MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o antykoncepcję

(kb)
Na pytania czytelniczek o antykoncepcję odpowiada dr n med. Piotr Siwek, ginekolog- położnik.
  • Jaką mam pewność, że tabletka antykoncepcyjna zabezpieczy mnie przed niechcianą ciążą? Czy jeśli będę używać dodatkowo prezerwatyw, to będę miała 100 procent pewności? A przy okazji... Słyszałam, że podczas pierwszego stosunku należy użyć jakiś wzmacnianych prezerwatyw, bo zwykłe mogą pęknąć przy przebijaniu błony dziewiczej. Czy to prawda?
  • - Opisywana w piśmiennictwie skuteczność pigułek antykoncepcyjnych przekracza 99 proc. Stosowanie jakichkolwiek innych metod antykoncepcji ( w tym prezerwatyw) nie zwiększa pewności. A tak przy okazji… to chyba jakiś żart! Przebijanie błony dziewiczej nie jest urazem mechanicznym wymagającym dodatkowej "odzieży ochronnej"!!!

    .

  • Czy jeśli będę zażywać pigułki przez kilka lat, to będą one miały słabsze działanie? Czy mój organizm się na nie uodporni? Czy powinno się co jakiś czas zmieniać rodzaj zażywanych pigułek? Jeśli tak, to jak często?
  • - Jest to jeden z powszechnie panujących przesądów i mitów dotyczących antykoncepcji. Nie ma on żadnego uzasadnienia naukowego. Nie ma żadnych powodów, aby zmieniać preparat, który dobrze służy kobiecie i dobrze się ona po nim czuje. Równie bezsensownym mitem jest konieczność robienia okresowych przerw w przyjmowaniu pigułek. Podobno na forach krążą nawet schematy ile czasu robić przerwę po jakim okresie stosowania… Prawdą jest natomiast, że należy poddawać się systematycznym kontrolom lekarskim obejmującym badanie ginekologiczne, cytologię, badania piersi i krwi.

  • Czy jeśli zażywając pigułkę normalnie wg zaleceń w czasie miesiąca cykl wydłuży się znacznie, na przykład z powodu stresu, i owulacja wystąpi nie 14 dni przed kolejną miesiączką, ale np. 20 dni, to czy działanie pigułki będzie tak samo skuteczne?
  • - W trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej występują regularne krwawienia co 28 dni, które nie są właściwie miesiączką, a krwawieniem z odstawienia hormonów, dlatego zaczyna się 2-3 dni po ostatniej tabletce. Istotą dzialania pigułki jest blokowanie jajeczkowania, a więc owulacja nie występuje. Obawy Pani są zatem bezzasadne.

  • Moja partnerka jest wycięciu macicy i obu jajników. Po operacji zachowuje się w seksie jak wcześniej, ale przestała mnie podniecać. W efekcie w ogóle już nie sypiamy. Ona ma do mnie o to coraz większy żal. Ja też czuję, że problem tkwi we mnie, a nie w tym, że teraz jest "wybrakowana". Co mam robić?
  • - Po pierwsze nie wiem, jaką satysfakcję odnosiliście Państwo ze współżycia po operacji.
    Po drugie nie wiem, czy u małżonki Pana włączono HTZ (hormonalną terapię zastępczą). Przy braku hormonów może dojść do suchości pochwy mogącej osłabiać doznania seksualne.
    Po trzecie powinien przede wszystkim Pan poszukać pomocy specjalistycznej. Myślę, że w Pańskim przypadku powinien to być psycholog.

  • Jestem w grupie podwyższonego ryzyka, bo moja mama miała raka szyjki macicy. Z tego względu przez całe swoje dorosłe życie, a mam 51 lat, robię cytologię średnio raz na 1,5 roku. Nigdy za nią nie płaciłam ani żaden lekarz ginekolog nie robił problemu z jej wykonaniem. Obecnie po wprowadzeniu tzw. programu bezpłatnych badań cytologicznych raz na trzy lata ginekolodzy twierdzą, że nie mogą mi zrobić badania częściej. Wiem, że to nieprawda, bo dzwoniłam do funduszu, ale większość lekarzy wykorzystała ten program by robić mniej badań, jak w moim przypadku. Myślę, że warto wyraźnie napisać przy kolejnym artykule dotyczącym cytologii, że można ją robić tak często, jak zachodzi potrzeba. By panie, które mają powód do wykonywania częściej cytologii, domagały się jej od lekarza, który ma podpisaną umowę z funduszem, a nie szły do prywatnych gabinetów.
  • - Od 2005 roku jest prowadzony w Polsce Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Jego wykonawcami są wszystkie placówki medyczne, które mają podpisany z NFZ kontrakt na AOS (Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną) w zakresie ginekologii i położnictwa. Przeprowadzane w jego ramach bezpłatne badania cytologiczne obejmują kobiety między 25. a 59. rokiem życia i nie miały wymazu w ciągu ostatnich trzech lat. Tyle powszechny program profilaktyczny, którego największą wadą okazuje się nie trzyletni interwał, ale to, że kobiety się na badanie nie zgłaszają… Poza niewielką 15 proc. grupą. Panie z grupy podwyższonego ryzyka objęte są zupełnie innymi programami.
    Oprócz realizacji programu profilaktycznego każda przychodnia świadczy również porady specjalistyczne ( AOS), w ramach których można w razie potrzeby wykonywać różne badania w tym również cytologię.

  • Czy stosowanie dwu albo trzech prezerwatyw na raz zmniejsza szanse zajścia w ciążę? Jak duże jest ryzyko pęknięcia gumki mimo umiejętnego założenia?
  • - Zawsze istnieje ryzyko pęknięcia prezerwatywy. Ta metoda antykoncepcji jest zawodna w połowie przypadków. Założenie dwóch prezerwatyw zwiększa pewność antykoncepcyjną

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska