Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2017 pełne nowości. Dlaczego warto przyjechać do Zielonej Góry?

Redakcja
Na Winobraniu nie może zabraknąć też Glinoludów. Ale będą też linoskoczkowie i inni artyści
Na Winobraniu nie może zabraknąć też Glinoludów. Ale będą też linoskoczkowie i inni artyści Mariusz Kapała
Festiwal Teatrów Plenerowych, Miasto Pingwinów, Gadające Winogronko, spacery na linach, zagraniczna gwiazda, inna trasa korowodu... Będzie się działo

Bachus już przebiera nogami, by przejąć władzę w mieście. Kiedy spotkał się z prezydentem miasta Januszem Kubickim w Palmiarni, zapytał, czy gospodarz się cieszy, że przekaże mu klucze.

- Cieszę się, cieszę - przyznał Janusz Kubicki. - Dużo się w mieście dzieje, nigdy tylu naraz inwestycji nie było prowadzonych, więc dobrze choć na chwilę spojrzeć z boku na Winny Gród.

- Ale prezydent nigdzie nie wyjedzie? Bo zapraszamy do wspólnej zabawy - zachęcał Bachus. - A dziać się będzie wiele.

- Wiem, winobraniowy program spisano na ponad 40 stronach. Wiele nowości będzie. Obiecałem też, że pojawię się na święcie dzielnicy Nowe Miasto, które po raz pierwszy wpisano w winobraniowe wydarzenia - zaznacza prezydent.

- Będzie zabawa, będzie się działo - mówi Bachus. - Ale na inaugurujący Winobranie koncert Filharmonii Zielonogórskiej prezydent przyjdzie w krawacie? Bo będzie elegancko.

- A jakże. Ostatnio wybrałem się do Filharmonii bez krawata i wiele osób to skomentowało - dodaje prezydent. - Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie podczas Dni Zielonej Góry i oderwie się choć na chwilę od codziennej rzeczywistości.

Zobacz też: **

Znamy program Winobrania! Kto wystąpi w Zielonej Górze?

**

Organizatorzy zapewniają, że w dniach 2-10 września warto przyjechać do Zielonej Góry. Winobranie to stałe punkty programu jak miasteczko winiarskie, otwarte winnice, korowód, koncerty, jarmark, lunapark, ale w tym roku nie zabraknie też w programie nowości.

Jedną z nich będzie np. Miasto Pingwinów w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (ul. Botanicza 50a). Z Cottbus przyjedzie do nas 180 świecących zwierzaków.

- Zapraszamy 2 i 3 września w godz. 9.00 - 24.00 - specjalny pokaz o 20.00 - do obejrzenia nietypowych iluminacji. Wstęp wolny - zachęca dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska. - Przy Filharmonii Zielonogórskiej przez całe Winobranie spotkamy natomiast Gadające Winogronko (pokazy multimedialne). Będzie okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Nad starówką będą spacery na... linie

Inne nowości? A choćby 9 września - w miasteczku winiarskim będziemy mogli także oglądać... niebo, a na nim artystów chodzących ponad naszymi głowami. Widowisko „Bachus na linie” zaplanowano w godz. 14.00 - 20.00, trzy pokazy po 30 minut.

Zobacz też: Zapraszamy na Winobranie 2017

Po raz pierwszy też na parkingu przy Palmiarni odbędzie się I Monte Verde Festiwal - I Festiwal Teatrów Plenerowych.

- Pomysł na jego zorganizowanie naradził się już osiem lat temu. Trudniej było z jego realizacją. Teraz się to udało. Myślę, że warto i że wiele osób przyjdzie na spektakle - mówi Jan Fręś z Lubuskiego Teatru.

Jakie to będą przedstawienia? W niedzielę (3 września) o 22.00 - „Carmen Funebre” reż. Paweł Szkotak, Teatr Biuro Podróży z Poznania, w czwartek (7 września): 17.00 - „Dawno, dawno temu” reż. Artur Beling, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry, 18.00 - „Zabawa” reż. Marek Zadłużny, Pracownia Teatru Tańca z Zielonej Góry, 22.00 - „Poza czasem” reż. Agnieszka Musiałowicz i zespół, Teatr Akt z Warszawy, w piątek (8 września): 18.00 - „Poszukiwacze św. Pawła” reż. Janusz Stolarski, Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja2006 z Poznania, 22.00 - „Pokój” reż. Zdzisław Górski, Teatr Snów z Gdańska, 23.00 - „Imperium Dobrawa - In bivio - Chrzest 1050 Rocznica Chrztu Polski” reż. Janusz Stolarski, Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 oraz w sobotę (9 września): 22.00 - „Remus” reż. Zdzisław Górski, Teatr Snów z Gdańska, godz. 23.00 „Winne” reż. Edward Gramont, Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli.

Tradycyjnie już nie zabraknie też Winobraniowych Spotkań Teatralnych w Lubuskim Teatrze. Na deskach zobaczymy wielu znanych ze szklanego ekranu aktorów jak choćby Dorotę Chotecką, Katarzynę Maciąg, Małgorzatę Ostrowską - Królikowską, Marię Niklińską, Artura Barcisia, Lesława Żurka.

Dzielnica Nowe Miasto też świętuje

Inną tegoroczną nowością będzie - Partnerskie święto dzielnicy Nowe Miasto. Imprezy odbywać się będą w Zielonej Górze Zawadzie przy ul. Sportowej.

- Zapraszamy w sobotę, 2 września, na nasze święto dzielnicy, wcześniej - gminne dożynki - wszystkich mieszkańców i winobraniowych gości - mówi przewodniczący dzielnicy Nowe Miasto Mariusz Zalewski. - Rozpoczynamy mszą św. w intencji mieszkańców o godzinie. 14.00, potem zaplanowaliśmy szereg atrakcji m.in., występy artystyczne gmin partnerskich, naszych szkół, zespołów śpiewaczych Bolero, Raculanki, Wrzos, pokazy sportowe, taneczne. Będzie też pokaz Teatru Ognia, koncert zespołu Mavers i zabawa do białego rana.

Jak podkreśla Mariusz Zalewski, nie może też zabraknąć konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najbardziej pyszne ciasto oraz smalec z kiszonym ogórkiem. Atrakcji nie zabraknie, a dzięki dofinansowaniu z Euroregionu Sprewa Nysa Bóbr będą one bezpłatne.

Zobacz też: Zapraszamy na Winobranie 2017

Na Konstytucji będzie lepsze tło dla korowodu

Nowością jest też w tym roku trasa winobraniowego korowodu. Z powodu remontu ulicy Bohaterów Westerplatte przeniesiono go na ul. Konstytucji 3 Maja.

- Zawsze szliśmy ze wschodu na zachód, a teraz pójdziemy na wschód, od hotelu Ruben do Winnych Wzgórz - mówi Jan Fręś, który od pięciu lat jest koordynatorem tego widowiska. - Korowód ph. Zabawa będzie szerszy niż zwykle, bo zajmie cztery - przedzielone zielenią - pasy. Zmiana ucieszy zapewne fotografów, bo tło przemarszu będzie ciekawsze niż domy przy ul. Bohaterów Westerplatte (m.in. Winne Wzgórze z Palmiarnią, Focus, Rektorat UZ), Korowód ruszy 9 września o 12.00.

Dzięki temu, że budżet Winobrania jest większy niż w poprzednich latach - wynosi 1,7 mln zł - można było nie tylko zorganizować festiwal teatrów, ale także kupić domki. W miasteczku winiarskim będzie ich 40, dwa razy więcej niż w poprzednich latach. Zaprezentuje się w nich 27 winnic, rękodzielnicy, plastycy.

Jak mówi Zdzisław Strach z Centrum Biznesu - na jarmarku znajdzie się blisko 400 stoisk, w tym 300 handlowych. Choć trwa remont ul. Bohaterów Westerpllate lunapark tradycyjnie stanie na pl. Bohaterów i parkingu przed Centrum Biznesu.

- Apelujemy do wszystkich gości, by samochody zostawiali na parkingach na obrzeżach miasta np. przed Centrum Rekreacyjno-Sportowym - mówi Z. Strach. - Wśródmieściu trudno będzie znaleźć miejsce.

Po raz pierwszy też na Winobraniu będzie zagraniczna gwiazda - to znany zespół niemiecki Alphaville, grający muzykę opartą na syntezatorach, z pogranicza rocka i synth popu, Najważniejszymi przebojami zespołu są: „Forever Young”, „Big in Japan” oraz „Sounds Like a Melody”. Grupa wystąpi na winobraniowej scenie w niedzielę, 3 września, o 19.00. W sobotę, 2 września, o 20.00 Dni Zielonej Góry otworzy Filharmonia Zielonogórska. Koncert będzie się nazywał „Tańce nie tylko symfoniczne” .

- Klamrą uroczystego koncertu będzie Piotr Czajkowski. Na początek usłyszymy Poloneza Ogińskiego, będzie też walc z „Dziadka do orzechów” - mówi dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej Czesław Grabowski. - Nie może też zabraknąć Straussa. Mamy prośbę do wszystkich, którzy zechcą przyjść nas posłuchać, by przyszli elegancko ubrani. Będzie nam miło, jak panie założą suknie, panowie - fraki, smokingi, garnitury, krawaty…

Na dużej scenie usłyszymy też Mroza, Ilusion, Red Lips, Grubsona, Kamila Bednarka, Kayah.

Tradycyjnie już zaproszą do siebie lubuskie winnice (winobusy odjadą sprzed Palmiarni). Nowością jest też to, że bilety na winnice może kupić przez stronę abilet.pl. Odbędą się też winobrania na Odrze, rejsy galarami, wiele imprez kulturalnych i artystycznych, a także sportowych. Będzie o nas głośno w TVN (pogoda, Polska na weekend, Zakochaj się w Polsce) i radiu RFM.

Więcej informacji i ciekawostek o Dniach Zielonej Góry na: www.gazetalubuska.pl/winobranie oraz dodatku „GL”, który ukaże się 1 września.

Zobacz też: Zapraszamy na Winobranie 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska