MKTG SR - pasek na kartach artykułów

22 lipca. I po co nam to mieszanie w świątecznym kalendarzu? Komentarz red. Dariusza Chajewskiego

Dariusz Chajewski
Mariusz Kapała
I po co to było? Pytam kolejny raz macherów od historii. Po co było ruszać 22 Lipca? Niechby zostało, tylko dzieciom na pytanie: „A co to?” zaserwowalibyśmy inną odpowiedź.

Zamiast jakiegoś pokrętnego manifestu – wielki sukces militarny. Oto przecież 22 lipca 1018 roku armia Bolesława Chrobrego pod Wołyniem pokonała wojska Jarosława Mądrego. Działo się to podczas słynnej wyprawy kijowskiej.

Przebieg samej bitwy również pięknie pasuje zresztą do współczesnych konotacji. Najpierw Chrobry nakazał wybudować mosty przez Bug; w trakcie prac żołnierze obu armii nawzajem sobie urągały, wymieniając się słownymi inwektywami i gestami. W końcu Bolesław na czele swego wojska przeprawił się przez rzekę wpław, czym całkowicie zaskoczył wojska Jarosława, nieprzygotowane w tym momencie do boju. Zwycięstwo Chrobrego było zupełne.

Nie podoba się? Jest przecież nawet Wołyń. Dobra, inne propozycje. 1520 rok – w trakcie wojny pruskiej wojska krzyżackie zaatakowały pod Piszem kilkusetosobowy oddział polskich i czeskich zaciężnych’ 1657 rok – potop szwedzki: w Międzybożu skapitulowały sprzymierzone ze Szwedami wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego; 1917 rok– po tzw. kryzysie przysięgowym zostali aresztowani przez Niemców Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski…

Jest patriotycznie? Jest. Jest po nowemu? Jest.

Zobacz wideo: GORZÓW. MIASTO SPRZEDAŁO ZABYTKOWĄ WILLE ZA PRAWIE 5 MLN ZŁ
1756fd7a-7be3-f606-8305-710d2a09f4bd,16b1a041-7c4a-e012-d86c-7ea6d0037900

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska