MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wino niejeden ma... podział. Poznaj najpopularniejsze metody klasyfikacji winnego trunku!

Katarzyna Śliwińska
Różowe, białe i czerwone. O tym podziale słyszał chyba każdy. Skąd jednak bierze się różnica w kolorze wina? Według jakich innych kryteriów można podzielić ten trunek na rodzaje? Specjalnie dla Was zebraliśmy najpopularniejsze rozróżnienia i ciekawostki na ten temat!

Dlaczego warto umieć rozróżniać wina według różnych kryteriów? Chociażby po to, by wiedzieć, do jakich kieliszków należy przelać konkretny trunek, aby wydobyć pełnię jego smaku. Jest to także istotna informacja, gdy planujemy spotkanie ze znajomymi i nie wiemy, jak dopasować alkohol do serwowanych dań. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Kiedy właściwie wino jest winem?

Na początek zastanówmy się, czym w ogóle jest wino. Według definicji, jest to trunek o zawartości alkoholu do 18%, choć istnieje również pojęcie win wzmacnianych. A skoro o procentach mowa, to rodzaj wina można określić na podstawie stężenia alkoholu. Podział nie jest jednak tak prosty, jakby się mogło wydawać. Rozróżniamy bowiem wina:

  • słabe (inaczej zwane lekkimi) – do 10%
  • średnio mocne - 10%-14%;
  • mocne -14%-18%, a także wspomniane wyżej
  • wzmocnione – od 18%. Przykładem takiego alkoholu jest chociażby popularne sherry.

O kolorze słów kilka

Podstawowy i najbardziej rozpowszechniony podział, z którym spotkał się każdy, kto choć raz stanął przed sklepową półką z zamiarem zakupu wina, to oczywiście podział ze względu na barwę. Finalny kolor, który widzimy po przelaniu wina do kieliszka, zależy od użytych do produkcji winogron. Jeżeli chcemy, aby wino miało kolor czerwony, wykorzystujemy winogrona o ciemnej (fioletowej bądź wręcz czarnej) skórce. Analogicznie, wino białe uzyskuje się z jasnych winogron. Skąd jednak kolor różowy? Wino o różowej barwie powstaje tak, jak wino czerwone – z ciemnych winogron. Różnica leży jednak w procesie maceracji, czyli przetwarzaniu kiści winogronowych. W skrócie: im mniej nasycona czerwień wina, tym krócej trwała maceracja.

Słodkie, półsłodkie, a może... wytrawne?

Równie popularną klasyfikacją win, z którą możemy zetknąć się podczas winiarskich zakupów jest podział na wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie i bardzo słodkie. W tym przypadku zależność jest dość oczywista – chodzi o zawartość cukru na litr wina. Zazwyczaj przyjmuje się, iż wino:

  • wytrawne to wino o zawartości do 10 g cukru na litr (lub do 1,5%);
  • półwytrawne – od 10 do 30 g (2 do 4%);
  • półsłodkie – między 30 a 60g (4,5 do 7,5%);
  • słodkie – powyżej 60g (od 8 do 16%)
  • bardzo słodkie – więcej niż 150 g cukru na litr.

Ważne, żeby miało bąbelki!

Jest taka jedna noc w roku, kiedy symbolicznie wznosimy w górę lampkę wina musującego. Wystrzał korka spowodowany jest wytwarzaną podczas powtórnej fermentacji znaczną ilością dwutlenku węgla. Stanowi to tzw. cechę jakościową specjalną wina, i wg tego kryterium, oprócz win musujących, wyróżniamy także:

  • gazowane,
  • lecznicze,
  • ziołowe.

Co różni wina musujące od gazowanych? Sposób nasycenia dwutlenkiem węgla – w winach musujących wytwarza się on naturalnie, a wina gazowane nasycane są sztucznie.

Po więcej ciekawostek, związanych ze sztuką winiarską, rodzajami oraz szczepami win, zapraszamy na nasze wydarzenie na Facebook'u!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska