To już ostatni szlif

  Renata Ochwat

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Jeszcze tylko trzeba uszczelnić szklane wrota sceny, posprzątać i już można grać. Już w piątek scenę kameralną otworzy recital piosenek Edith Piaf.
  Deski na podłogę Sceny Letniej szykuje Krzysztof Reszke

  Deski na podłogę Sceny Letniej szykuje Krzysztof Reszke ©fot. Katarzyna Chądzyńska

  - To był mój obowiązek, aby podnieść ten obiekt z ruiny. Przecież to jedyna taka scena w kraju - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy.

  Po trzech latach ciężkiej pracy 1 grudnia oficjalnie uruchamia Scenę Letnią, na której zimą będą wystawiane spektakle kameralne. Na początek Artur Barciś przygotuje "Trzy wcielenia Edith Piaf", czyli spektakl z piosenkami Słowika Paryża.

  Ze szklanymi wrotami

  Jeszcze cztery lata temu Scena Letnia była zapomnianą przez wszystkich rupieciarnią, gdzie poniewierały się połamane dekoracje. O tym, że musiał to być ważny obiekt, świadczyła fasada z na wpół wytartymi malunkami ozdobnych świeczników - kandelabrów.

  Kiedy dyrektorem Teatru Osterwy został Tomaszewicz, postanowił zrobić wszystko, aby budynek uratować. Zaczęło się od przywrócenia nazwy i letnich, darmowych przedstawień na teatralnym podwórku. Potem ruszył generalny remont. Zamontowano specjalne przeszklone wrota, które pozwalają urządzić tu zarówno letnią scenę ogródkową, jak i zamkniętą całoroczną scenę kameralną.

  Dziś trudno poznać to miejsce. Oczyszczone cegły ścian, nowe podłogi, toalety, malutka szatnia już tworzą świetną atmosferę. Jeszcze lepiej będzie, kiedy scena zacznie żyć. 1,2 mln zł na remont dał skarb państwa, ministerstwo kultury, marszałek lubuski i miasto. Jeszcze tylko na przyszłoroczną wiosnę zostało odnowienie fasady i dokończenie bruku na dziedzińcu.

  Międzynarodowe ogródki

  Choć Scena Letnia dopiero zaczyna działać, już wiadomo, że latem do Gorzowa zjadą międzynarodowe teatry bulwarowe z Francji i Niemiec. Zagoszczą także najlepsze polskie zespoły.

  W planach jest wystawienie "Nowej baśni" Michała Walczaka. Znany dramaturg młodego pokolenia właśnie kończy ją pisać, a rzecz będzie o naszym mieście. Na scenę przygotuje ją Sławomir Batyra.

  Lada dzień zaczynają się także próby do wariacji na temat "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jest to autorska adaptacja i inscenizacja Rafała Matusza. W przyszłym roku spektakl muzyczny "Marię des Buenos Aires" wystawi Jarosława Stańka.

  - Chcemy scenie nadać imię Ireny i Tadeusza Byrskich, legendarnych dyrektorów teatru. Połączymy to z uroczystością otwarcia ich archiwum w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - zapowiada dyr. Tomaszewicz. A latem tradycyjnie ruszą darmowe spektakle. Bardzo możliwe, że teatr będzie pracował całe wakacje!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!