Gdzie dwóch się potyka, tam trzeci korzysta! Polonia Słubice wkroczyła na fotel lidera IV ligi

Paweł Górski
Ilanka Rzepin dość niespodziewanie przegrała w Jasieniu
Ilanka Rzepin dość niespodziewanie przegrała w Jasieniu Facebook/MKS Ilanka Rzepin
Jak dotąd w rundzie wiosennej lubuskiej IV ligi nie było kolejki, w której co najmniej jedna drużyna ze ścisłej czołówki nie potknęłaby się. Nie inaczej było w 23. serii gier, w której doszło do kolejnej zmiany lidera. Tym razem tron po Ilance Rzepin przejęła Osiedle Sady Polonia Słubice.

Tanzańczyk katem lidera

Do kolejnego tej wiosny potknięcia Ilanki Rzepin doszło w Jasieniu, gdzie dotychczasowego lidera pokonała miejscowa Stal Felgenhauer. Do przerwy panował remis 1:1 po golach Jussufa Mwinyi i Kacpra Lewitzkiego. W drugiej odsłonie kluczowym graczem okazał się być wypożyczony z Lechii Zielona Góra Tanzańczyk, który strzelił dwa kolejne gole. Mwinyi skompletował tym samym hattricka i dołożył ważną cegiełkę do sensacyjnej wygranej Stali 3:1.

Lubuszanin bez goli, za to z kartką

Drugi w tabeli Lubuszanin nie zdołał wykorzystać wpadki Ilanki, bo sam zaledwie zremisował w Sławie z tamtejszym Dębem Przybyszów. W dodatku był to bezbramkowy remis, a wicelider kończył mecz w dziesiątkę, gdyż w doliczonym czasie drugiej połowy drugą żółtą kartkę ujrzał Sebastian Surmaj.

Polonia na tronie

Pierwsze miejsce w tabeli przejęła trzecia dotychczas Osiedle Sady Polonia Słubice, która pokonała przedostatnią Koronę Kożuchów 4:0. Już w dziewiątej minucie wynik otworzył Rafał Gronostaj, a tuż przed przerwą prowadzenie słubiczan podwyższyli Maciej Ossowski i Przemysław Begier. W 90 minucie ekipę z powiatu nowosolskiego dobił golem z rzutu karnego Oliwier Begier.

Skromne, ale ważne zwycięstwo sulęcinian

Niespodziankę sprawiła walcząca o utrzymanie Stal Sulęcin, która na własnym terenie pokonała wyżej notowaną Syrenę Zbąszynek 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 67 minucie Mateusz Siudak. Mimo zwycięstwa Stal w dalszym ciągu okupuje strefę spadkową – zajmuje ona 16. lokatę i do najbliższej bezpiecznej pozycji traci cztery punkty.

Przerwana passa młodych zielonogórzan

Rundę wiosenną świetnie – bo od trzech meczów bez porażki – zaczęła Lechia II Zielona Góra. Seria ta została jednak przerwana w starciu z Z.U. Zachód Sprotavią Szprotawa, która wygrała w Winnym Grodzie 1:0. Wynik niezwykle szybko, bo już w drugiej minucie, ustalił Leszek Jagodziński.

Podział punktów w Świebodzinie

Remisem 1:1 zakończył się pojedynek Pogoni Świebodzin z Odrą Nietków. Jako pierwsi drogę do bramki znaleźli podopieczni trenera Wojciecha Skarżyńskiego, którzy w 12 minucie objęli prowadzenie po golu Dawida Leoszko. Świebodzińscy kibice na odpowiedź swojej drużyny musieli czekać do 40 minuty, kiedy wyrównał Kacper Kalinowski. W drugiej połowie obyło się bez goli, pojawiły się zato dwie czerwone kartki. W 75 minucie obejrzał ją reprezentant Pogoni Kamil Pawlak, a niespełna 10 minut później boisko opuścić musiał zawodnik gości Bartosz Jankowiak. W ten sposób obie ekipy kończyły mecz w dziesiątkę, lecz nie wpłynęło to na zmianę wyniku.

„Czerwony” mecz w Skwierzynie

Jeszcze więcej kar nałożył arbiter pojedynku Pogoni Skwierzyna z rezerwami AstroEnergy Warty Gorzów. W 64 minucie sędzia pokazał aż cztery czerwone kartki – po dwie dla każdej z drużyn. Ukarani zostali wówczas Mateusz Kieżuń i Emil Kowalewski z Pogoni oraz Adrian Bielawski i Mateusz Kaczorowski z Warty. Przez tę jedną sytuację na boisku zostało zaledwie 18 piłkarzy. Dodajmy, że wówczas gorzowianie prowadzili 1:0 po golu Filipa Roszaka z czwartej minuty. Niedługo później miejscowi wyrównali dzięki bramce Miłosza Rutkowskiego, jednak ostatecznie to Warta cieszyła się z wygranej. Zapewnił ją dwoma szybkimi golami Hubert Wieleba, przez co rezerwy trzecioligowca wywiozły ze Skwierzyny wynik 3:1.

Derby dla Żagania

W Żarach doszło do derbowego pojedynku pomiędzy miejscowym Promieniem a Czarnymi Żagań. Spotkanie minimalnie wygrali goście, a jedynego gola strzelił w 86 minucie Kacper Kuleczka.

Wyniki 21. kolejki IV ligi:

• Spójnia Ośno Lubuskie – Meprozet Stare Kurowo 1:5 (bramki: Paradowski – Stuchly, Sanocki, Brodowski, Dziduch, Gorgiel)
  • Pogoń Skwierzyna – AstroEnergy Warta II Gorzów 1:3 (Rutkowski – Wieleba 2, Roszak)
  • Lechia II Zielona Góra – Z.U. Zachód Sprotavia Szprotawa 0:1 (Jagodziński)
  • Stal Sulęcin – ZAP Syrena Zbąszynek 1:0 (Siudak)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Lubuszanin Drezdenko 0:0
  • Stal Jasień – Ilanka Rzepin 3:1 (Mwinyi 3 – Lewitzki)
  • Pogoń Świebodzin – Odra Nietków 1:1 (Kalinowski – Leoszko)
  • Promień Żary – Czarni Żagań 0:1 (Kuleczka)
  • Korona Kożuchów – Osiedle Sady Polonia Słubice 0:4 (Gronostaj, Ossowski, P. Begier, O. Begier)