Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać nowotwór

(dam)
Dr Róża Poźniak-Balicka. Jest kierownikiem Zakładu Radioterapii w Zielonej Górze, specjalistą onkologiem i radioterapeutą. Przyjmuje także w przychodni onkologicznej w Poliklinice. Mężatka, 4-letni syn Artur. Uwielbia podróże.
Dr Róża Poźniak-Balicka. Jest kierownikiem Zakładu Radioterapii w Zielonej Górze, specjalistą onkologiem i radioterapeutą. Przyjmuje także w przychodni onkologicznej w Poliklinice. Mężatka, 4-letni syn Artur. Uwielbia podróże. fot. Paweł Janczaruk
Na pytania Czytelników odpowiadała dr Róża Poźniak-Balicka, specjalista onkolog, radioterapeuta.
  • Cztery lata temu miałem operację krtani, usunięto mi nowotwór. Od jakiegoś czasu boli mnie szyja po prawej stronie, a gdy siedzę cały dzień, to tak boli, że głową ruszać nie mogę. Czy to może być związane z brakiem krtani?
  • - Wygląda to raczej na zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, bo od braku krtani szyja nie powinna boleć. Ale dla spokoju i bezpieczeństwa proponuję, by zrobił pan badanie usg szyi.

  • Dwadzieścia lat temu wykryto u mnie guza w prawej piersi. Był wielkości śliwki. Lekarz podejrzewał nowotwór i skierował mnie na operację, ale się nie zgodziłam. Po około roku ten guz znikł samoistnie. Czy to mógł być rak i czy po latach może się odezwać? W tej chwili nie mam żadnych objawów.
  • - Gdyby to był nowotwór, już dawno dałby o sobie znać. Miała pani torbiel, która się zresorbowała. Torbiele mają to do siebie, że często sprawiają nam niespodzianki. Przy badaniu fizykalnym wyglądają na coś bardzo poważnego, a potem okazuje się, że to nic strasznego. Tak się zdarza i tak z pewnością było u pani. Ale mimo wszystko proszę zrobić mammografię piersi, żeby nie mieć już żadnych wątpliwości. Ma pani skończone 50 lat, więc nie potrzebne jest skierowanie. Badanie może pani zrobić w naszym Zakładzie Radioterapii.

    .

  • Niedawno robiłam rezonas magnetyczny szyjnej części kręgosłupa, bo lekarz podejrzewał dyskopatię. W trakcie badania wyszło, że mam niedużego guza na tarczycy. Radiolog zasugerował, bym dla pewności zrobiła usg. Czy to może być rak? Co mam robić?
  • - Musi pani postąpić tak jak zasugerował radiolog: a więc trzeba wykonać usg tarczycy. Skierowanie na to badanie wydaje endokrynolog lub onkolog. Może pani zgłosić się do przychodni onkologicznej. Wystarczy przyjść do rejestracji i zapisać się w kolejkę. Jeśli jest to podejrzenie raka, zostanie pani przyjęta od razu. A jeśli będzie to tylko badanie profilaktyczne, na wizytę trzeba będzie poczekać około miesiąca. Onkolog obejrzy szyję i da pani skierowanie na usg. Guzki w tarczycy powstają często w wyniku niedoboru jodu i nie są złośliwe. Większość ludzi niedomaga na różnego rodzaju guzki. Warto więc choć raz w roku zrobić sobie badanie kontrolne. Pojawiają się one także przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy i w takiej sytuacji wymaga to leczenia u endokrynologa.

  • Kiedyś dużo opalałam się na słońcu, dziś prawie na całym ciele mam z tego powodu sporo plam i piegów. Ostatnio pojawiły się drobne, czerwone kropeczki. Czy to może być czerniak skóry?
  • - Czerwone kropeczki to zwykłe naczyniaki, które szpecą, ale nie są groźne. Z wiekiem na ciele przybywa różnej wielkości pieprzyków i znamion, co nie znaczy, że są to czerniaki. Proszę te plamy obserwować: jak zmieniają kolor, jaka jest ich grubość. Niepokój może wywołać znamię, które jest większe niż pół centymetra, nie jest jednolitego koloru, ma różne ubarwienia, jest wypukłe, a jego brzegi są poszarpane. Żeby się niepotrzebnie nie zamęczać, lepiej raz w roku pójść do dermatologa.

  • Od kilku miesięcy mam zaparcia na przemian z biegunkami. W książce przeczytałem, że takie są objawy raka jelita grubego. Czy to prawda?
  • - Takie rzeczywiście są objawy nowotowru jelita, ale równie dobrze może to być stan zapalny jelita. Proszę tego nie lekceważyć i jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie badań przesiewowych. Jeśli będzie taka konieczność, lekarz skieruje pana do szpitala na oddział wewnętrzny lub chirurgię celem diagnostyki przewodu pokarmowego. Kolonoskopia nie jest badaniem przyjemnym, ale jedynym, które może wykluczyć lub potwierdzić obecność nowotworu. W Polsce zachorowalność na raka jelita grubego stale wzrasta i już wysunęła się na drugie miejsce po raku piersi u kobiet. Wpływ ma stres, siedzący tryb życia, mało ruchu, dieta uboga w warzywa, a bogata w tłuszcze. Jeśli nowotwór wykryjemy w pierwszym stopniu zaawansowania, to wyleczalność jest niemal całkowita. Dlatego proszę nie zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić się z tymi dolegliwościami do lekarza.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska