Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Żary Artykuł

Możesz stracić tanie mieszkanie. Miasto prześwietla lokale socjalne

Dodano: 10 maja 2012, 17:15 Autor:

Chcesz lokal socjalny? Musisz wykazać każdy, nawet najmniejszy dochód. Inaczej możesz stracić tanie mieszkanie. Urzędnicy prześwietlają kieszenie najemców, a ci buntują się i mówią, że to włażenie w ich życie z buciorami.
- Wiem, że wielu wykorzystuje prawo, nie płaci i jeszcze ma pretensje - denerwuje się Bożena Nowak. - Ja nie mam długów, a i tak sprawdzają nas na każdym kroku. Tu żyje się gorzej niż w getcie. A o wyjazdach każą informować urząd.

- Wiem, że wielu wykorzystuje prawo, nie płaci i jeszcze ma pretensje - denerwuje się Bożena Nowak. - Ja nie mam długów, a i tak sprawdzają nas na każdym kroku. Tu żyje się gorzej niż w getcie. A o wyjazdach każą informować urząd. (fot. Lucyna Makowska)

Ten artykuł powstał dzięki naszemu czytelnikowi.

Chcesz wysłać do nas artykuł?

Przeczytaj też: Cygan: - Spalimy tę budę, z tobą w środku!

Pod koniec kwietnia Bożenie Nowak z domów socjalnych, zwanych "Ciechocinkiem” w Żarach skończył się 3-letni okres wynajmu mieszkania. Ostatniego dnia miesiąca złożyła wniosek o przedłużenie przydziału. Wraz z nim musiała ujawnić wszystkie dochody. Kobieta utrzymuje się z 680 zł emerytury. Jej mąż jest rencistą I grupy i pobiera 470 zł świadczenia. Kilka dni temu wezwano ją do urzędu, by uzupełniła dokument. - Zamurowało mnie, gdy urzędniczka kazała mi wyliczyć, ile córka wydała na moje utrzymanie, gdy byłam u niej przez 3 miesiące, w okolicach Londynu - opowiada B. Nowak. - Po co im to wiedzieć? Żeby córka kromki chleba mi nie mogła dać i musiała się z tego rozliczać? To moja prywatna sprawa, zwłaszcza, że nigdy z niczym nie zalegałam i w terminach płacę rachunki. Zaczynają nas traktować jak ludzi gorszej kategorii. Też jestem za tym by wszyscy za siebie płacili. Niech ścigają tych, co mają długi!

Urzędnicy tłumaczą, że wcale nie chodzi o zbytnią ingerencję, ale o faktyczną kontrolę dochodów. - Mieszkania socjalne są dla najuboższych - wyjaśnia Krystyna Kozłowska, naczelnik spraw społecznych żarskiego magistratu. - Zdarza się, że ludzie, których stać na wynajem mieszkania blokują nam lokale, na które inni czekają. Stąd konieczna jest weryfikacja ich sytuacji finansowej. Ludzie często wykorzystują prawo i zatajają dodatkowe dochody, bo wiedzą, że te mogłyby ich dyskwalifikować przy przydziale mieszkania socjalnego. Przypadek B. Nowak jest szczególny, bo kobieta zajmuje z chorym mężem 55 metrowe mieszkanie, w którym zameldowana jest też jej dorosła córka z mężem i trójką dzieci. Matka zgłosiła w administracji, że córka wyjechała z kraju. Dla dwuosobowej rodziny lokal jest zbyt duży. Norma mieszkaniowa w Żarach wynosi 5 metrów na osobę. Zatem pani Bożenie i jej mężowi, nawet gdyby spełniała kryterium dochodowe (682 zł na osobę) przysługiwałoby lokum socjalne, ale znacznie mniejsze. Musi też wymeldować córkę z rodziną.

Przepisy mówią jednoznacznie, komu przysługuje mieszkanie socjalne. B. Nowak, składając wniosek o przydział, powinna wykazać wszystkie osoby zamieszkujące wraz z nią i podać ich dochody. W szczególnych przypadkach, burmistrz może zdecydować o przydziale. Nawet jeśli ktoś przekracza kryterium dochodowe, to może w sposób nadzwyczajny potraktować człowieka w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Sprawa i tak trafia do rozpatrzenia przez społeczną komisję mieszkaniową. Dopiero po jej pozytywnej opinii zapada decyzja. - Chodzi przecież o ludzkie podejście do sprawy a nie tylko sztywne trzymanie się przepisów - dodaje K. Kozłowska.

Czytaj więcej o:
  • ciechocinek żary
  • lokale socjalne żary
  • mieszkanie
  • przydział mieszkania
  • urzędnicy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

PKS likwiduje połączenia i szuka oszczędności

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.