Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrośmieci do kontenera, a drzewko do ogródka. Udana akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Gorzowie

Jakub Pikulik Magdalena Marszałek
Wideo
od 12 lat
Zepsute telewizory, komputery, stare odkurzacze, kuchenki mikrofalowe oraz setki baterii i kilometry starych kabli przynieśli mieszkańcy Gorzowa i okolic na naszą akcję "Drzewko za surowce wtórne". Choć wydarzenie organizowane na terenie Centrum Handlowego NoVa Park startowało o godzinie dziesiątej, to pierwsi chętni do oddania niepotrzebnego sprzętu w zamian za sadzonki drzew i krzewów pojawili się na miejscu dużo wcześniej.

Można było połączyć przyjemne z pożytecznym

W sobotę (23 marca) odbyła się akcja ekologiczna "Drzewko za surowce wtórne". Przedsięwzięcie organizowane przez Gazetę Lubuską i Lasy Państwowe po raz pierwszy miało miejsce w Gorzowie. Była to dobra okazja, aby zrobić wiosenne porządki, przeszukać strychy, piwnice oraz zakamarki domu i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, ale też połączyć przyjemne z pożytecznym, bo w zamian za niesprawny sprzęt, niedziałające telefony i ładowarki czy zużyte baterie mieszkańcy otrzymywali sadzonki drzew i krzewów.

Gazeta Lubuska zorganizowała po raz pierwszy w Gorzowie akcję ekologiczną "Drzewko za surowce wtórne". To jest przedsięwzięcie, które ma zachęcać do recyklingu, czyli do dbania o nasze środowisko, oddawania elektrośmieci, które mogą zostać ponownie przetworzone i zyskać drugie życie. Dzięki temu każdy z nas może stać się ekologiem w swoim otoczeniu. Dzisiaj zbieraliśmy duże oraz małe sprzęty i zużyte baterie, a każda osoba, która przyniosła elektrośmieci została wzorowym uczestnikiem akcji i otrzymała w zamian sadzonki - mówi Aleksandra Sobolewska, dyrektor Działu Realizacji Projektów.

Chętnych do oddania elektroodpadów nie brakowało

Mieszkańcy Gorzowa i okolic spisali się na medal. Od samego rana przywozili na plac przed Centrum Handlowym NoVa Park niepotrzebne elektrośmieci, a kontener na odpady elektroniczne szybko się zapełniał. Surówce wtórne przynosiły całe rodziny, również z małymi dziećmi. Na początku kolejki spotkaliśmy panią Henrykę, które przyniosła między innymi stare telefony komórkowe i drobny sprzęt gospodarstwa domowego.

To jest bardzo dobry pomysł, więc chętnie z takiej możliwości skorzystaliśmy. Przy okazji zrobiliśmy wiosenne porządki w domu, bo trzeba się tego wszystkiego w końcu pozbyć - mówi pani Henryka. - Bardzo potrzebne są takie akcje, bo lepiej oddać te śmieci tutaj niż trzymać w domu. Nie jest łatwo się ich pozbyć i nie można ich wyrzucić do zwykłego kontenera, więc to zawsze jest pewien kłopot - dodaje pan Sylwester.

Komputery, telewizory, odkurzacze, mikrofalówki, baterie i cała masa innych elektrośmieci wylądowała na ciężarówce. W zamian gorzowianie dostawali d
Komputery, telewizory, odkurzacze, mikrofalówki, baterie i cała masa innych elektrośmieci wylądowała na ciężarówce. W zamian gorzowianie dostawali drzewka. Jakub Pikulik

Pan Piotr z Gorzowa na akcję przyjechał z synem. Przywieźli dużą torbę pełną starego i niepotrzebnego sprzętu, który długo zalegał w ich domu.

Stare odkurzacze, laptop, ładowarki. Wszystko, co mogliśmy, to zebraliśmy, a już od dłuższego czasu zastanawiałem się, co z tym wszystkim zrobić, bo tylko leżało zakurzone i zajmowało miejsce. Usłyszałem o tej akcji, a ponieważ mieszkamy niedaleko, to postanowiliśmy przyjechać i w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym - mówi. - Trochę rzeczy przywiozłem i to są dwa monitory, wkrętarka, trochę kabli z ładowarkami, głośniki i wentylator. Nazbierało się tego i ciągle tylko to wszystko zanosiłem do piwnicy, a przecież trzeba tę piwnicę w końcu opróżnić - opowiada pan Wiesław, który również wziął udział w sobotniej akcji.

Drzewko za stary telewizor lub zepsute żelazko

Mieszkańcy opróżnili piwnice i komórki z elektrośmieci a w zamian otrzymywali sadzonki. Nadleśnictwa z Kłodawy i Bogdańca wydawały osobom oddającym elektrośmieci sadzonki między innymi buka pospolitego, klonu zwyczajnego, dzikiej róży i czarnego bzu.

Przede wszystkim chcemy zaznaczyć, że są to rodzime gatunki, które sadzimy w naszych polskich lasach. Doradzamy również, jakiego wyboru dokonać oraz jakie wymagania, potrzeby i oczekiwania ma dana sadzonka. Jeśli ktoś ma duże podwórko, to jak najbardziej takie drzewko może sobie posadzić, a jeśli jest to jakiś niewielki ogródek czy działka, to proponujemy krzewy, które są miododajne, a więc pożyteczne dla pszczół, natomiast jesienią i zimą stanowią doskonałą bazę pokarmową dla ptaków - mówi Aldona Bernacka z Nadleśnictw Bogdaniec.

Liczba sadzonek zależała od ilości i rodzaju oddanych elektrośmieci.

Oddałam tyle elektrośmieci, że mogłam odebrać aż cztery sadzonki. Polowałam na lipę, ale dostałam jeszcze sadzonki brzozy. Uważam, że to świetna akcja i powinno być więcej takich wydarzeń, bo ludzie przynoszą niepotrzebne rzeczy, które gdzieś tam zalegają i mogą w bezpieczny sposób pozbyć się takich problematycznych urządzeń, a nie wywożą tego na przykład do lasu- mówi pani Małgorzata, która niebawem posadzi swoje drzewka w przydomowym ogrodzie.

Okazało się, że ta akcja w Gorzowie była bardzo potrzebna. Rozdaliśmy ponad siedemset sadzonek drzew i krzewów w zamian za elektrośmieci, które dostarczyli mieszkańcy miasta i okolic. Głównymi partnerami wydarzenia byli: Centrum Handlowe NoVa Park oraz Lasy Państwowe. W akcję zaangażowali się również partnerzy:

  • Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku
  • Natur House w Gorzowie Wielkopolskim
  • Szkoła nauki jazdy "Ogniwo" w Gorzowie Wielkopolskim
  • Akademia im. Jakuba z Paradyża
  • ENEA Operator
  • Restauracja Radosna
  • Castorama Gorzów Wielkopolski
  • MB Recycling
  • SsangYong DA-KO Kozubal - Autoryzowany Dealer Gorzów Wielkopolski
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska