Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

(czyt)
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej fot. Paweł Janczarek
Dawna świątynia ewangelicka nazwana Ogrodem Chrystusa. Powstała tuż po przyłączeniu Zielonej Góry i Śląska do Prus.

Przez sześć lat wierni zbierali pieniądze na nowy kościół. Po półtora roku budowy kościół został poświęcony 15 grudnia 1748 roku. Jako budulca użyto m.in. cegieł z rozebranych murów miejskich. Jednak świątynia nie była w pełni gotowa i jeszcze przez kilka lat stopniowo wykańczano jej wnętrze.

W maju 1749 roku wrocławski stolarz Walter stawia barokowo-rokokowy ołtarz główny ufundowany przez cech sukienników. Inne cechy fundują pozostałe elementy wyposażenia. Jednak kłopoty finansowe nie pozwalają całkowicie zakończyć budowy. Dopiero w 1828 roku postawiono dobrze znaną zielonogórzanom wieżę kościelną.

Uznaliśmy, że wieża była

Rozmowa z historykiem Wiesławem Myszkiewiczem

- Wieżę kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowano w 1828 r. Natomiast w prezentowanej w muzeum makiecie XVIII-wiecznego miasta już ona istnieje. Jakim cudem?
- Nie ma tu żadnego cudu. Najpierw proszę się jej przyjrzeć. To nie ta sama wieża.

- To kościół miał dwie wieże?
- Dokładnie to nie wiadomo. Miał, albo i nie miał.

- To nie jest odpowiedź!
- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno wiadomo, że obecna wieża powstała w 1828 r. Na pewno też pierwotny projekt świątyni zakładał wybudowanie wieży o innym kształcie. Założyliśmy, że ona powstała i nadaliśmy jej kształt zgodny z pierwszymi rysunkami.

- Czyli nie ma dokumentów potwierdzających ten fakt?
- Nie ma. Wiadomo jednak, że kościół miał trzy dzwony. Gdzieś musiały wisieć, a w dokumentach nie ma najmniejszej wzmianki o tym, żeby postawiono osobną dzwonnicę gdzieś obok. Czyli musiały być w kościele.

- W muzeum znajduje się panoram miast z początków XIX wieku. Kościół nie ma na niej wieży. Trudno mi uwierzyć, że postawiono tak ułomną świątynię.
- Kościoły często budowano przez kilkadziesiąt lat. Nie ma w tym nic dziwnego, że wieżę stawiano tak późno. Zresztą może akurat zrobiono miejsce pod postawienie nowej, tej którą znamy?

Kalendarzyk budowy

Widok na świątynię na początku XX wieku
(fot. fot. Ze zbiorów prywatnych)

  • 1744 W styczniu, ścięto i zwieziono do miasta pierwsze dęby. Do marca ścięto 780 sosen.
  • 1745 28 kwietnia magistrat zażądał od cechów 3400 talarów na budowę kościoła.
  • 1746 W marcu do miasta przybył nowy burmistrz Kauffmann, dzięki któremu ruszyła budowa kościoła. 12 sierpnia rozpoczęto wyburzanie stojących na działce domów, a 17 sierpnia położono kamień węgielny.
  • 1748 4 listopada rozpoczęto symboliczną wyprzedaż poszczególnych części kościoła zgłaszającym się darczyńcom. 15 grudnia poświęcono świątynię.
  • 1749 Na Zielone Świątki poświęcono ołtarz. W Krośnie Odrzańskim odnaleziono Biblię, podarowaną kościołowi przez mieszczan jeszcze w 1632 r. Wróciła ona do Zielonej Góry.
  • 1753. Na nowych organach po raz pierwszy grano w dzień Zielonych Światek.
  • 1758. Do tego roku członkowie gminy ewangelickiej, mimo, iż posiadali własny kościół, zobowiązani byli do uiszczania opłat stuły od chrzcin, ślubów i pogrzebów na ręce księdza katolickiego. Król zniósł to prawo.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska