MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw odrobaczyć

(zka)
Szczepione powinny być i psy, i koty w każdym wieku. O ile psy często trafiają do weterynarza, o tyle o kotach często zapominamy.
Szczepione powinny być i psy, i koty w każdym wieku. O ile psy często trafiają do weterynarza, o tyle o kotach często zapominamy. Paweł Janczaruk
Nawet jeśli pies jest okazem zdrowia, co jakiś czas musimy z nim odwiedzić weterynarza. Choćby po to, żeby naszego czworonoga zaszczepił.

I nie chodzi tylko o zabezpieczenie go przed wścieklizną. Przy pomocy szczepionek można chronić psa jeszcze przed wieloma innymi chorobami.

Najpierw odrobaczyć

Szczeniak powinien trafić do weterynarza, jak ma około sześciu tygodni. Wtedy zwykle bywa odstawiony od matki.
- Szczepiąc, chronimy go przed zakażeniem się choćby parwowirozą, nosówką, wirusowym zapaleniem wątroby - mówi doktor weterynarii Maciej Koliński z Zielonej Góry. - Powtarzamy jeszcze szczepienia dwa razy w odstępach miesięcznych.
Doktor Koliński podkreśla, że na tydzień przed każdym szczepieniem trzeba koniecznie psa odrobaczyć. Dotyczy to zarówno szczeniaka, jak i psa dorosłego.
Jeśli zaniedbamy szczepienia i nasz zwierzak zachoruje na którąś z chorób wirusowych, to czeka go uciążliwe i długotrwałe leczenie. Bywa, że mimo wysiłków, nie udaje się psa uratować.

Loteria przy płocie

A czy trzeba też szczepić przeciwko chorobom wirusowym psy, które żyją na wsi? Nawet takie, które są przy budach?
- Oczywiście. Wprawdzie taki pies ma mniej kontaktów z innymi, ale nigdy nie można wykluczyć, że przyplącze się jakiś zwierzak i zostawi wirusy w kale, moczu, ślinie - przestrzega doktor Koliński. - Wystarczy, że obcy pies podejdzie do płotu. Po co fundować swojemu czworonogowi taką loterię?
A co z psimi znajdami, które postanowiliśmy przygarnąć? Przecież nie wiemy, na co i kiedy były szczepione. Na wszelki wypadek trzeba im podać szczepionkę. Nie zaszkodzi im na pewno, a może uchronić przed zachorowaniem.

Także koty

Szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe i trzeba je wykonywać co roku. A zaświadczenie starannie przechowywać, na wypadek, gdyby nasz pies kogoś ugryzł.
Niekoniecznie trzeba psa osobno prowadzić do weterynarza, żeby zaszczepił go przeciwko wściekliźnie, a potem znów, żeby zabezpieczył go przed chorobami wirusowymi.
- Są różne zestawy szczepionek. Może w nich być nawet dziesięć składników - mówi doktor Koliński. - Takim kompletem można szczepić nawet kilkumiesięcznego szczeniaka.
Nie wszyscy wiedzą, że szczepić trzeba także kota. Pierwszy raz, jak ma około dwóch miesięcy, kolejny raz po 3-4 tygodniach. Chroni go się w ten sposób przed kocim katarem czy chlamydiozą. To choroby wirusowe o gwałtownym przebiegu, trudne w leczeniu. Kota także trzeba najpierw odrobaczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska