MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi z całego świata odmówią kadisz w Słubicach

(beb)
Żydzi przyjeżdżąją do Słubic od siedmiu lat. Tym razem okazją jest rocznica urodzin rabina Theomima.
Żydzi przyjeżdżąją do Słubic od siedmiu lat. Tym razem okazją jest rocznica urodzin rabina Theomima. fot. Beata Bielecka
W poniedziałek o 11.00 chasydzcy Żydzi oddadzą hołd rabinowi Jozefowi Theomimowi, pochowanemu na cmentarzu w Słubicach przy ul. Transportowej.

Joseph ben Meir Theomim jest niezwykle ważną postacią dla Żydów. - Już w czasach wczesnej młodości uznawano go za wyjątkowo zdolnego- podkreśla Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Urodził się w 1727 roku we Lwowie. - Po śmierci ojca, polskiego talmudysty Meira Theomima, został kaznodzieją i nauczycielem młodzieży we Lwowie. Dzięki ogromnej erudycji prędko zdobył uznanie - dodaje M. Bartosiewicz.

Powody ekonomiczne zmusiły go jednak do podróży na Węgry, a potem do Niemiec. W lipcu 1781 roku frankfurccy Żydzi wybrali, wówczas 54 -letniego Theomima, na rabina swojej gminy. Był on autorem licznych pism, m.in. dotyczących reguł związanych z żywnością koszerną. Zmarł wieku 65 lat we Frankfurcie nad Odrą. Na stałe wpisał się jednak do żydowskiej historii. Jego grób jest od wielu lat miejscem pielgrzymek Żydów z całego świata.

Dzięki staraniom środowisk żydowskich oraz osobistej mediacji rabina Berela Polatska z Nowego Jorku, w 1988 r. teren cmentarza żydowskiego w Słubicach został uporządkowany, a w 1999 odsłonięto na nim tablicę pamiątkową. W roku 2002 po raz pierwszy odmówiono tam kadisz - modlitwę za zmarłych. Dwa lata później teren cmentarza miasto oddało gminie żydowskiej. Postawiła tam trzy kamienie nagrobne upamiętniające pochowanych w Słubicach wybitnych rabinów - Mendla von Podheiza, Josepha Meira Theomima i Jehudę Lejba Margaliota. Tam będę się modlić w poniedziałek Żydzi. Ceremonii będzie przewodniczył rabin Berel Polatsek.

Cmentarz żydowski w Słubicach jest jedną z najstarszych tego typu nekropolii w Polsce. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1399 roku. Cmentarz został zniszczony w latach siedemdziesiątych. Wtedy wywieziono stąd ocalałe w czasie wojny nagrobki i wybudowano zajazd staropolski. Kiedy w latach dziewięćdziesiątych w budynku powstał klub nocny i agencja towarzyska, amerykańscy Żydzi interweniowali u ówczesnego premiera Leszka Millera. Klub został zamknięty a nieruchomość od prywatnej firmy odkupiła gmina Słubice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska