Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE nie rezygnuje z żadnej lokalizacji na kopalnię węgla

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Złoczew nie pokrzyżuje planów wobec Gubina. PGE przygotowuje projekty na dwie inwestycje
Złoczew nie pokrzyżuje planów wobec Gubina. PGE przygotowuje projekty na dwie inwestycje Archiwum "GL"
Czy miejscowość Złoczew w Łódzkiem sprzątnie Gubinowi i Brodom kopalnię sprzed nosa? W naszym regionie inwestor spotyka się z dużym oporem przeciwników odkrywki. Tam witają ich z otwartymi ramionami.

- Mieszkańcy są za, samorządy również. Chcemy mieć tutaj kopalnię. Jesteśmy biednym regionem, a to szansa na rozwój - mówi burmistrz Złoczewa, Jadwiga Sobańska. Dziś oficjalnie zostaje tam powoływane stowarzyszenie, które będzie lobbować na rzecz inwestycji PGE. Czy faktycznie teraz oni albo my? - Moim zdaniem ani to, ani to. Kopalnię musi poprzeć rząd, a do tej pory tego nie zrobił - mówi wójt gminy Gubin, Zbigniew Barski.

Mało tego, w przypadku gmin Gubin i Brody, postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych zostało wstrzymane, ponieważ... PGE popełniło sporo błędów w dokumentacji i do tej pory jej nie uzupełniło. Czy przeciwnicy kompleksu energetycznego są z tego zadowoleni? Nie do końca.

- Postępowanie zostało zawieszone na trzy lata, więc wkrótce znów wrócimy do tego tematu. Ciągle jesteśmy trzymani w niepewności. Ta sprawa powinna zostać rozstrzygnięta raz na zawsze - podkreśla Barski.
Z drugiej strony część działaczy antykopalnianych uważa, że kopalnia nie powstanie w ogóle. Ani w Gubinie, ani w Złoczewie. - Strategiczna spółka Skarbu Państwa, jaką jest PGE, nie uzupełniła potrzebnej dokumentacji w zeszłym roku, w tym również nie. Ogólnie w całej Polsce są problemy z otwieraniem kolejnych kopalni. Warunki prawne nie są korzystne dla takich inwestycji. Z każdym rokiem Polska podpisuje nowe dyrektywy unijne, które sprawiają, że o pozyskanie terenu na kopalnie węgla brunatnego jest coraz trudniej. Jeśli chodzi o Gubin, to dochodzi jeszcze transgraniczność terenu. Trzeba uzyskać zgodę niemieckich gmin. Ostatnio cztery wyraziły sprzeciw - zaznacza Anna Dziadek, prezes Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej. Innego zdania są przedstawiciele PGE.

Dowiedzieliśmy się, że PGE nie zamierza wybierać między Gubinem a Złoczewem.
- Przygotowujemy dwa projekty i prowadzi działania zmierzające do spełnienia wymogów oraz uzyskania niezbędnych decyzji i opracowań koniecznych do otrzymania koncesji na wydobywanie węgla ze złoża „Złoczew” i „Gubin 2”, w tym między innymi decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja dotycząca terminu rozpoczęcia budowy odkrywek w rejonie Złoczewa i Gubina uzależniona jest od szeregu czynników makroekonomicznych, docelowego kształtu polityki energetycznej państwa, a także od możliwości finansowych Grupy PGE - przyznaje rzecznik inwestora, Sandra Apanasionek.

Jak się okazuje, dwie kopalnie mogą powstać nawet równocześnie, o ile firma będzie miała możliwości finansowe.

Czytaj więcej 1-2 października w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej lub w serwisie plus.gazetalubuska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska