Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz

(czyt)
Ratusz na początku XX wieku
Ratusz na początku XX wieku fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej
Zielonogórski ratusz powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XV wieku, o czym świadczą odkryte w 1989 r. dekoracyjne wnęki między oknami.
Ratusz na początku XX wieku
Ratusz na początku XX wieku fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej

Ratusz na początku XX wieku
(fot. fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej)

Gotycka, piętrowa budowla, zwieńczona szczytami schodkowymi, stała w tym samym miejscu, co dzisiejszy budynek. Po wielkim pożarze w 1651 r. ratusz odbudowano w dawnym miejscu, ale gruntownie zmieniono elewację.

Dzisiejszy wygląd zawdzięcza wielkiej przebudowie z lat 1788-90. Wtedy nadano mu klasycystyczny kształt. Natomiast 29 lipca 1801 r. przystąpiono do jednego z najciekawszych przedsięwzięć inżynierskich epoki - rozpoczął się remont wieży ratuszowej. Rozebrano część murów jednocześnie utrzymując na skomplikowanych podporach hełm wieży. Operacja nie do końca się udała i hełm do dziś jest lekko wykrzywiony.

200 lat temu ratusz z dobudowanymi do niego czterema domami nie był jedynym budynkiem stojącym na środku Starego Rynku. Na tym centralnym miejskim targowisku nie było tyle miejsca, co dzisiaj. Zajmowały je domy mieszczańskie i kramy. Znajdowały się one na północnej części placu, czyli pomiędzy dzisiejszym USC i bankiem PKO.

Zburzono je w 1857 r. Niektóre z nich były wyższe od ratusza. Na placu pozostał tylko jeden dom, w którym mieściła się miejska kasa oszczędnościowa. Przetrwała do 1884 r., kiedy to władze podejmują decyzję o budowie nowego obiektu. Na parterze zaplanowano trzy pomieszczenia dla policji a piętro przeznaczono na siedzibę kasy oszczędnościowej, gdzie wmurowano specjalne ognioodporne kasy. Przy okazji wyremontowano ratusz powiększając okna i odnowiono cyfry na zegarze ratuszowym. Ostatnie zmiany nastąpiły ok. 1925 r., kiedy nad USC dobudowano piętro i spadzisty dach.

Dobudówka od strony południowej (od dzisiejszej ul. Pod Filarami) powstała na początku XIX wieku. Mieścił się w niej odwach. W 1868 poszerzono ją i dodano piętro.

Dziś największą atrakcją ratusza jest odsłonięta gotycka ściana szczytowa, do której 130 lat temu dobudowano północne skrzydło ratusza. Ścianę można oglądać w godzinach pracy urzędu. Wejście do Urzędu Stanu Cywilnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska