MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skarga na swoje państwo

Czesław Gierlach
Jeśli jakiś kraj narusza prawo Unii Europejskiej to każdy jego obywatel może złożyć skargę do do Komisji Europejskiej.

SKARGA DO KOMISJI WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

SKARGA DO KOMISJI WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

Oprócz danych osobowych w piśmie powinno być:

  • Państwo członkowskie lub instytucja, która dopuściła się naruszenia prawa wspólnotowego
  • Możliwie najpełniejszy opis faktów stanowiących podstawę wniesienia skargi
  • Możliwie najdokładniejsze wyszczególnienie przepisów prawa wspólnotowego, które zostały naruszone przez państwo członkowskie
  • Opis zaangażowania środków pochodzących z któregoś ze wspólnotowych systemów finansowania (w miarę możliwości, z odpowiednimi odesłaniami, jeśli ma zastosowanie), z których korzysta lub zamierza korzystać dane państwo członkowskie w odniesieniu do faktów stanowiących podstawę skargi
  • Szczegóły dotyczące wniosków kierowanych do służb Komisji (jeśli to możliwe, załączyć kopie)
  • Szczegóły dotyczące wniosków kierowanych do innych organów i władz Wspólnoty (np. do europejskiego rzecznika praw obywatelskich)
  • Wnioski kierowane do władz krajowych, regionalnych bądź lokalnych (w miarę możliwości, załączyć kopie)
  • Wnioski administracyjne (np. skarga do administracji krajowej, regionalnej bądź lokalnej i/lub krajowego rzecznika praw obywatelskich)
  • Odwołanie się do krajowych sądów lub innych procedur (np. procedury rozjemczej i pojednawczej). Podać, czy zapadła już w tej sprawie jakaś decyzja lub zasądzono odszkodowanie, jeśli tak, dołączyć kopie postanowień)
  • Dokumenty lub dowody, które można przedłożyć na poparcie skargi, w tym kwestionowane środki krajowe (dołączyć kopie)
  • Zgodnie z artykułem 226 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, jeśli Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie uchybiło jednemu ze zobowiązań, które ciążą na nim na mocy Traktatu Rzymskiego, wydaje ona w tej sprawie opinię z uzasadnieniami. Wcześniej jednak umożliwia państwu ,,podejrzanemu" przedstawienie swych uwag. Jeśli ten kraj nie zastosuje się do opinii w terminie określonym przez Komisję, może ona wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

    Nie musisz uzasadniać

    Komisja może wszcząć postępowanie na skutek skargi nie tylko instytucji, ale i jednostki, która poniosła szkodę w wyniku naruszenia przez państwo członkowskie prawa wspólnotowego. Kowalski ma więc prawo skarżyć się na swoje państwo do najważniejszej instytucji wykonawczej Europy. Komisja wydała nawet odpowiedni formularz, aby Kowalskiemu skarżyło się wygodniej.

    Warto wiedzieć, że Kowalski, Schmidt, Kovasc, Bonew i każdy inny obywatel Unii jest uprawniony do złożenia skargi na jakąkolwiek ustawę, rozporządzenie, decyzję administracyjną swego kraju lub stosowaną w nim praktykę, którą uważa (liczy się więc osobista prawda, odczucie, a nie paragrafy) za niezgodną z przepisem lub zasadą prawa wspólnotowego. Skarżący nie muszą w skardze uzasadniać jej osobistą krzywdą, szkodą, stratą albo innym osobistym interesem prawnym. Skarga dopuszczalna jest jedynie na takiej podstawie, że zarzuca się w niej naruszenie prawa wspólnotowego przez państwo członkowskie. To służby Komisji Europejskiej zdecydują ostatecznie, czy w świetle reguł i priorytetów ustalonych przez Komisję skardze nadany zostanie dalszy bieg.

    Co ci przysługuje

    Przyjęta przez KE procedura wymaga od skarżącego, że przed (lub równocześnie z wniesieniem skargi) rozpocznie dochodzenie swych roszczeń we własnym kraju - w jego instytucjach administracyjnych i przed sądami. Do tych instytucji zaliczani są m.in. rzecznicy praw obywatelskich, organy arbitrażowe i pojednawcze.

    Wszystkim obywatelom Unii przysługuje:

  • prawo do zarejestrowania w sekretariacie generalnym Komisji każdej dopuszczalnej skargi oraz prawo do niezwłocznego poinformowania o tym. To jednak - pamiętajmy - nie gwarantuje jeszcze wszczęcia postępowania;
  • przestawienie przez Komisję sprawy właściwemu państwu członkowskiemu, by spróbowało usunąć naruszenie;
  • podjęcie decyzji Komisji co do sprawy będącej przedmiotem skargi w ciągu 12 miesięcy od jej rejestracji;
  • prawo do poinformowania przez KE skarżącego się o zamiarze zamknięcia procedury bądź informowania o jej biegu.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska