Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w nowej strefie przemysłowej Żagania jest starożytna osada na miarę Biskupina? Na to wskazują ślady!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Żaganiu przy ul. Chrobrego powstaje nowa strefa gospodarcza Żagania. Tam znaleziono ślady starożytnej osady, mogącej pochodzić z wczesnego średniowiecza, a niektóre, znalezione tam artefakty wskazują, że to ślady kultury z epoki brązu. Czy w Żaganiu odkryto nowy Biskupin?

Nowa strefa przemysłowa Żagania powstaje przy ul. Chrobrego. Początek budowy drogi można znaleźć po lewej stronie drogi w kierunku oczyszczalni ścieków, tuż za tablicą informacyjną obszaru "Natura 2000".
O tym, że mogą tam się znajdować zabytki archeologiczne, informowali mieszkańcy Żagania. Teren ocenił archeolog Oktawian Wróblewski z pracowni Relikt, który stwierdził, że właśnie w tym miejscu może znajdować się starożytne grodzisko.

Grodzisko w Żaganiu wraz z otaczającymi je osadami

Na miejscu można zobaczyć pagórek, który okiem fachowca wygląda na grodzisko. Kawałek dalej ciężkie maszyny zdjęły warstwę ziemi, odsłaniając fragmenty dymarek i ceramicznych naczyń i innych przedmiotów.
Skąd wiemy, że tam mogło znajdować się grodzisko? - Chociaż współcześnie nie było badań archeologicznych na tym terenie, to mamy informacje pochodzące z niemieckich archiwów, że istniało właśnie w tym miejscu - tłumaczy Oktawian Wróblewski. - Były też wstępne badania nieinwazyjne, które również na to wskazują. Kilkadziesiąt metrów dalej, na ziemi widać fragmenty ceramiki i dymarek, które zostały odsłonięte podczas prac.

Co dalej z odkryciem?

Czekamy na informacje od Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z Urzędu Miasta Żagań otrzymaliśmy odpowiedź, że grodzisko znajduje się w innym miejscu. - Prace trwają, a nad inwestycją jest prowadzony ścisły nadzór konserwatorski. Grodzisko nie znajduje się na terenie budowy, tylko w zupełnie innej lokalizacji - wyjaśnia Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu.

Lubuski Wojewódzki Konserwator zabytków stwierdza, że grodzisko jest wpisane do rejestru zabytków od 1968 roku. Obecnie przeprowadzane są tam nieinwazyjne nadania metodą magnetyczną, wykonywane na zlecenie miasta. Po ich zakończeniu będzie odbiór i decyzja, co dalej. - Konserwator wystąpi do burmistrza o określenie dalszych planów inwestycyjnych - zaznacza Barbara Bielinis Kopać Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska