Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze warsztaty edukacyjne "Dziękuję, że segregujesz!" już za nami

red
15 i 16 października odbyły się pierwsze zajęcia w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej "Dziękuję, że segregujesz!" w Celowym Związku Gmin CZG-12. Warsztaty podzielone są na 2 etapy. Pierwszy – poruszający problem właściwej segregacji odpadów oraz drugi – poświęcony powtórnemu wykorzystaniu starych i niepotrzebnych rzeczy.

Co się działo?

W ramach pierwszego spotkania z przedszkolakami z Przedszkola Gminnego im. „Misia Uszatka” z Krzeszyc i z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Rzepinie poruszono temat właściwej segregacji odpadów w naszych gospodarstwach domowych. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w dyskusję o tym co powinno trafić do kolorowych worków, jednak pojawiło się kilka błędów. Problemowe okazały się kartoniki po sokach i mleku, które należy wrzucać do worka koloru żółtego, resztki żywności z mięsem i kośćmi (te powinny trafiać do kosza na zmieszane odpady komunalne) oraz lustro, które jako odpad gabarytowy może być oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jako dorośli często mamy problem z przyporządkowaniem odpadu do właściwego kosza czy punktu zbiórki, więc nie dziwią nas błędy popełniane przez najmłodszych. Warto zwrócić uwagę na zaangażowanie i duże chęci dzieci do wrzucania pustych opakowań do koszy na odpady segregowane. Jako dorośli powinniśmy częściej zastanawiać się nad tym jaki dajemy przykład, zgniatać puste opakowania i pomagać dzieciom we wrzuceniu opakowań do odpowiednich pojemników (często otwory są za wysoko i niezbędna jest pomoc osoby dorosłej), aby nie zniechęcać ich do segregowania.

Co jeszcze przed nami?

Na kolejnym spotkaniu organizowanym w ramach akcji „Dziękuję, że segregujesz!” poruszony zostanie temat POWTÓRNEGO WYKORZYSTANA niepotrzebnych rzeczy. Podczas warsztatów edukacyjnych przekazane zostaną dzieciom przedmioty, które przyniosły na pierwsze zajęcia. Przedmioty te, m.in. puste opakowania kartonowe, słoiczki, zabawki, dziurawe skarpetki, dzięki współpracy z wspaniałymi i kreatywnymi Paniami z Biblioteki Gminnej w Krzeszycach oraz ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Słoneczko” z Rzepina otrzymają swoje "drugie życie". O tym czy spodobały się nowe – stare rzeczy napiszemy na portalu w kolejnym miesiącu Tej jesieni odwiedzimy jeszcze Samorządowe Przedszkole w Lubniewicach, Przedszkole Samorządowe nr 3 „Jarzębinka” w Rzepinie, Przedszkole nr 1 im. „Małego Przyrodnika” w Sulęcinie oraz Przedszkole nr 2 im. ”Małych Odkrywców” w Sulęcinie. W zajęciach czynnie wezmą udział pozostali Partnerzy akcji: Stowarzyszenie „Mam Pomysł” z Sulęcina, Ośrodek Pomocy Społecznej z Sulęcina i Stowarzyszenie Lubniewicki Klub Seniora „Gorące Serca”.

Co Ty możesz zrobić by ograniczyć ilość odpadów?

Ponieważ ilość produkowanych odpadów opakowaniowych z roku na rok rośnie trzeba od najmłodszych lat zwracać uwagę na kulturę ekologiczną – tu nie chodzi tylko o poprawną segregację ale przede wszystkim o zmianę naszego myślenia o odpadach. Warto korzystać z okazji i zobaczyć jak wyglądają zakłady zagospodarowujące odpady, sprawdzić jakie opakowania są przydatne w recyklingu a co ten recykling utrudnia. Aby ograniczyć ilość produkowanych odpadów wystarczy zacząć od używania toreb wielokrotnego użytku, uszyć własny woreczek na warzywa i owoce lub wziąć własny pojemnik na obiad „na wynos”. Coraz więcej sklepów wychodzi do klientów z możliwością pakowania produktów we własne, przyniesione przez klientów pojemniki. Inicjatywa jest bardzo dobra i potrzebna, aby jednak przyniosły efekt konieczna jest praca nad własnymi przyzwyczajeniami i nie zapominanie o wzięciu z domu odpowiedniej ilości toreb, woreczków czy pudełek Bycie „eko” nie oznacza, że mamy od razu wszystkie pudełka zamieniać na szklane czy drewniane – być świadomym ekologicznie to używać rzeczy i przedmiotów, które już mamy w naszych gospodarstwach domowych jak najdłużej!

Akcja „Dziękuję, że segregujesz!” została objęta Patronatem Organizacji Odzysku Opakowań S.A. z Warszawy. W zajęciach wykorzystano pomoce zakupione w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Więcej informacji: www.czg12.pl oraz na portalu społecznościowym!

Materiał powstał we współpracy z Celowym Związkiem Gmin 12.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska