MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: Zmiany w zasiłkach. Rodzice muszą złożyć wniosek do 17 maja

(b)
Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości trzeba złożyć do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u
Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości trzeba złożyć do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u Przemyslaw Świderski
Tylko do 17 maja rodzice, którzy na 26 kwietnia pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Jeśli tego nie zrobią, będzie on wypłacany w takiej wysokości, jak do tej pory - informuje Agata Muchowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

Wyższy zasiłek macierzyński

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, które przysługują drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

- Rodzice, którzy 26 kwietnia pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, by mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Jeśli tego nie zrobią, zasiłek będzie wypłacany w takiej samej wysokości jak do tej pory - informuje Agata Muchowska.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości trzeba złożyć do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony pisemnie. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to może być również przekazany elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska