Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku Krono: Sukces niejedno ma imię. Ale w pojedynkę byłoby trudniej...

Alicja Kucharska
Wiesława Cieplicka, prezes szpitala w ŚwiebodzinieSMS o treści: GLB.3  pod numer  72355 (koszt to 2,46 zł z VAT)
Wiesława Cieplicka, prezes szpitala w ŚwiebodzinieSMS o treści: GLB.3 pod numer 72355 (koszt to 2,46 zł z VAT) Archiwum prywatne
Po ośmiu godzinach nie zamkną drzwi gabinetu. Nie wyłączą też telefonu... Bo w pracy, w której liczy się dobro drugiego człowieka, nie można liczyć... czasu. Motywują sukcesy. Mniejsze i większe...

W tym roku zakończono budowę lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Uruchomiono też wyczekiwany oddział neurologii z pododdziałem udarowym. A na tym nie koniec, bo właśnie rusza kolejna inwestycja. Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie zmodernizowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Wiesława Cieplicka jest prezesem świebodzińskiej lecznicy od 2011 roku. Co uważa za największy sukces?

- Myślę, że przede wszystkim tak dużą liczbę zrealizowanych inwestycji, w ciągu tak krótkiego czasu - mówi.

Wśród wielomilionowych inwestycji ostatnich trzech lat należy wymienić chociażby termomodernizację budynków szpitala oraz administracji. Przy tej okazji udało się przenieść poradnie specjalistyczne do nowej lokalizacji, co niewątpliwie poprawiło komfort przyjęć pacjentów. Również w tym roku zakończono budowę lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. W październiku natomiast uruchomiono w szpitalu nowy oddział - neurologiczny z pododdziałem. Ponadto w ostatnich miesiącach zakupiono wiele nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej. Bardzo dużym i kosztownym przedsięwzięciem jest także informatyzacja całości szpitala, co pozwala na prowadzenie dokumentacji w wersji elektronicznej. To spowoduje, że personel medyczny będzie miał więcej czasu dla pacjentów.

W szpitalu inwestycje tempa nie zwalniają, bo dzięki funduszom własnym szpitala i dofinansowaniu z UE uda się zmodernizować i doposażyć SOR w specjalistyczny sprzęt.

- Celem na najbliższe miesiące jest dalsze rozszerzanie wachlarza oferowanych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców powiatu - zdradza W. Cieplicka. - Na pewno staniemy do konkursu NFZ w zakresie poradni specjalistycznych, będziemy ubiegać się o poradnię neurologiczną, leczenia uzależnień, logopedyczną i ortopedyczną. Dzięki nim zapewnimy kompleksową opiekę przed i po hospitalizacji.

W pracy prezesa szpitala nie ma rutyny, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania.

- Na tym stanowisku pracuje się bardzo dużo. Na pewno nie jest to 8 godzin dziennie, lecz nawet 10-12, nie można zamknąć drzwi i wyłączyć telefonu. Jest tym trudniej, gdy na względzie ma się ciągły rozwój placówki, a wszystko z myślą o pacjencie. Z pewnością przychodzą dni, gdy jest się mocno zmęczonym, ale gdy widzi się efekty pracy, to jest to budujące, mobilizujące i dające ogromną satysfakcję - mówi W. Cieplicka.

Prezes lecznicy podkreśla, że sam prezes, bez zaangażowanych pracowników, niewiele by zdziałał. Sukcesy to też bardzo duża zasługa personelu.

- Za trud i wysiłek, za zaangażowanie, za przychylność i zrozumienie - za to wszystko bardzo dziękuję całej załodze - dodaje.

Wiesława Cieplicka została nominowana w plebiscycie „Człowiek Roku Krono”.

O głosy w kategorii Biznes, walczy też Izabela Ziętka. Nauczyciel, terapeuta, neurologopeda z 20-letnim stażem. Od roku jest dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Od roku, w którym udało się zrobić naprawdę wiele. I. Ziętka zaznacza, że najbardziej dumna jest ze… swojego zespołu, dla którego słowa „nie da się” po prostu nie istnieją. To nauczyciele, którzy nie liczą czasu pracy miarą dzwonka, to wszyscy zaangażowani pracownicy, którzy grają do jednej bramki. Choć wcześniej bywało różnie… -Teraz cel naszej pracy jest jeden: dobro i szczęście dziecka. I nie ma ważniejszego - mówi dyrektor.

Ziętka zaznacza też, że trudno wskazać jej najważniejsze działania, bo dumna jest wówczas, gdy dzieci są szczęśliwe i wzrasta ich poczucie własnej wartości.

- Gdy czasem, z pozoru niewielkie rezultaty, to milowe kroki w ich rozwoju. Myślę, że najważniejsze jest to, że pokazaliśmy, że nasze dzieci nie różnią się od innych, a szkoła ma w nazwie specjalną, tylko ze względu na to, że są tu wyjątkowi uczniowie - dodaje.

Ale nie tylko to jest sukcesem, bo placówka mocnieje zaznaczyła swoją obecność na mapie Gubina i jest kojarzona z kompleksowym i specjalistycznym wsparciem. Aż 90 proc. nauczycieli stale podnosi swoje kompetencje i kwalifikacje. Z pewnością ma to wpływ także na to, że na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju uczęszcza aż 22 dzieci, gdy rok temu było to zaledwie kilka osób.

Dzięki dobrej współpracy ze stowarzyszenie Esquadra, udało się wyposażyć salę dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Szkoła jest także organizatorem wielu imprez o zasięgu wojewódzkim, m. in. mityngu w pływaniu olimpiad specjalnych czy Euroregionalnego Festynu Osób Niepełnosprawnych. Podopieczni, którzy często sami potrzebują wsparcia, pomagają innym - prowadzą zbiórki żywności, nakrętek, środków czystości.

- Ważna dla nas jest współpraca ze szkołą rodzenia, gdzie raz w miesiącu prowadzę wykłady dotyczące rozwoju dziecka w pierwszym roku, ale też uruchomione we wrześniu 2016r. bezpłatne konsultacje dla rodzin małych dzieci - dodaje.

W paśmie sukcesów, obok pracowników, ważne jest także wsparcie rodziny.

- Jestem bardzo dumna z synów i męża. Bez ich wsparcia i pomocy niewiele bym zdziałała - podsumowuje.

Człowiek Roku Krono 2017
Etap powiatowy zakończy się 20 grudnia o godz. 22.00. Zwycięzcy pierwszego oraz drugiego miejsca uzyskają awans do drugiego, wojewódzkiego etapu (finału) plebiscytu.

Etap wojewódzki rozpocznie się 22 grudnia i potrwa do 8 stycznia, do godz. 21.00

Zobacz też: Moda i uroda odc. 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska