Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie tracić na stratach w procesie przesyłania i dystrybucji energii?

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Dbają o to, aby w naszych domach paliło się światło, było ciepło, a w gniazdkach zawsze płynął prąd. Mowa o energetykach, którzy 14 sierpnia obchodzili swoje święto. Data obchodów nie jest przypadkowa. Patronem energetyków jest bowiem święty Maksymilian Kolbe, który z zamiłowania był elektrykiem i zginął męczeńsko w obozie koncentracyjnym właśnie 14 sierpnia.

Święto branży elektrycznej to dobra okazja nie tylko do podkreślenia ważnej roli, jaką ten sektor pełni w życiu każdego człowieka, ale też wyzwań, jakie przed nim stoją. To przede wszystkim zmiany klimatyczne, kurczące się złoża i wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię, które skłaniają do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań służących polskiej gospodarce, a także indywidualnym odbiorcom.

Wyzwania współczesnej branży elektrycznej

Jednym z najważniejszych zadań sektora energetycznego jest ograniczanie strat w procesie przesyłania i dystrybucji energii, które przyczynia się do zrównoważonego i efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych oraz redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Mówiąc wprost - chodzi już nie tylko o wytwarzanie energii, ale efektywne równoważenie podaży z popytem na nią.

Dlaczego ograniczanie strat energii jest tak ważne?

Ograniczanie strat w procesie przesyłania i dystrybucji energii jest istotne ze względu na efektywność systemu energetycznego oraz zrównoważone gospodarowanie zasobami. Wpływa przede wszystkim na:

[lista]
[*]Efektywność energetyczną - redukcja strat energii w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych oznacza, że większa ilość wyprodukowanej energii dociera do odbiorców. To przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania zasobów energetycznych.
[*]Oszczędności ekonomiczne - mniejsze straty energii oznaczają niższe koszty dla operatorów systemów energetycznych oraz odbiorców końcowych. To może przełożyć się na stabilność cen energii dla konsumentów.
[*]Zrównoważony rozwój - ograniczenie strat przesyłu energii wpływa na zmniejszenie obciążenia na infrastrukturę energetyczną i zapobiega potrzebie inwestycji w nadmiernie rozbudowane sieci, co może być korzystne dla środowiska.
[*]Redukcję emisji gazów cieplarnianych - mniejsze straty energii oznaczają mniej energii, która jest tracona w postaci ciepła i nie jest wykorzystywana. To może przyczynić się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją energii.
[*]Zapewnienie dostaw energii - redukcja strat pomaga w utrzymaniu stabilności dostaw energii do odbiorców. Mniejsze straty oznaczają mniejsze ryzyko zakłóceń i awarii w dostawach.
[*]Święto branży elektrycznej to dobra okazja nie tylko do podkreślenia ważnej roli, jaką ten sektor pełni w życiu każdego człowieka, ale też wyzwań jakie przed nim stoją. To przede wszystkim zmiany klimatyczne, kurczące się złoża i wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię, które skłaniają do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań służących polskiej gospodarce, a także indywidualnym odbiorcom.

Jak niwelować i zapobiegać stratom energii?

Dlaczego w ogóle dochodzi do strat w procesie wytwarzania i dystrybucji energii i jak to się dzieje, że z pozoru nowoczesne i niezwykle wydajne instalacje mogą mieć tak prozaiczne problemy? Okazuje się, że straty są nieodłączną konsekwencją przesyłania i dystrybucji energii na duże dystanse. Mają na to wpływ między innymi takie czynniki, jak niewydajne urządzenia sieciowe, straty powstające podczas transportu energii na duże odległości oraz ograniczenia sieciowe, które zakłócają normalny przepływ energii elektrycznej. Całkowite wyeliminowanie strat nie jest możliwe, lecz można je minimalizować poprzez poprawę efektywności. W tym celu stosowane są na przykład:

  • Technologie o niskich stratach - ulepszone przewody i transformatory zmniejszają straty energii poprzez zmniejszenie oporu elektrycznego i zwiększenie wydajności transformacji.
  • Optymalizacja napięć - utrzymywanie optymalnych poziomów napięć w sieciach może zmniejszyć straty energii przez zmniejszenie przepływu prądu.
  • Monitorowanie i kontrola - zaawansowane systemy monitorowania pozwalają na śledzenie zużycia energii i wykrywanie miejsc o dużych stratach.

Automatyzacja i inteligentne sieci - technologie automatyzacji oraz inteligentne sieci mogą zoptymalizować przesył energii, dostosowując się do zmieniających się warunków i minimalizując straty.

Edukacja i świadomość - zachęcanie do oszczędzania energii oraz informowanie o korzyściach wynikających z ograniczenia strat może zmniejszyć niepotrzebne zużycie.

Inwestycje w infrastrukturę - modernizacja i inwestycje w infrastrukturę energetyczną mogą przyczynić się do zmniejszenia strat poprzez zastąpienie przestarzałych komponentów.

Białe certyfikaty zachęcają do oszczędności

Jednym z rozwiązań mających zachęcać i motywować przedsiębiorców do podejmowania inwestycji, których celem jest oszczędzanie energii, jest system świadectw efektywności energetycznej, czyli tak zwanych białych certyfikatów. Stanowią one potwierdzenie ilości zaoszczędzonej energii finalnej, czyli energii przetworzonej do dowolnej postaci lub paliwa stałego, ciepłego lub gazowego dostarczanego do odbiorcy końcowego, wynikającej ze zrealizowania przedsięwzięcia poprawiającego efektywność energetyczną. Poprawie efektywności energetycznej służą między innymi takie inwestycje:

  • izolacja instalacji przemysłowych
  • przebudowa lub remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi
  • modernizacja lub wymiana oświetlenia
  • modernizacja lub wymiana lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła
  • odzyskiwanie energii
  • ograniczenie strat energii związanych z poborem energii biernej
  • ograniczenie strat sieciowych związanych z przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej lub gazu ziemnego

Ograniczanie strat w procesie przesyłania i dystrybucji energii jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju, oszczędności finansowych oraz zapewnienia stabilności dostaw energii dla społeczeństwa. Przyczynia się także do efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych oraz redukcji negatywnego wpływu na środowisko. - konieczność ograniczania strat może stymulować innowacje w dziedzinie efektywności energetycznej, co może prowadzić do rozwoju nowych technologii i rozwiązań.

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Lubuskiej" w dniu 17 sierpnia 2023 r.

Jak nie tracić na stratach w procesie przesyłania i dystrybucji energii?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska