Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Klasyka bez granic". Hitem okazał się koncert fortepianowy Tadeusza Bairda

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Partię solową w koncercie fortepianowym Tadeusza Bairda, wykonał (jak zwykle perfekcyjny) ubrany w różową marynarkę - Tymoteusz Bies.
Partię solową w koncercie fortepianowym Tadeusza Bairda, wykonał (jak zwykle perfekcyjny) ubrany w różową marynarkę - Tymoteusz Bies. Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Zielonogórskiej został zainaugurowany Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Klasyka bez granic”, który potrwa do końca maja.

W piątkowy wieczór (12.04) o godz. 19 w Zielonej Górze wysłuchaliśmy Tańców węgierskich Johannesa Brahmsa nr 1, 2, 4 i 5. Całość cyklu to dwadzieścia jeden melodii opartych na węgierskich motywach ludowych. Najbardziej znanym jest właśnie ten z numerem 5.

"Nieudana", ale jednak perełka

Następnie zabrzmiał bardzo rzadko wykonywany Koncert fortepianowy autorstwa patrona Filharmonii Zielonogórskiej – Tadeusza Bairda. Dzieło powstało w krótkim czasie (niespełna trzy miesiące) na zamówienie Filharmonii w Łodzi, gdzie zostało prawykonane w 1949 roku, a solistą w koncercie był Kazimierz Serocki. Utwór jest reprezentatywny dla neoklasycyzmu w polskiej muzyce z lat 1949–1952. Mimo iż Baird nie zyskał swoim koncertem aprobaty środowiska muzycznego, to jest to dzieło, którego warto wysłuchać. Partię solową wykonał (jak zwykle perfekcyjny) ubrany w różową marynarkę - Tymoteusz Bies.

To pianista, kompozytor i producent muzyczny oraz absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, którą w 2018 r. ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Friuli Venezia Giulia International Piano Competition oraz zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianowej. Koncert Chopina wykonał błyskotliwie, z dużą radością i lekkością. Przed tym młodym pianistą z pewnością otworzą się niejedne drzwi największych filharmonii świata.

Fenomenalni soliści

Na koniec wieczoru zabrzmi cykl muzyczny Gustawa Mahlera – „Cudowny róg chłopca”. To kolekcja tekstów kilkuset pieśni ludowych, opublikowanych na początku XIX wieku. Mahler opracował łącznie 12 pieśni na głos i orkiestrę, które opublikował w 1899 r. Partie wokalne zaśpiewali Ekaterina Chayka–Rubinstein (mezzosopran) i Daniel Kotliński (bas-baryton). Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności wokalnych, ale także i aktorskich (scenicznych) Kotlińskiego, który wspaniale wprowadził słuchaczy w mahlerowski styl muzyczny.

W 2021 roku Ekaterina Chayka-Rubinstein dała premierę nowych kompozycji „Liederwerkstatt” na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kissinger Sommer w towarzystwie pianisty Jana-Phillipa Schulze. We wrześniu 2021 zadebiutowała w Staatsoper Hannover. W 2022 wystąpiła gościnnie na festiwalu Ravinia w Chicago i zadebiutowała w Theatre Bremen w 2023 roku.

Debiut filharmonicznego chóru

To jeszcze nie koniec atrakcji tegorocznej edycji festiwalu, bo już 19 kwietnia orkiestra FZ pod batutą Pawła Kos-Nowickiego wykona dzieła F.Mendelssohna–Bartholdy'ego, M.Ravela i W.A.Mozarta. W roli solisty wystąpi pianista Hubert Rutkowski - profesor, kierownik Katedry Fortepianu Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Największą atrakcją będzie jednak prawdopodobnie sceniczny debiut nowo powstałego Chóru Filharmonii Zielonogórskiej, który odbędzie się 20 kwietnia. W programie koncertu znajdą się utwory A. Becka, A. Vivaldiego, M. Wawruka, J.A.Maklakiewicza J. „Ptaszyna” Wróblewskiego. Chórowi na scenie partnerować będzie Thalloris Quartet oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii pod dyrekcją Martyny Kozaneckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska