A jednak ta droga truje!

  A jednak ta droga truje!

  Ewelina Ryś

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Tym rowem trujący asfalt spływa z deszczem do jeziora - pokazywał nam Henryk Bulera. Mówił, że nie zamierza się temu przyglądać z założonymi rękom

  - Tym rowem trujący asfalt spływa z deszczem do jeziora - pokazywał nam Henryk Bulera. Mówił, że nie zamierza się temu przyglądać z założonymi rękoma. ©Ewelina Ryś

  - Mieliśmy rację, utwardzili nam drogę trującym asfaltem - zadzwonił do nas Henryk Bulera, który ma działkę nad jeziorem w Garbiczu. Potwierdza to opinia gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
  - Tym rowem trujący asfalt spływa z deszczem do jeziora - pokazywał nam Henryk Bulera. Mówił, że nie zamierza się temu przyglądać z założonymi rękom

  - Tym rowem trujący asfalt spływa z deszczem do jeziora - pokazywał nam Henryk Bulera. Mówił, że nie zamierza się temu przyglądać z założonymi rękoma. ©Ewelina Ryś

  Przypomnijmy. Problemy właścicieli posesji nad jeziorem w Garbiczu zaczęły się wczesną wiosną. Wtedy na drogę żwirową w kierunku Dębrznicy nawieziono rozdrobniony asfalt. Załatano nim dziury, które powstały po zimie, a ciężki sprzęt wszystko wyrównał i ubił. Pisaliśmy o tym 12 maja w tekście "Przez źle zrobioną drogę cierpią ludzie i przyroda".

  - To koszmar! Jak zaświeci słońce, to śmierdzi z tej drogi niemożliwie, a kurz jest taki, że nie ma czym oddychać - żalili się nam wtedy ludzie. Mówili, że nowa nawierzchnia odebrała im przyjemność wypoczynku na świeżym powietrzu.

  Działki nad jeziorem przy drodze do Dębrznicy kupili w większości mieszkańcy dużych miast. Wielu wybudowało tam swoje wymarzone domy. - Przyjeżdżamy do Garbicza, żeby wypocząć w pięknym otoczeniu, poleżeć w hamaku tuż nad wodą. Niestety topiąca się smoła śmierdzi nie do wytrzymania - przyznali z żalem.

  Ich zdaniem, przez źle zrobioną drogę cierpi też przyroda, bo kiedy mocniej popada deszcz, to kawałki asfaltu spływają do jeziora, a ono przecież należy do najczystszych w okolicy. A teren wokół niego to obszar chronionego krajobrazu Puszcza nad Pliszką.

  Będą walczyć do skutku

  Kiedy zadzwoniliśmy w tej sprawie do sulęcińskiego starostwa, bo tam zapadła decyzja o sposobie naprawy drogi w Garbiczu, usłyszeliśmy: - Nowa nawierzchnia to sfrezowany destrukt, pochodzący z remontowanego niedawno w tej miejscowości odcinka drogi - wyjaśniał nam naczelnik wydziału Dróg i Komunikacji Kazimierz Gryz. Mówił, że na kompleksową modernizację trasy z Garbicza do Dębrznicy powiat nie ma pieniędzy, a ten materiał był już wykorzystywany do utwardzania dróg. Obiecał też, że w najbliższym czasie na drogę zostanie nawieziona dodatkowa warstwa piasku, która przykryje rozdrobniony asfalt.

  Słowa dotrzymał, ale według właścicieli działek nad jeziorem to wcale nie rozwiązało problemu. - Przyszedł deszcz, wypłukał piasek, a odór i kurz, jak były, tak są. To tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto - mówił nam H. Bulera. Razem z sąsiadami zapowiadał, że nie zamierza się poddać i będzie walczyć do skutku o usunięcie z drogi rozdrobnionego asfaltu. Właściciele posesji o pomoc zwrócili się najpierw do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., z prośbą o doprowadzenie do usunięcia zmielonego asfaltu. Otrzymali odpowiedź odmowną.

  - W trakcie kontroli w Garbiczu, z udziałem przedstawicieli gminy, starostwa i nadleśnictwa, nie stwierdziliśmy żadnej szkody w środowisku - mówił nam szef tej instytucji Jan Rydzanicz. - A to znaczy, że nawierzchnia wysypana na drogę nie niszczy, ani nie zagraża siedliskom gatunków chronionych - tłumaczył.

  Pan Andrzej (nie chciał nazwiska w gazecie), właściciel jednej z działek, złożył już zażalenie na tę decyzję do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. W uzasadnieniu napisał, że sposób wyjaśnienia tej sprawy był bardzo jednostronny. Twierdził, że kontrola w Garbiczu odbyła sie bez zainteresowanych mieszkańców, bo nikt ich o niej nie poinformował.

  Decyzja za miesiąc

  Pan Andrzej zwrócił się też o pomoc do gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Kilka dni temu otrzymał pismo, z którego wynika, że dwukrotna kontrola potwierdza, iż nawieziony na drogę asfaltowy destrukt zawiera smołę i powinien być traktowany jak odpad. Co za tym idzie, nie może znajdować się w miejscu, które nie jest przeznaczone do jego składowania.

  - Teraz burmistrz musi przeprowadzić własne postępowanie w tej sprawie i nakazać usunięcie tych odpadów ich właścicielowi, w tym przypadku starostwu, bo taka jest procedura - wyjaśnił nam kierownik delegatury Marek Demidowicz.

  - Właśnie złożyłem w magistracie pismo w tej sprawie - poinformował nas H. Bulera. - Razem z sąsiadami domagamy się natychmiastowego usunięcia tej trucizny i utwardzenia drogi kruszywem nie zagrażającym środowisku. Może to być na przykład kamyk płukany albo tłuczeń kolejowy - podpowiada. Co na to burmistrz Ryszard Stanulewicz? - W tej sprawie zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające - mówił nam wczoraj szef gminy. - Rozpatrzymy problem wspólnie z radnymi i podejmiemy decyzję w ciągu miesiąca - twierdził.


  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Akcja

  Akcja "Gazety Lubuskiej" - STOP DOPALACZOM

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!