MKTG SR - pasek na kartach artykułów

11 nowych Polaków wyszło z urzędu wojewódzkiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Robert Paluch, wojewoda lubuski wręczył 11 osobom nadanie obywatelstwa polskiego.
Robert Paluch, wojewoda lubuski wręczył 11 osobom nadanie obywatelstwa polskiego. Artur Szymczak
W czwartek (4 lutego) w gmachu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Robert Paluch, wicewojewoda lubuski wręczył 11 osobom nadanie obywatelstwa polskiego. Nowi Polacy otrzymali dokument potwierdzający obywatelstwo oraz egzemplarz konstytucji RP. Spośród imigrantów do naszego kraju 10 osób było zza wschodniej granicy i jeden urodzony na Kubie.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odsłuchania Mazurka Dąbrowskiego. A następnie wicewojewoda osobiście pogratulował nowym Polakom i wręczył im dokument potwierdzający ich obywatelstwo. - Z jednej strony proces integracji z Unią Europejską, a z drugiej strony proces podnoszenia się atrakcyjności Rzeczypospolitej, a z trzeciej strony większość z tych obywateli są to obywatele zza wschodniej granicy. Czyli jest bliskość i pewne powiązania kulturowe. Ci państwo układają sobie życie w Rzeczypospolitej, szukają sobie tu partnerów, szukają biznesu, często są w pracy - mówił Robert Paluch.

Spośród nowych Polaków był jeden obywatel pochodzący z Kuby, który już od wielu lat mieszka w Gorzowie Wlkp. - Po ślubie z żoną pochodzącą z Gorzowa przyjechałem tutaj w 1991 roku i założyłem rodzinę. Od 1994 roku zacząłem prowadzić swoją, gorzowską firmę. Zajmuję się dobieraniem aparatów słuchowych i na co dzień w mojej pracy spotykam się z osobami niepełnosprawnymi, z problemami ze słuchem. A dzisiejszy dzień jest bardzo ważny i bardzo się cieszę - mówi Arnoldo Jose Zalvidar Batista, urodzony na Kubie.

Z nadania Prezydenta RP obywatelstwo otrzymali:

  • Alina Kalnytska - pochodząca z Ukrainy, uczennica Publicznego Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie, w Polsce od najmłodszych lat.
  • Olena Kamińska - Ukrainka polskiego pochodzenia, od 7 lat na stałe w Polsce.
  • Stanisław Rawliuk – urodzony na Ukrainie, posiada polskie pochodzenie, mieszka i pracuje w Polsce od 2014 r., do Polski przybył z żoną.
  • Viktor Yevtukh – pochodzi z Ukrainy, posiada polskie pochodzenie, od 2014 r. mieszka na stałe w Polsce, gdzie prowadzi własny biznes.

Z uznania wojewody lubuskiego obywatelstwo otrzymali:

  • Ludmiła Inglot – pochodzi z Ukrainy, w Polsce od 25 lat, obywatelstwo polskie odebrała wraz z synem Wadimem.
  • Wadim Inglot – w Polsce od 18 lat, od 2006 r. na stałe.
  • Nelia Liudvova – Ukrainka polskiego pochodzenia, w Polsce od 2011 r., absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  • Iryna Lopatina-Mroczek – lekarz medycyny – specjalista internista, rehabilitant, akupunkturzysta, refleksoterapeuta, irydolog, prowadzi gabinet medycyny naturalnej; pochodzi z Ukrainy, w Polsce od 1997 r., syn Oleksiy uzyskał obywatelstwo polskie zeszłym roku.
  • Alina Prizova – pochodzi z Rosji, w Polsce od 15 lat, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Słubicach.
  • Swietłana Szymańska – urodziła się na Białorusi, w Polsce od 14 lat.
  • Arnoldo Jose Zaldivar Batista – Kubańczyk, w Polsce od 1991 r., od 25 lat małżonek Polki, odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP za wybitne zasługi dla dobra inwalidów wojennych.

Przeczytaj też: Jarosław Janiak nowym komendantem wojewódzkim policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska