MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Zielonej Góry brakuje miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych

Piotr Jędzura 68 324 88 46 [email protected]
- Ciężko niepełnosprawnemu znaleźć dobre miejsce do zaparkowania - przyznaje Marian Wnęk, którego spotkaliśmy na parkingu na pl. Powstańców Wielkopolskich
- Ciężko niepełnosprawnemu znaleźć dobre miejsce do zaparkowania - przyznaje Marian Wnęk, którego spotkaliśmy na parkingu na pl. Powstańców Wielkopolskich fot. Mariusz Kapała
Choć niepełnosprawny może zaparkować auto w każdym miejscu strefy i to za darmo, najwygodniej jest mu stanąć na tzw. kopercie. Jednak tych jest w centrum miasta za mało.

Kilka tysięcy mieszkańców naszego miasta ma karty samochodowe dla osób niepełnosprawnych. - Ale miejsc wyznaczonych dla takich osób brakuje, przede wszystkim w centrum miasta - podkreśla Arkadiusz Wasiel, specjalista ds. osób niepełnosprawnych Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Zielonej Górze. - Za mało jest również tzw. "kopert" w okolicach ZUS-u.
- Inwalidzi swoje auta mogą parkować w każdym miejscu strefy, za darmo - przypomina Arkadiusz Sobków, kierownik strefy płatnego parkowania. Ale A. Wasiel zaznacza, że to na nic, bo strefa parkingowa w ciągu dnia jest zapchana autami. Znalezienie wolnego miejsca bywa trudnym zadaniem. Tym bardziej, że osoba o kulach nie może iść np do ZUS-u z najbardziej oddalonego miejsca na parkingu.
- Bardzo często nawet wyznaczone dla inwalidów miejsca do parkowania są zajęte - mówi Wasiel. I dodaje, że parkują tam "nieświadomi" kierowcy, którzy nie zdają sobie sprawy, komu utrudniają życie. Problem potwierdza Czytelniczka, która ostatnio przysłała do redakcji "GL" informację o braku kopert koło sądu. Zdarza się, że są one zastawione. Wolnych miejsc w dzień tam oczywiście brakuje.

Przeczytaj też: Dzięki naszej interwencji niepełnosprawny zielonogórzanin bedzie miał wyznaczone miejsce parkingowe

Policja zna problem, ale zapewnia, że zbyt wielu sygnałów na ten temat nie otrzymuje. - Jeżeli ktoś zauważy zablokowane miejsce dla inwalidy, to prosimy o zgłoszenie pod nr 997 - informuje kom. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Patrol podjedzie i rozliczy kierowcę. Grzywna za to jest surowa. Wynosi 500 zł. Przekonali się o tym już kierowcy, którzy 1 listopada zaparkowali pod cmentarzem w miejscach dla niepełnosprawnych. Kilku dostało duże mandaty.
Wydział komunikacji od 2002 r. wydał już 4.623 karty dla samochodów osób niepełnosprawnych. - Część z nich to jednak wtórniki - wyjaśnia Mirosław Holak, naczelnik wydziału komunikacji. To i tak bardzo dużo. Zdaniem A. Wasiela właśnie dlatego przydałoby się wyznaczenie dodatkowych kopert w strefie płatnego parkowania. Dziś są tam 44 miejsca dla samochodów osób niepełnosprawnych. - To za mało, myślę, że 10 procent miejsc z całości tylko dla inwalidów, załatwiłoby problem - uważa A. Wasiel.
Czy takie rozwiązanie jest możliwe? - Staramy się na bieżąco takie miejsca wyznaczać na terenie całego miasta, ale z drugiej strony nie możemy wskazywać nadmiernej ilości kopert - tłumaczy Piotr Tykwiński, kierownik biura zarządzania drogami magistratu.

Niepełnosprawni na własną rękę starają się uświadamiać kierowców. W mieście organizowano już różne akcje. - Osobiście rozdawałem ulotki z napisem "Chcesz moje miejsce, weź moje kalectwo" i to pomagało - mówi A. Wasiel. Zawstydzeni kierowcy natychmiast odjeżdżali z miejsca, w którym nie powinni parkować.
A. Wasiel zaznacza, że podejście społeczeństwa do niepełnosprawności poprawiło się. - Ludzie są dziś życzliwsi dla niepełnosprawnych o wiele bardziej niż przed laty - przyznaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska