Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend i tydzień w lubuskiej kulturze. Sprawdź i wybierz się! Michał Bajor, piosenki Anny German, Starsi Panowie, Lem, Anna Seniuk i jazz

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wiele wydarzeń kulturalnych zaplanowano na pierwszy weekend października. W piątek rozpoczyna się Jazz Crossing Festival, którego inauguracja rozpocznie się wspaniałym koncertem Jacka Kuby Seguin'a w Filharmonii Zielonogórskiej. W różnych miejscach m.in. w Piekarni Cichej Kobiety, Muzeum Ziemi Lubuskiej, dawnym zborze w Letnicy zobaczymy oraz wysłuchamy wiele gwiazd jazzu. Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Piosenki dla Anny, będący hołdem muzycznym dla Anny German. W Krośnie Odrzańskim w sobotę rozpoczyna się festiwal Jadwigensis, który będzie poświęcony Stanisławowi Lemowi. W Filharmonii Zielonogórskiej usłyszymy w weekend natomiast piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Dla każdego coś miłego.

Gorzów Wielkopolski

Filharmonia Gorzowska
W niedzielę 3.10 o godz. 15.00, w sali Filharmonii Gorzowskiej wystąpi uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Zespół to ambasador polskiej kultury narodowej. Każdy występ „Śląska” to wielkie wydarzenie, bez względu na miejsce wykonania, czy to w Polsce, czy na świecie świata. Zespół wystąpi w składzie aż 80 artystów, baletu oraz chóru w programie zatytułowanym „A to Polska właśnie”, opartym na muzyce polskiej, pieśniach oraz tańcach ludowych. Wstęp płatny.

Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta z ofertą dla seniorów oraz "Historyczne gotowanie

Październik to wyjątkowy miesiąc dla seniorów, gdyż 1.10 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, natomiast 20.10 to Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. przygotowało ciekawą ofertę.

W najbliższy weekend 2-3.10 (oraz 20-22.10), wszystkie osoby po 60. roku życia będą mogły bezpłatnie zwiedzić ekspozycje znajdujące się w muzeum przy ul. Warszawskiej 35 oraz jego filiach: spichlerzu (ul. Fabryczna 1-3) oraz Muzeum Grodu w Santoku. Seniorzy, którzy w tych dniach odwiedzą te placówki, otrzymają w prezencie drugi tom albumu „Waldemara Kućki spacer po Gorzowie” (bezpłatne egzemplarze książek będą dostępne do wyczerpania zapasów). Z kolei 2.10 w świetlicy wiejskiej w Jeninie (gmina Bogdaniec) odbędzie się polsko-niemiecki konkurs „Historyczne gotowanie 2021”. Jego uczestnicy będą przygotowywać potrawy, które królowały na prywatkach w latach 60. XX wieku. Można się będzie przyglądać zmaganiom drużyn, a potem zapewne pomóc zjeść gotowe dania. Muzeum Lubuskie jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Zielona Góra

Zielonogórski Ośrodek Kultury
Piosenki dla Anny German zabrzmią w Zielonej Górze. Jej gwiazda nigdy na artystycznym firmamencie nigdy nie zgaśnie.
W zielonogórskim Planetarium Wenus 4.10 o godz. 18.00 odbędzie się koncert pt. “Melodie dla Anny” z udziałem laureatów i gości konkursu im. Anny German w Mińsku (Białoruś). Jest to również koncert wsparcia dla laureatów Białoruskiego Festiwalu, którzy niestety nie mogli przyjechać do Polski.

Jak podają organizatorzy:

Anna German to najwybitniejsza piosenkarka powojennej Polski, urodzona w Urgenczu (obecnie Uzbekistan), z zawodu była geologiem. Jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 we wrocławskim „Kalamburze”. Swoim złotym głosem rozsławiała Polskę podczas festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, ale także i w Zielonej Górze. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Była zdobywczyni złotej płyty za longplay „Człowieczy los” z 1970 roku. Występowała na scenach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii i ówczesnych NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie, wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim. W tym roku, 14 lutego, obchodziliśmy 85. rocznicę urodzin artystki. W Zielonej Górze mamy rondo im. Anny German, dość blisko amfiteatru jej imienia, w którym występowała. Do muzycznego projektu „Melodie dla Anny” w Zielonej Górze zostali zaproszeni młodzi artyści, laureaci z Białorusi, którzy mieszkają w tej chwili w Polsce oraz honorowi goście festiwalu, którzy występowali w Mińsku. W koncercie biorą udział: Tatiana Trojanowska - laureatka V. festiwalu piosenki Anny German „Eurydyka” w Mińsku, Bożena Worono – laureatka I. nagrody Festiwalu im. Agnieszki Osieckiej w Mińsku i IV Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Paulina Raczkowska – absolwentka Aaron Copland School of Music, Aleksander Kamedulski – laureat konkursu Akademii Sztuki Operowej w Mediolanie, absolwent Konserwatorium im. Claudio Abbado w Mediolanie, stypendysta Fundacji Księcia Liechtenstein. Oprócz laureatów zaproszeni są goście festiwalu: Nadzieja Brońska – zdobywczyni nagrody festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze w 2007 r., Agnieszka Babicz – honorowy gość festiwalu, członek jury, śpiewająca aktorka, laureat „Tańczących Eurydyk” oraz Marek Ravski – gość honorowy, członek jury, pedagog, laureat wielu międzynarodowych festiwali.

Koncert poprowadzi Aurelia Sobczak – aktorka i reżyser z Warszawy. Akompaniament artystom wykonają pianista, aranżer oraz autor podkładów i kierownik artystyczny - Witali Oleszkiewicz, a także Marina Towarnicka pełniąca również funkcję reżysera koncertów. Wstęp płatny. Bilety do nabycia w internecie oraz na godzinę przed koncertem (jeśli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

Jazz Crossing Festival 1-10.10.2021
W Zielonej Górze 1.10 o 19.00 rozpocznie się trzecia już edycja międzynarodowego wydarzenia muzycznego „Jazz crossing festival Polska – Kanada”. Jazzmani będą zachwycenie bo feta potrwa aż do 10 października. Okazji do rozkoszowania się jazzem będzie co nie miara.

Cykl otworzy koncert trębacza, aranżera i kompozytora Jacka Kuby Seguina w programie „Litania Project Symfonicznie”, z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Macieja Koczura. Wiele koncertów odbywać się będzie w znanym klubie Piekarnia Cichej Kobiety (1.-3.10, 7.-9.10). Usłyszymy tam m.in. koncert muzyki elektronicznej i klawiszowej, zespół Tristan z Holandii, TreeOh (skład mocno międzynarodowy), Andy Sheppard & Przemysław Strączek Trio, AMK Trio, Yes4Jazz z udziałem m.in. Roberta Chyły na saksofonie i klarnecie, Way Out West Trio, Oleś Brothers & Piotr Orzechowski Waterfall, Zawadzki-Knutsen-Skolik Jazz Trio. Na deser w sobotę 9.10 o 21.30 wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski z Henrykiem Miśkiewiczem (saksofony) i z zespołem. Koncerty odbywać się będą także w dawnym zborze ewangelickim w Letnicy (2.10 i 9.10) – wystąpi tam m.in. pianista Charles Richard-Hamelin oraz Big Band Nowosolski, w Muzeum Ziemi Lubuskiej (6.10 o 19.00 posłuchamy tam Thalloris Quartet wraz z trio jazzowym Kuby Seguina), w Kargowskim Domu Kultury (3.10 o 17.00 wystąpi zespół TreeOh) oraz w Kostrzyńskim Centrum Kultury (9.10 o 19.00 - Way Out West Trio). Część koncertów wyjdzie tak że poza województwo lubuskie. Więcej szczegółów na stronie organizatora. Wstęp płatny.

Filharmonia Zielonogórska
W piątek 2.10 o 17.00 oraz w sobotę 3.10 o 19.00, w Filharmonii Zielonogórskiej, w ramach weekendu dla seniora, przypomnimy sobie niezapomniane piosenki Kabaretu Starszych Panów. Jeremi Przybora oraz Jerzy Wasowski byliby dumni, że ich twórczość jest wykonywana w Zielonej Górze, wszak tak długo żyje człowiek, jak długo trwa pamięć po nim. Wystąpi zespół w składzie: Ewa Lachowicz i Martin Fitch – wokal, Katarzyna Górska – skrzypce, Jolanta Duszeńko-Lachowicz – altówka, Anna Szul – wiolonczela, Ryszard Zimnicki – fortepian. Reżyserią całości zajmie się Barbara Wiśniewska, zaś o charakteryzację zadba Magdalena Pietraszko.

Lubuski Teatr

Michał Bajor w repertuarze romańskim
W piątek 8.10 o godz. 19.00 w dużej sali Lubuskiego Teatru wysłuchamy Michała Bajora. Ten znakomity polski aktor piosenkarz od najmłodszych lat, jako mieszkaniec Opola, dorastał w atmosferze festiwali i teatru. Jego ojciec był aktorem w teatrze lalek i kilkuletni Michał często obserwował jego pracę. Jako mały chłopiec zagrał swą pierwszą w życiu rolę: został wilkiem w adaptacji Czerwonego Kapturka. W dzieciństwie uczył się także tańca i gry na fortepianie. Zadebiutował w 1970 r. w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jako trzynastolatek. Trzy lata później, po wygranym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, został zaproszony do udziału w XIII. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Dalej, jego kariera toczyła się błyskawicznie. W Lubuskim Teatrze, piosenkarz wykona słynne na cały świat utwory włoskich i francuskich wykonawców. Również te z festiwali w San Remo, piosenki Aznavoura oraz Edith Piaf. Wstęp płatny.

Muzeum Ziemi Lubuskiej
W piątek 1.10 o 17.00 nastąpi otwarcie wystawy "Para buch - koła w ruch - 150 lat kolei w Zielonej Górze".

W bieżącym roku przypada 150 rocznica utworzenia kolei w Zielonej Górze. To ważne wydarzenie godne jest szczególnego upamiętnienia, zarówno z uwagi na jego znaczenie dla naszego miasta, lecz także wpływ samej kolei na kształtowanie nowoczesnych społeczeństw. Dalekie podróże zintensyfikowały międzyludzkie kontakty, ale także zrewolucjonizowały transport towarów i przesyłek, zbliżając poszczególne regiony i państwa. Mieszkańcy Zielonej Góry na kolej w swoim mieście czekali stosunkowo długo. Starania rozpoczęli już w latach 40. XIX stulecia, kiedy planowano trasę Berlin-Wrocław oraz gdy projektowano linię Gubin-Poznań. Jedną z przyczyn niepowodzeń było położenie Winnego Grodu na wzniesieniach, co utrudniało prace. Stąd pierwszy pociąg pojawił się w Zielonej Górze dopiero 1 października 1871 roku. Inaugurując otwarcie linii Głogów-Czerwieńsk, będącej częścią dłuższej trasy z Legnicy do Szczecina, łączącej Śląsk z portami nadbałtyckimi.
Kolej stała się oknem na świat, stwarzając dla miasta nowe możliwości i perspektywy. Zasadnicze znaczenie miała już sama lokalizacja dworca poza obszarem ówczesnego miasta, tworząca nową oś jego urbanistycznego rozwoju. Linia kolejowa umożliwiała szubki rozwój społeczno-gospodarczy. W jej bezpośrednim sąsiedztwie powstał zakład budowy maszyn, dający w 1874 roku początek firmie Georga Beuchelta, należącej do największych na Śląsku i w Niemczech. Także blisko dworca wzniósł swą wytwórnię koniaków Heinrich Raetsch. Muzeum Ziemi Lubuskiej z okazji rocznicy prezentuje wystawę Para buch – koła w ruch. 150 lat kolei w Zielonej Górze. połączoną z konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży. Na wystawie znajdą się eksponaty ze zbiorów pasjonatów kolei: Jerzego Jarziny, Dariusza Gulowatego oraz Muzeum Kolei Szprotawskiej. [Longin Dzieżyc] Sponsorem wydarzenia jest Polregio – Oddział Zielona Góra.

Biblioteka Norwida
Środa 29 września/czwartek 30 września/piątek 1 października:
Jubileusz 70-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze - http://www.wimbp.zgora.pl

Niedziela, 3 października:
godz. 17.00 - ,,Poezja kobieca'' czyli Zielonogórski Salon Poezji z udziałem Anny Seniuk (Sala im. Janusza Koniusza).

Od 2 października otwieramy się dla czytelników również w soboty

Krosno Odrzańskie

Lem i św. Jadwiga razem z kosmicznym przesłaniem
Rusza XV. Festiwal Jadwigensis. W tym roku będą dwa koncerty i oba odbędą się w Krośnie Odrzańskim, choć w dwóch różnych miejscach. Pierwszy w Zamku Piastowskim (2.10 r. godz. 18.00), zaś drugi w kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej (3.10 godzina 16.00). Sobotni koncert pod hasłem „Powrót do gwiazd” będzie poświęcony Stanisławowi Lemowi, w setną rocznicę jego urodzin. W programie znajdą się utworu E. Paleja, C. Debussy, W. Kilara oraz L. Różyckiego. Będą odczytywane fragmenty twórczości pisarza, usłyszymy także przesłanie z międzynarodowej stacji kosmicznej ISS z okazji roku Lema. W niedzielę, z kolei zagra czeski zespół muzyki dawnej REMDIH, w programie poświęconym patronce festiwalu świętej Jadwidze Śląskiej. Wstęp wolny.

Łęknica

Muzyczna złota jesień
Mocnym akcentem muzycznym rozpocznie się jesień w przygranicznej Łęknicy. Usłyszymy zespół Cadillac, a potem będzie zabawa do późnej nocy przy muzyce DJ-a „Świętego”. Cadillac to znany już zespół muzyczny istniejący od ponad 20 lat. Jak sami o sobie mówią jego muzycy: „Zespół czerpie niekończącą satysfakcję z muzykowania w różnych kierunkach muzycznych, które bardzo często podobają się publiczności. Dzięki temu to motor napędzający artystów do dalszego działania”. Zespół regularnie koncertuje i lubi muzykować wspólnie z innymi zespołami, najczęściej na lokalnych scenach Zielonej Góry. Koncert odbędzie się 2.10 o godz. 19 w parku Miejskiego Ośrodka Kultury. Przed koncertem warto pospacerować po Parku Mużakowskim, jedynym obiekcie turystycznym w Lubuskiem, wpisanym na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ:
W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 2.10 - Polsko-niemiecki konkurs kulinarny "Historyczne gotowanie", Muzeum Lubuskie, Gorzów Wlkp.,
  • 9.10. – koncert Way Out West Trio, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 9.10. – koncert wspomnienie o Ryszardzie Riedlu, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 9 i 10.10. – Festiwal Smyczkowy Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki oraz inauguracja sezonu artystycznego 2021/22 pod batutą Rafała Kłoczko, Filharmonia Zielonogórska,
  • 9 i 10. – Lubuski Oktoberfest, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
  • 10-23.10. – XVI Międzynarodowy Festiwal Gitarowy – Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Żagań,
  • 14.10. - konferencja naukowa „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989”, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze,
  • 15.10. – Koncert piosenki francuskiej, Sulechowski Dom Kultury,
  • 15–29.10. - VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara, Filharmonia Gorzowska,
  • 20.10. - Rosyjski Klasyczny Balet Moskwy - Jezioro Łabędzie, sala CRS, Zielona Góra,
  • 22.10. – Adam Nowak i Akustyk Amigos, KCK Kręgielnia, Kostrzyn nad Odrą,
  • 22.10. - Luxtorpeda Anno Domini MMXX, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
  • 23.10. – VII Ogólnopolski Konkurs Wokalny, Centrum Promocji Kultury, Drezdenko,
  • 23.10. – Gorzów Jazz Celebrations - Rymden, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 25.10 – Kabaret „Ani Mru Mru”, sala Filharmonii Gorzowskiej,
  • 27.-28 . i 30.10 – spektakl muzyczny „Świecie nasz” – W hołdzie Markowi Grechucie, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 04.11. – Koncert 10 tenorów, sala Filharmonii Gorzowskiej,
  • 13.11. - Raz Dwa Trzy - 30 lat jak jeden koncert..., aula UZ, Zielona Góra,
  • 14.11. - Koncert Wiedeński z Klasą i Humorem, aula UZ, Zielona Góra,
  • 16.11. - Państwowy Akademicki Ansambl Pieśni i Tańca Gruzji Rustavi, sala CRS, Zielona Góra,
  • 28.11. - Wielka sława to żart - gala operetkowa, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
  • 3-5.12. – 43. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera, Zielona Góra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska