Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz siedzący tryb pracy? Uważaj na zakrzepice, kręgosłup i stawy. Każdego roku od bezruch ginie blisko 3 mln ludzi na świecie

Michał Korn
Michał Korn
Jedną z nich jest ruch. W ciągu dnia zawsze powinniśmy znaleźć czas na krótkie i proste ćwiczenia rozciągające, jak np. kilka przysiadów czy skłonów lub chociażby spacer do sklepu po lunch.
Jedną z nich jest ruch. W ciągu dnia zawsze powinniśmy znaleźć czas na krótkie i proste ćwiczenia rozciągające, jak np. kilka przysiadów czy skłonów lub chociażby spacer do sklepu po lunch. 123 rf
Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej i trudności z utrzymaniem zbilansowanej diety to główne przyczyny złego samopoczucia. Mogą też przyczynić się do narażenia organizmu na różne schorzenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że godzina siedzenia skraca życie o 21 minut, a to więcej niż jeden wypalony papieros. I nie ma znaczenia, czy jesteś zawodowym kierowcą, pracownikiem biurowym, czy freelancerem pracującym z kanapy. Jeśli siedzisz, musisz zadbać o swoje zdrowie!

Zakrzepica u osób siedzących

W Polsce u osób wykonujących zawody związane z siedzącym trybem pracy najczęściej występującą chorobą jest zakrzepica, która jest zarazem trzecim najpowszechniejszym schorzeniem układu krążenia w kraju. Siedzący tryb życia przyczynia się ponadto do powstawania poważnych schorzeń kręgosłupa, a także problemów z żylakami hemoroidami, stawami i niektórymi partiami mięśni.

Masz siedzący tryb pracy? Uważaj na zakrzepice, kręgosłup i stawy. Każdego roku od bezruch ginie blisko 3 mln ludzi na świecie
mat. prasowe

Aktywność fizyczna

By wspomóc organizm, powinniśmy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jedną z nich jest ruch. W ciągu dnia zawsze powinniśmy znaleźć czas na krótkie i proste ćwiczenia rozciągające, jak np. kilka przysiadów czy skłonów lub chociażby spacer do sklepu po lunch. Światowa Organizacja Zdrowia uznała siedzący tryb życia za czwartą wiodącą przyczynę śmiertelności na świecie. Każdego roku bezruch odpowiada za 6 proc. zgonów (ponad 3 miliony rocznie). Warto zatem zmienić nasze nawyki i zacząć maszerować chociażby przez kwadrans dziennie, a zamiast windy wybierać schody!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Odpowiednie nawodnienie

Niestety, aż 40 proc. Polaków wypija za mało płynów każdego dnia. Instytut Żywności i Żywienia opracował normy zalecanego spożycia wody, w których uwzględniono zarówno wodę pochodząca z napojów, jak i produktów spożywczych. Zgodnie z nimi osoby dorosłe powinny pić 2-2,5 l wody dziennie. Oczywiście, na rynku dostępnych jest wiele napojów, od gazowanych poprzez energetyki, ale nie są one dobre dla zdrowia. Gdy potrzebujemy dodać sobie energii i wspomóc nasz organizm, wybierzmy suplement diety - nowością jest na przykład S8, który z uwagi na skład działa również pobudzająco – zawiera m.in. kofeinę oraz witaminy B6 i B12, które ułatwiają koncentrację i zmniejszają uczucie przemęczenia. Zawiera także ekstrakty z jeżówki i imbiru, które poprawiają krążenie krwi w organizmie i wykazują delikatne działanie antyagregacyjne płytek krwi. W suplemencie zastosowano ekstrakty antykoagulantów roślinnych, które działają przeciwzakrzepowo.

Dieta

Do samej diety powinniśmy włączyć składniki, których spożywanie wpływa pozytywnie na układ krążenia i redukuje szansę na rozwój niebezpiecznych schorzeń. Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o regularnych posiłkach. Najlepiej by było ich pięć w ciągu całego dnia, a każdy obfitował w ważne dla zdrowia wartości odżywcze. Powinny zawierać węglowodany złożone, których trawienie wymaga dużo czasu, dzięki czemu uczucie sytości również trwa dłużej. Dodatkowo zawierają dużą ilość błonnika, który reguluje pracę układu trawiennego. Ważne dla układu krwionośnego są też wielonienasycone kwasy tłuszczowe, stanowiące strukturalny składnik wszystkich błon komórkowych. Zbilansowane posiłki powinny być dla nas tak samo ważne, jak odpowiednie nawodnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska