MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europa wspólnych praw

Czesław Gierlach
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Znajomość prawa europejskiego przydaje się nie tylko podróżującym. Coraz częściej wiedza o nim potrzebna jest na co dzień.

Warto się go uczyć, bo jest bliżej Ciebie niż sądzisz.

Od trzech lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Nie każdy wie, że obowiązują go nie tylko regulacje prawa polskiego, ale też prawo wspólnotowe. A to drugie jest często nadrzędne w stosunku do drugiego, w istocie już tylko lokalnego.

System prawny Wspólnot Europejskich obejmuje:

  • źródła prawa pierwotnego: traktaty założycielskie, Jednolity Akt Europejski, traktaty z Maastricht, Amsterdamu i Nicei oraz traktaty akcesyjne;
  • źródła prawa wtórnego (uregulowania instytucji WE wydane na podstawie wymienionych wcześniej źródeł prawa pierwotnego).
    W oparciu o źródła prawa pierwotnego i źródła prawa wtórnego instytucje Unii wydają rozporządzenia i dyrektywy oraz decyzje.
  • Rozporządzenia instytucji unijnych mają charakter wspólnotowy i nie trzeba ich przekształcać w prawo krajowe - obowiązują zatem nas bezpośrednio, zachowując całą swoją moc prawną w stosunku do każdego obywatela państw Unii.
  • Dyrektywy adresowane do konkretnych państw członkowskich, nakładają na nie obowiązek podjęcia działań w celu osiągnięcia wskazanego celu.
  • Decyzje mają charakter wiążący tylko dla wyraźnie określonych adresatów - państw członkowskich lub ich instytucji; taki sam charakter mają porozumienia międzynarodowe, podstawowe procedury i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości (także sądu pierwszej instancji).

    Każdy może znać

    Artykuł 255 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską mówi, że ,,Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie członkowskim ma prawo dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, rady i komisji".

    Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 nadało moc prawną temu postanowieniu w traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską przewiduje, że ,,Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie członkowskim ma prawo dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, rady i komisji".

    Inne rozporządzenie (WE nr 1049/2001) nadało moc prawną temu postanowieniu w traktacie i zobowiązała te trzy instytucje do udostępnienia swoich dokumentów za pomocą rejestru elektronicznego. Przypomnijmy, że Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska to najważniejsze instytucje Europy. I oczywiście rzetelnie wywiązują się z nałożonego na nie obowiązku. Wszystkie rejestry prowadzą i można się z nim zapoznać przez internet, wpisując do wyszukiwarki słowa ,,rejestr elektroniczny" i nazwę jednej z instytucji.

    Tysiące decyzji dla milionów

    Porządek prawny wspólnoty obowiązuje w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Na podstawie źródeł prawa wspólnotowego corocznie podejmowanych jest tysiące decyzji, mających wpływ na państwa członkowskie i życie ich obywateli, a więc i życie nas - gorzowian, międzyrzeczan, sulechowian, wolsztynian, zielonogórzan, nowosolan, polkowiczan... Krótko mówiąc: Polaków i Europejczyków.

    WAŻNE ADRESY

  • Biuro Informacyjne Województwa Lubuskiego
    1000 Brussels, 3 Avenue Plammserston

  • Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
    ul. Bagatela 14, 00-512 Warszawa

  • Regionalne Centrum Informacji Europejskiej
    al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra

  • Euroregion Pro Europa Viadrina
    ul. Kazimierza Wielkiego 1, 66-400 Gorzów Wlkp.

  • Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr
    ul. Piastowska 18, 66-620 Gubin


    NASI PARLAMENTARZYŚCI

    Adresy biur lubusko-zachodniopomorskich deputowanych do Parlamentu Europejskiego:

    Bogusław Liberadzki
  • al. Wojska Polskiego 78, 70-482 Szczecin
  • Bruksela
    tel. i faks +32 22 84 74 23

    Zdzisław Chmielewski
  • Stary Rynek 8, 65-007 Zielona Góra
  • Bruksela
    tel. + 32 22 83 73 29, faks + 32 22 84 93 29


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska