MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porządek na imprezie

Artur Matyszczyk
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Przede wszystkim organizator musi mieć dużą wyobraźnię. Przewidzieć zagrożenie. Gdy przychodzi kilka tysięcy ludzi, wtedy może zdarzyć się wszystko.

Za imprezę masową uważa się każdą sportową, artystyczną lub rozrywkową, na której liczba miejsc dla osób na stadionie lub w innym miejscu nie będącym budynkiem jest nie mniejsza niż 1.000. W przypadku hali lub innego budynku - nie mniej niż 300. Przy dużym zgromadzeniu ludzi nie jest trudno o konflikty i sytuacje zagrożenia. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie imprezy.

Złotego środka nie ma
Organizator powinien zapewnić spełnienie wymogów określonych przepisami prawa. A także pomoc medyczną, zaplecze higieniczno-sanitarne, drogi ewakuacyjne, sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz, a może przede wszystkim, służbę porządkową i informacyjną. Odpowiednio wyszkoloną, wyposażoną w sprzęt i wyróżniającą się ubiorem. Teoretycznie wydaje się to proste. Faktycznie zapewnienie odpowiedniej ochrony uczestnikom imprezy masowej to trudne zadanie.
Ostatnio było głośno o nieudanej inauguracji sezonu żużlowego w Zielonej Górze. Gdzie błędy organizatorów i firmy ochroniarskiej spowodowały, że chuliganów musiała uspokajać policja. Co tydzień media informują o rozróbach na stadionach. Czy jest sposób na przeprowadzenie bezpiecznej imprezy? Fachowcy podkreślają, że złotego środka nie ma.

Trzeba mieć wyobraźnię]

- Przede wszystkim organizator musi mieć dużą wyobraźnię. Przewidzieć zagrożenie. Jest bowiem taki moment, że przychodzi kilka tysięcy ludzi. Wtedy może dziać się wszystko. Z punktu widzenia ochrony lepiej zakładać z góry te najgorsze warianty. Ataki padaczki, serca, udary, zasłabnięcia czy rozróby - to prędzej czy później się wydarzy. Dlatego lepiej się przygotować. Jeśli nie dojdzie do nieszczęśliwych okoliczności, to tylko dobrze. My będziemy mieli mniej roboty, ale i czyste sumienie, że wykonaliśmy swoją pracę - mówi Mirosław Musiał, który organizował imprezy z udziałem ponad 30 tys. ludzi.

Bardzo ważne jest wcześniejsze ustalenie i zorganizowanie odpowiedniej komunikacji i systemu informacji pomiędzy służbami zabezpieczającymi. To musi być szczegółowo ustalone przed imprezą. W trakcie bowiem nie ma miejsca na improwizację.

Liczy się mocne uderzenie

A jak reagować, gdy pojawi się konflikt? - Potrzebne jest mocne uderzenie ochrony w momencie rodzenia się złej sytuacji - mówi Nowak. - Ochrona musi pokazać swoją siłę. Szybko stłumić zarzewie zadymy. Dlatego służb nie należy rozpraszać.

Trzeba pamiętać o grupie szybkiego reagowania. A więc o tych osobach, które jako pierwsze będą zwalczać zarzewie konfliktu. Doświadczeni ochroniarze podkreślają, że ta grupa powinna być wyjątkowa silna.

Policja może wkroczyć do akcji jedynie na pisemny wniosek organizatora lub gdy zagrożone jest zdrowie albo życie. - Zabezpieczamy teren przyległy, miasto i dojazd uczestników imprezy - wyjaśnia rzeczniczka zielonogórskiej policji Małgorzata Stanisławska.

WARTO WIEDZIEĆOrganizator imprezy masowej musi zapewnić:

  • odpowiednio wyszkoloną, wyposażoną i wyróżniającą się ubiorem służbę porządkową i informacyjną,
  • pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne,
  • drogi ewakuacyjne oraz umożliwiające dojazd służbom ratowniczym i medycznym,
  • sprzęt ratowniczy i gaśniczy,
  • uczestnikom udostępnić regulamin obiektu lub regulamin imprezy masowej.

    ZAPAMIĘTAJ
  • Organizator jest uprawniony do utrwalania przebiegu imprezy, a szczególnie zachowania osób za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Materiały te mogą później posłużyć do prowadzenia określonych postępowań.
  • Przy sprzedaży biletów organizator może zażądać od kupującego okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nieokazanie lub figurowanie przez legitymowanego na liście osób objętych zakazem wstępu na imprezy masowe upoważnia, a często i zobowiązuje organizatora do niedopuszczenia takiej osoby do udziału w imprezie.
  • Nie później niż na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy organizator musi wystąpić do wójta, burmistrza albo prezydenta z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy.

    TU SĄ PRZEPISY
  • Ustawa z 22 sierpnia 1997 o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU z 2005 r. nr 108, poz. 909 ze zm.)
    W Sejmie trwają prace nad zmianą ustawy. Nowe przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo widzów zwłaszcza podczas widowisk sportowych.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska