MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na granicach. Słowacja zamyka się na Polskę, a Niemcy na Austrię. Gdzie wyjazd na narty może skończyć się kwarantanną?

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń dla turystów, którzy decydują się na wyjazd na narty w ich strony
Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń dla turystów, którzy decydują się na wyjazd na narty w ich strony Aleksandra Pazda
Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń dla turystów, którzy decydują się na wyjazd na narty w ich strony. Słowacja zamknęła 10 przejść granicznych z Polską - jadąc tam będziesz kierowany na 14 dni kwarantanny. Niemcy natomiast zamknęli się na Austrię.

Zamknięcie granic

Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń dla turystów. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy chcieli wybrać się na zimowy urlop. Gdzie wyjazd może skończyć się kwarantanną?

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że granice powinny pozostać otwarte?

Sytuacja na granicach - Słowacja

Jak informuje straż graniczna, od 15 lutego zamknięte są przejścia na granicy ze Słowacją: Radoszyce-Palota, Ożenna-Niżna Polianka, Muszynka-Kurov, Leluchów-Czircz, Szczawnica-Lesnica, Niedzica-Lysa nad Dunajcom, Łysa Polana-Tatranska Javorina, Chochołów-Sucha Hora, Winiarczykówka-Bobrov oraz Ujsoły-Novot.

Słowacy zamykają ruch na niektórych przejściach granicznych, by wzmocnić kontrolę w innych kierunkach. Ostrzej mają być kontrolowane również przejścia z Czechami, Węgrami i Austrią. Nie oznacza to jednak, że przywrócone zostaną kontrole graniczne, bo jak wskazują władze kraju - na to potrzebna byłaby zgoda Komisji Europejskiej.

Jeśli do Słowacji przyjedziemy z jakiegokolwiek państwa UE, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy nawet ze Szwajcarii, będziemy automatycznie skierowani na 14-dniową kwarantannę.

Polacy zaszczepieni i ci, którzy przechorowali COVID-19 również będą musieli przechodzić kwarantannę. Przypomnijmy, że Słowacja jest w czołówce zakażeń koronawirusem w Europie. Jak podają tamtejsze media, w szpitalach zaczyna już brakować miejsc dla zakażonych.

Sytuacja na granicach - Czechy

Polska uznana jest w Czechach jako kraj wysokiego ryzyka zachorowań na COVID-19, dlatego turyści z Polski muszą liczyć się z surowymi obostrzeniami.

Od przyjeżdżających do Czech miejscowe władze wymagają:

  • zarejestrowania przyjazdu w systemie (https://plf.uzis.cz/)
  • przedstawienia negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 godzin przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny – bez ważnego badania obowiązuje kwarantanna!

WIDEO: Wyjazd za granicę a kwarantanna. Adwokat Eliza Kuna odpowiada

Wymogi te nie dotyczą osób, które w ciągu 12 godzin przejeżdżają przez Czechy tranzytem lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 24 godzin z powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych (władze mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających cel przyjazdu).

Warto wspomnieć, że Republika Czeska zapowiedziała zamknięcie trzech powiatów, w tym dwóch na granicy z Niemcami.

Sytuacja na granicy - Niemcy

Rząd w Berlinie uznał Czechy i austriacki Tyrol jako obszary mutacji koronawirusa. Oznacza to, że mieszkańcy tych krajów będą mogli wjechać do Niemiec tylko w absolutnych wyjątkach i tylko z negatywnym testem na COVID-19. Wprowadzono też wzmożone kontrole na granicach z wyżej wymienionymi krajami.

Jeśli chodzi o Polskę - sytuacja uzależniona jest od danego landu. Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego przy podróży z Polski do Niemiec należy liczyć się co do zasady z:

  • obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu;
  • wykonaniem testu na obecność koronawirusa;
  • przebywaniem w kwarantannie.

Zgłoszenie wjazdu do Niemiec NIE dotyczy tylko tych osób, które:

  • przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie;
  • przejeżdżały przez obszar podwyższonego ryzyka i nie miały tam postoju;
  • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin;
  • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).
  • Wszystkie inne osoby powinny zgłaszać swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych, ale przyjeżdżają do Niemiec powyżej 24 godz. lub znajdowały się w okresie podwyższonego ryzyka powyżej 24 godzin.

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka i podlegające kwarantannie są zobowiązane do wykonania testu przy wjeździe do Niemiec. Test może być wykonany najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec lub bezpośrednio po wjeździe. W przypadku gdy test jest wykonywany w Niemczech, to wynik testu powinien być uzyskany nie później niż 48h po wjeździe do Niemiec. Poszczególne landy mogą wprowadzać inne ograniczenia dotyczące okresu, w jakim powinien być wykonany test. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 r. życia. Więcej informacji na stronie rządowej: gov.pl.

24.04.2020. Protest na przejściu granicznym Słubice - Frankfurt nad Odrą

Protest na przejściu granicznym w Słubicach. Mieszkańcy zabl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska