MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szukają ropy i gazu w pobliżu Zielonej Góry

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Prawdopodobnie w pobliżu Zielonej Góry występuję gaz uwięziony w piaskowcu (fot. Paweł Janczaruk)
Prawdopodobnie w pobliżu Zielonej Góry występuję gaz uwięziony w piaskowcu (fot. Paweł Janczaruk)
Jeśli mieszkańcy okolic Zielonej Góry poczują, że ziemia drży im pod stopami to będą ruchy sejsmiczne. Ale to trzęsienie ziemi w miniaturze wzbudzą geolodzy.

Nasi Czytelnicy podczas spaceru w lasach w okolicy Zielonej Góry zauważyli dziwne słupki z kolorowymi znacznikami. Co to takiego? Leśnicy wskazali na geologów... Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Gospodarki w okolicy Winnego Grodu trwają prace poszukiwawcze złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym tego łupkowego.

Prowadzi je spółka Liesa Energy w ramach dwóch koncesji w województwie lubuskim. Przedsiębiorca wykonał prace analityczne i zamierza przystąpić w tym tygodniu do badań sejsmicznych wykonywanych przez firmę węgierską. Spółka planuje w ramach koncesji wykonać także prace wiertnicze w tym rejonie.

Czytaj też: Czy tryśnie ropa w pobliżu Międzyrzecza?

- Mamy zarejestrowanych kilka koncesji - potwierdza lubuski geolog wojewódzki Eugeniusz Teska. - Oczywiście prawdopodobieństwo znalezienia gazu jest i obecne prace są konsekwencją badań i wierceń z lat 50. Teraz wszyscy mówią o gazie łupkowym, u nas występuje gaz uwięziony w piaskowcach, przynajmniej tak przypuszczamy.

Na czym polegają badania sejsmiczne? Zazwyczaj za pomocą wibratorów, ciągu jadących obok siebie samochodów, wzbudzane są fale sejsmiczne. Ludzie mogą je odczuć, ale na bardzo ograniczonym obszarze.

Zresztą przed przystąpieniem do wykonywania prac sejsmicznych i wiertniczych właściciele koncesji mają obowiązek poinformować o zamiarze ich rozpoczęcia organ koncesyjny, czyli odpowiedni organ nadzoru górniczego - w naszym przypadku okręgowe urzędy górnicze we Wrocławiu i Poznaniu oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast właściwych ze względu na miejsce wykonywania robót.

Czytaj też: Ropa odmieni gminy Drezdenko i Międzychód

Czy mamy szansę stać się łupkową potęgą? Jak deklarują fachowcy głównego geologa kraju dotychczas nie odkryto jeszcze żadnego złoża gazu łupkowego w Polsce, w związku z tym trudno jest szacować potencjał zasobowy regionu zielonogórskiego. Wiadomo, że u nas złoża biegną łukiem mniej więcej od Sulechowa przez Zielona Górę po Nową Sól.

Potrzebne są jednak prace analityczne oraz terenowe, w tym wiercenia. Wykorzystanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego może odegrać u nas w przyszłości istotną rolę w przemyśle naftowym i energetyce, pod warunkiem ich odkrycia i udokumentowania oraz ekonomicznej opłacalności ich wydobycia.

Zdaniem fachowców zdecydowanie warto szukać i potwierdzać złoża surowców. Przynajmniej wiemy co mamy. W tej chwili realizowanych jest u nas kilka koncesji, mają zamiar szukać Węgrzy, Polacy i Amerykanie. Przypomina to nieco wyścig, a w grze są ogromne pieniądze. Z jednej strony wykonanie jednego odwiertu kosztuje kilka milionów złotych. Z drugiej "znalazcy” mają pierwszeństwo przy ubieganiu się o zgody na eksploatację złóż.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska