Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuscy wynalazcy mają głowę na karku

Olga Klamecka [email protected]
Adam Grabias, 18-letni nowosolanin, zachwycił jurorów konkursu Młody Wynalazcza 2013 samodzielnie zaprojektowanym robotem linefollower.
Adam Grabias, 18-letni nowosolanin, zachwycił jurorów konkursu Młody Wynalazcza 2013 samodzielnie zaprojektowanym robotem linefollower.
Drukarka 3D, generator wodoru, motorower - te i inne wynalazki autorstwa młodych naukowców z naszego województwa, wzięły udział w konkursie Młody Wynalazca 2013. Zwyciężył poruszający się samodzielnie robot linefollower...
Marlena Trała, nastolatka mieszkająca w podgorzowskim Borku przedstawiła projekt drukarki 3D eko, poskładaną z części zdobytych poprzez recykling.
Marlena Trała, nastolatka mieszkająca w podgorzowskim Borku przedstawiła projekt drukarki 3D eko, poskładaną z części zdobytych poprzez recykling. Archiwum uczestnika

Marlena Trała, nastolatka mieszkająca w podgorzowskim Borku przedstawiła projekt drukarki 3D eko, poskładaną z części zdobytych poprzez recykling.
(fot. Archiwum uczestnika)

Konkurs Młody Wynalazca, zorganizowany przez nowosolski Park Technologiczny Interior okazał się strzałem w dziesiątkę. Jeśli chodzi o udowodnienie, że młodzież z naszego regionu to ludzie z otwartymi umysłami, pełni pomysłów i talentu. Wśród zgłoszonych do konkursu wynalazków były m.in. poradnik młodego budowlańca i naturalne metody oczyszczania ścieków.

Przeczytaj też: Tak oceniamy lubuską oświatę

Jury spośród 12 nadesłanych zgłoszeń od uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyróżniło trzy projekty i przyznało trzy nagrody główne. Wśród docenionych znalazł się generator wodoru, projektu duetu uczniów nowosolskiego "Elektryka": Krystiana Grubizny (Stara Jabłona) i Mateusza Dydyny (Droniki). Czego spodziewają się chłopcy po swoim projekcie? - Stworzenia źródła generującego nowej jakości paliwo - wodór. Miałby on zastosowanie w przeróżnych gałęziach przede wszystkim przemysłu mechanicznego, w silnikach - opisywali. Wyróżniono także projekt sterownika ramy okiennej Mateusza Xaysombatha z Nowej Soli. Dzięki światłoczułemu czujnikowi, rolety okienne otwierałyby się i opuszczały, ułatwiając tym samym codzienne życie i odciążając z dodatkowych obowiązków.

Kolejny ciekawy wynalazek wyróżniony przez komisję to... ścieżka zdrowia dla niewidomych i słabowidzących autorstwa zielonogórzan Damiana Czaplińskiego i Miłosza Krysika. - Po rozmowach z osobami mającymi problemy ze wzrokiem zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo cierpią z powodu braku udogodnień oraz podstawowych form rozrywki na świeżym powietrzu - stwierdzili nastolatkowie i przedstawili komisji szczegółowy opis swojego projektu: od materiału budowlanego potrzebnego na nawierzchnię, aż po specjalne oznaczenia alfabetem Braille'a. 3 pierwsze miejsca zajęły projekty nie tylko bardzo pomysłowe, ale odznaczające się wyjątkową innowacyjnością.

Marlena Trała, nastolatka mieszkająca w podgorzowskiej miejscowości. przedstawiła swój projekt drukarki 3D eko, poskładaną z części zdobytych poprzez recykling. Pomysł na drukarkę ekologiczną narodził się w jej głowie podczas... szkolnych zajęć z robotyki. Za to ciekawe rozwiązanie zajęła 3 miejsce w konkursie. Jedyna reprezentantka płci pięknej na podium nie ukrywa radości z bycia laureatką i już snuje wizje dotyczące dalszej kariery naukowej. - Od czasu zdobycia nagrody, po głowie chodzi mi mnóstwo nowych pomysłów, które będę mogła zgłosić do konkursu. Jednakże na dziś pozostaną one tajemnicą. Mogę jedynie powiedzieć, że zamierzam rozwijać się w tym kierunku. - mówi.

Drugie miejsce zajął Paweł Hałczyński z Kolesina, który zachwycił wszystkich swoim motorowerem 2WD "Giez". Ten prototypowy projekt jest nadzieją dla tych, którzy kochają sporty terenowe, bowiem dzięki innowacyjnemu systemowi napędu na oba koła, jednoślady będą mieć o wiele lepsze osiągi poza asfaltową nawierzchnią. Chłopak wspomina ogłoszenie wyników Młodego Wynalazcy z radością. - Do ogłoszenia wyników emocje rosły z każdą chwilą. Jestem szczególnie zadowolony z faktu, iż udało mi się zdobyć indeks na Uniwersytet Zielonogórski, gdzie chcę kontynuować naukę na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn - mówi. Nie żałuje, że nie zajął pierwszego miejsca, gdyż dla tego wynalazcy liczy się co innego. - Chcę opracowywać dalej moje pomysły, bo płynąca z tego satysfakcja jest największą nagrodą - wyznaje.

Zwycięzca konkursu Młody Wynalazca 2013

Kolejny ciekawy wynalazek wyróżniony przez komisję to... ścieżka zdrowia dla niewidomych i słabowidzących autorstwa Damiana Czaplińskiego i Miłosza
Kolejny ciekawy wynalazek wyróżniony przez komisję to... ścieżka zdrowia dla niewidomych i słabowidzących autorstwa Damiana Czaplińskiego i Miłosza Krysika. Archiwum uczestników

Kolejny ciekawy wynalazek wyróżniony przez komisję to... ścieżka zdrowia dla niewidomych i słabowidzących autorstwa Damiana Czaplińskiego i Miłosza Krysika.
(fot. Archiwum uczestników)

Zwycięzca mógł być tylko jeden i okazał się nim 18-letni Adam Grabias z Nowej Soli. Na co dzień uczy się w LO, a jego przygoda z robotyką zaczęła się kilka lat temu. Na podium stanął za projekt robota Linefollower, który porusza się samodzielnie po wyznaczonej linii bez pomocy człowieka. - Trochę się spodziewałem, że wygram, ale nie do końca. Ucieszyłem się, ale ważniejsze dla mnie było to, że poznałem tyle młodych osób, które jak ja interesują się technologią - mówi. Robotami linefollower ścigają się ich konstruktorzy podczas rozgrywek w całej Polsce. Wygrane w konkursie Młody Wynalazca 1.000 zł Adam chce przeznaczyć na udoskonalenie swojego linefollowera. - W marcu w Warszawie startuję w kolejnych zawodach. Do czołówki trochę mi brakuje, ale dzięki wygranej uda mi się kupić lepsze i nieco droższe części i być może zacznę odnosić większe sukcesy - mówi nastolatek.

Przeczytaj też: Polski satelita naukowy Lem już w kosmosie (wideo)

Chłopak jest ogromną dumą swoich rodziców. Oprócz pasji do nauki i talentu w konstruowaniu robotów, jest także prymusem. W środę odebrał stypendium Prezesa Rady Ministrów za wysokie osiągnięcia w nauce, zdobywając średnią ocen 5,37. Zdolnym uczniem już interesuje się lokalna firma, która być może nawiąże z nim współpracę. Póki co Adam skupia się na nauce i poszukiwaniu części do swoich konstrukcji. Ten i wiele innych wynalazków młodych uzdolnionych z naszego województwa będzie można oglądać podczas wystawy w Parku Technologicznym Interior w Nowej Soli do 11 grudnia.

Wyróżniono także projekt sterownika ramy okiennej Mateusza Xaysombatha z Nowej Soli. Dzięki światłoczułemu czujnikowi, rolety okienne otwierałyby się
Wyróżniono także projekt sterownika ramy okiennej Mateusza Xaysombatha z Nowej Soli. Dzięki światłoczułemu czujnikowi, rolety okienne otwierałyby się i opuszczały. Archiwum uczestnika

Wyróżniono także projekt sterownika ramy okiennej Mateusza Xaysombatha z Nowej Soli. Dzięki światłoczułemu czujnikowi, rolety okienne otwierałyby się i opuszczały.
(fot. Archiwum uczestnika)

Paweł Hałczyński z Kolesina zachwycił wszystkich swoim motorowerem 2WD „Giez” z napędem na oba koła.
Paweł Hałczyński z Kolesina zachwycił wszystkich swoim motorowerem 2WD „Giez” z napędem na oba koła. Archiwum uczestnika

Paweł Hałczyński z Kolesina zachwycił wszystkich swoim motorowerem 2WD "Giez" z napędem na oba koła.
(fot. Archiwum uczestnika)

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska