MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co ma wspólnego stary telefon komórkowy z olimpijskim złotem?

Źródło: Corporate & Business Communications Unit PR Department
bunchkles/sxc.hu
Wielkie wydarzenia sportowe coraz częściej są okazją do zwrócenia uwagi na problemy ekologiczne. Stroje sportowców przygotowywane z przetworzonych butelek plastykowych czy budowle i medale z elektrośmieci powoli stają się normą.

Od momentu wyboru gospodarza tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, londyńska dzielnica Stratford przeszła olbrzymie przemiany. Za niemal dziesięć miliardów funtów przeprowadzono rewitalizację tej robotniczej dzielnicy stolicy Anglii. Jednym z najbardziej widocznych zmian była budowa licznych obiektów sportowych oraz budynków mieszkalnych. Co warte podkreślenia powstawały one ze stali odzyskanej m.in. ze… sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyłowionego z miejscowego kanału Prescott!

Medale z elektrośmieci

Jeszcze dalej posunęli się organizatorzy zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 r. Najlepsi sportowcy otrzymywali medale wykonane z kruszców odzyskanych ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Złoto, srebro oraz miedź pozyskiwana była z płytek drukowanych komputerów oraz telefonów komórkowych.

- Gdyby podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie organizatorzy również zdecydowali się na produkcję złotych medali wykonanych tylko z kruszców odzyskanych w procesie recyklingu, potrzeba byłoby ponad 60 tysięcy sztuk starych telefonów komórkowych. Ustawione jeden na drugim, byłyby niemal 24 razy wyższe od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie! Gdyby medale miały być wykonane tylko z płytek drukowanych komputerów starego typu, procesowi odzysku należałoby oddać aż 120 ton sprzętu! - podkreśla Anna Podsiadło z ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Eektrycznego i Elektronicznego.

Co jeszcze z elektrośmieci?

Elektrośmieci oddane do punktów zbierania, a następnie poddane procesom odzysku i recyklingu mogą służyć nam chociażby jako… miska żaroodporna! Zostanie ona pozyskana ze szklanych drzwiczek pralki. Z kolei odzyskane i przetworzone włókna karbonowe urządzenia posłużą do produkcji wytrzymałych żagli lub namiotów. Plastikowe elementy ze zużytej lodówki mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskany freon do napełnienia nowej chłodziarki.

Metale w tym: złoto, srebro, miedź, odzyskane ze zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych! Najbardziej efektywny jest recykling zużytego oświetlenia - dzięki nowoczesnej technologii aż 90 proc. elementów i surowców ze starej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.

Selektywna zbiórka, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Natomiast odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska