MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod ochronę księcia aniołów (zdjęcia)

Redakcja
fot. Dariusz Chajewski
Św. Michał Archanioł to... książę aniołów. Wykaz jego kompetencji jest długi. Aby przekonać się o jego mocy, a raczej o sile jego kultu należy odwiedzić najsławniejsze miejsce pielgrzymkowe na Monte Gargano.

Pod ochronę księcia aniołów

W pismach pojawia się jako uskrzydlony rycerz stojący na czele hufców niebieskich. Zwycięsko walczy z szatanem i jego czcicielami. To książę aniołów, uzbrojony w ognisty miecz archanioł, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Ś. Michał Archanioł wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, odmierza na szalach wagi dobre uczynki. Jego kult istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa.

Aby przekonac sie o jego sile i tradycji warto odwiedzić na szczycie góry Gargano leżącej na skraju Foresta Umbra sanktuarium. Na głownym placu wznosi się imponująca dzwonnica zwana Wieżą Andegaweńską (Torre Angioina). Zbudował ją Karol I Andegaweńskiego jako wotum wdzięczności wobec Św. Michała Archanioła za zdobycie królestwa. Jej budowa trwała osiem lat. Początkowo miała 40 metrów wysokości, dziś ma "zaledwie" 27 metrów i nikt nie wie dlaczego została obniżona. Czty za sprawa pioruna, który zniszczył budowlę, czy konieczności zamontowania dzwonów.

Z górnego dziedzińca przechowdzimy przez ozdobne wejście do sanktuarium. Warto spojrzeć na ornamenty na tympanonach i portalach. Dziełem sztuki, chociaż z końca XX wieku, są wspaniałe drzwi z brązu, na których przedstawiono dzieje sanktuarium. Początek kultowi św. Michała Archanioła na górze Gargano dały cudowne wydarzenia, związane z objawieniami Świętego Michała, jakie dokonały się w tym miejscu. Trzy z tych objawień miały miejsce w V wieku, czwarte dokonało się kilka wieków później. Na ostatnik z obrazków widać Jana Pawła II, który odwiedza to miejsce.

Centrum wydarzeń jest tutaj grota św. Michała Archanioła. Schodzimy do niej po ponad 80 stopniach majestatycznych schodów z XIII wieku. Podobno to tutaj objawił się Archanioł. To jaskinia o nieregularnym, poszarpanym, kamiennym sklepieniu. Jest ona prawdziwym skarbcem - figura Św. Michała, tron biskupi, rzeźba przedstawiająca Św. Sebastiana, ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wąskim przejściu galeria rzeźb stojących w niewielkich skalnych niszach. Najcenniejszym z zabytków jest figura z białego marmuru przedstawiająca patrona i stojąca na wykonanej ze srebra i czeskiego kryształu. Podczas świąt figura jest ozdabiana koroną i bransoletą z wizerunkiem orła na lewej ręce. Z kolei miecz trzymany przez Św. Michała Archanioła, każdego roku 29 września jest niesiony w procesji ku jego czci.

Tutaj tłumy wiernych pielgrzymują już od kilkunastu wieków. Dawniej wierni przynosili z sobą ciężkie kamienie, by później w akcie pokuty rzucić je w przepaść. Obecnie sanktuarium opiekują się polscy księża michalici, o szczegóły można zapytać polskie siostry zakonne. Sam spacer po mieście przypomina nieco wędrówkę po Częstochowie, mnóstwo kramów z gadżetami dla turystów i pielgrzymów. Powinniśmy jeszcze obejrzeć zamek normański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska