prawo w tej kwestii jest jasne i wyraźnie mówi o tym, że działka ROD nie jest przeznaczona na całoroczne zamieszkiwanie. Mimo to niektóre osoby decydują się na przebywanie na ogródku działkowym przez cały rok pomimo tych ograniczeń. Czasem jest to kwestia wygody, niekiedy finansowa konieczność. Warto jednak pamiętać, że taka praktyka wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Dlaczego nie wolno mieszkać na działce ROD?

Działki na terenie ROD cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością. Jak podaje Polski Związek Działkowców (PZD), w Polsce jest blisko 5 tys. Rodzinnych Ogródków Działkowych, z których korzysta ok. 4 mln ludzi. Choć pierwotnie ogródki działkowe miały służyć rekreacji wśród zieleni oraz integracji między działkowcami, od wielu lat nierozwiązanym problemem pozostaje stałe zamieszkiwanie na działkach ROD.

Polskie prawo jednoznacznie reguluje tę kwestię – zgodnie z artykułem 12 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 o rodzinnych ogrodach działkowych, na terenach ROD obowiązuje zakaz zamieszkiwania. Kwestię tę ściślej wyjaśnia regulamin ROD:

§ 7 [Zakaz zamieszkiwania]

1. Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.

2. Przez zamieszkiwanie rozumie się przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.

3. Altana działkowa na terenie działki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.

Pomimo tych ograniczeń, setki osób decyduje się przeznaczyć działkę ROD pod budowę domu. Na forach internetowych można znaleźć sporo zapytań w tym temacie. O co najczęściej pytają forumowicze? Zobacz (zachowana pisownia oryginalna):

Hej, czy znacie kogoś kto tak mieszka? Moja znajoma powiedziała, ze w zyciu nie uzbiera na mieszkanie ale na dzialkę z domkiem całorocznym to już ją stać. Zaciekawiło mnie to. popatrzyłam co jest oferowane w mojej okolicy no i nawet spoko ceny przynajmniej o połowe mniejsze (domek w sumie 70m2 dół i góra vs. mieszkanie 35m2) Z ogłoszeń widze że często stoją tam łóżeczka dzieciece (wiec młode małzeństwo tam mieszkało itd.) Jakie minusy?

Ludzie normalnie mieszkają w takich całorocznych i jest spoko. Naprawdę polecam, jednak odradzam mieszkanie na ogródkach działkowych.  Możesz kupić działkę rekreacyjną w bardziej zacisznym miejscu. Mieszkałam na takiej przez 2 miesiące nad morzem. Słaby zasięg, dużo ludzi, imprezy co noc itp. Jednak to były właśnie ogródki działkowe.  Mam sąsiadów, którzy mieszkają od jakiś 5 lat na rekreacyjnej u mnie na wsi. Jest to super opcja. 

Mieszkanie na działkach ROD jest nielegalne, jeśli ktoś to zgłosi do zarządu działkowcow, to mogą wypowiedzieć dzierżawę. Wszystkie ROD jakie znam odcinają wodę i prąd na zimę, ma to przeciwdziałać włamywaniu się do aletanek przez bezdomnych. Nie wyobrażam zainwestować dużych pieniędzy w taki niby dom.

U mnie w rodzinny mieście na działkach mają normalne, całoroczne domy

Mając w planach zamieszkanie na działce ROD, pamiętaj, że tak naprawdę nigdy nie będziesz jej właścicielem. Możesz ją jedynie dzierżawić od zarządu konkretnego ROD, który pozostaje właścicielem gruntu. Oznacza to, że ty jako działkowicz jesteś jedynie dzierżawcą działki ROD. Wiąże się z tym poważne ograniczenia, np. nie możesz takiej działki przekazać w testamencie.

Kiedy można stracić działkę ROD?

Zarządcy ogródków działkowych często skarżą się na stałych mieszkańców głównie z powodu zakłócania ciszy i spokoju na terenie ogródków. Niemały problem stanowi też samowola budowlana. Wiele osób stawia na swojej działce budynki powyżej dozwolonej powierzchni, czyli przekraczające 35 m kw. Często są to duże budowle niespełniające norm bezpieczeństwa. Zwolennicy całorocznego mieszkania na ROD-ach twierdzą, że gdyby gminy oferowały więcej mieszkań za remont lub komunalnych, to skala zasiedlania działek rekreacyjnych nie byłaby aż tak duża.

Jeżeli zarząd ROD-u stwierdzi, że dany działkowicz naruszył regulamin, może on wypowiedzieć mu umowę dzierżawy, przy zachowaniu miesięcznego okresu wypowiedzenia. Co ciekawe, statut ROD mówi o tym, że za znajdujące się na działce rośliny i inne obiekty, dzierżawcy należy się wynagrodzenie. Zgodnie z paragrafem 86 1 ust. ROD warunki płatności i wysokość tego wynagrodzenia ustalane są w drodze pisemnego porozumienia między Polskim Związkiem Działkowców a dzierżawcą. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

Przypadki samowoli budowlanej na działce ROD mogą zostać zgłoszone nadzorowi budowlanemu. Jeżeli potwierdzi on, że doszło do złamania prawa, właścicielowi działki nie przysługuje żadne wynagrodzenie za postawienie niedozwolonego obiekt, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o ROD.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy można mieszkać na działce ROD przez okrągły rok? Sporo osób tak robi. Czy prawo pozwala na budowę domu na działce ROD? Wyjaśniam - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska