MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hakerzy mogą podsłuchiwać, jakie hasła wpisujesz na klawiaturze! Jak to możliwe i co nam grozi?

(red.)
Keyloggery to specjalne programy, które na ogół są instalowane bez wiedzy użytkownika na komputerach lub smartfonach.
Keyloggery to specjalne programy, które na ogół są instalowane bez wiedzy użytkownika na komputerach lub smartfonach. 123 rf
Amerykańscy naukowcy z Southern Methodist University w Teksasie przeprowadzili badanie, które potwierdza, że hakerzy mogą podsłuchiwać nasze „stukanie” w klawiaturę i rozpoznawać w ten sposób, co piszemy! Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń z laboratorium ESET w Krakowie, zauważa, że naukowcy od lat pracują nad tzw. akustycznymi keyloggerami.
Trwa głosowanie...

Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą hakera?

Najnowsze badania naukowców z Teksasu wykazały, że dźwięki naszych naciśnięć klawiszy mogą być podsłuchiwane przez smartfony, a następnie przetwarzane, np. przez hakerów. Badacze dowiedli, że emitowane sygnały dźwiękowe z klawiatury mogą być rozszyfrowane z niemal 41 proc. skutecznością. To oznacza, że hipotetycznie haker jest w stanie rozpoznać np. wpisywane do bankowości internetowej hasła na podstawie samego dźwięku oraz kolejności wstukiwania klawiszy. Co więcej, nawet hałaśliwa sala konferencyjna nie stoi na przeszkodzie, by rozszyfrować wpisywaną na klawiaturze treść.

Odkrycie naukowców jest zbliżone do wcześniejszych odkryć ukazujących możliwości konstrukcji potencjalnego „dźwiękowego keyloggera”. - Keyloggery to specjalne programy, które na ogół są instalowane bez wiedzy użytkownika na komputerach lub smartfonach. Rejestrują, co wpisujemy na klawiaturze, następnie mogą przesyłać takie informacje cyberprzestępcom. Atakujący potrafią wykorzystać podawane przez nas hasła do swojej nielegalnej działalności – wyjaśnia Kamil Sadkowski.

Jak dodaje ekspert z ESET, choć odkrycie badaczy z Teksasu jest na poziomie eksperymentu, warto niezależnie od niego rozważyć instalację rozwiązania antywirusowego na komputerze oraz smartfonie, które nie tylko zablokuje złośliwe oprogramowanie (np. wspomniane keyloggery), ale również zabezpieczy nasze hasła.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska