Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku, to proste

Anna Białęcka
- W takich koszulkach bierzemy udział w biegach różnego rodzaju, profesjonalnych i amatorskich, by propagować ideę zostania dawcą szpiku - mówi Bogdan Godlewski (na zdjęciu)
- W takich koszulkach bierzemy udział w biegach różnego rodzaju, profesjonalnych i amatorskich, by propagować ideę zostania dawcą szpiku - mówi Bogdan Godlewski (na zdjęciu) Fot. arch. B. Godlewski
- Zależy nam na tym, by coraz więcej ludzi rejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego - mówi Bogdan Godlewski z biura prasowego KGHM. - Bierzemy udział w imprezach sportowych i promujemy tę ideę.

O tym, jak ważne jest zachęcanie Polaków do stawania się dawcą mówią liczby. - W Polsce zarejestrowanych jest niewiele ponad 108 tys. potencjalnych dawców szpiku, a w Niemczech jest ich 3,5 miliona - wyjaśnia B. Godlewski, który prywatnie jest sportowcem, miłośnikiem pływania i biegania. - Stąd pomysł tworzenia w Polskiej Miedzi naszej własnej Drużyny Szpiku. Chcemy propagować i zachęcać. I sądzę, że dobrze nam to wychodzi. Mamy duże wsparcie firmy.

W Polsce działa już kilka takich drużyn, które w charakterystycznych czerwonych koszulkach na imprezach sportowych propagują ideę rejestrowania się dawców szpiku. Pomysł pochodzi od Fundacji im. Anny Wierskiej "Dar szpiku". - Podchwyciliśmy ten pomysł, by podczas amatorskich biegów lub profesjonalnych maratonów pokazać innym jak niewiele trzeba by uratować życie innemu człowiekowi - mówi B. Godlewski.

Pracownicy KGHM z Drużyny Szpiku biegali ostatnio w półmaratonie ślężańskim, w biegu sokoła w Bukówcu, pobiegną także półmaraton w Przetoku.
- W naszej drużynie jest już 12 biegaczy - zapewnia sportowiec. - Nie trzeba jednak być wyczynowym biegaczem, by do nas dołączyć.

W KGHM coraz więcej osób rejestruje się jako dawcy szpiku kostnego. - To nie jest trudne - zachęca B. Godlewski. - Wystarczy zgłosić się do któregoś z prężnie działających w KGHM klubów honorowych dawców krwi, a później oddać krew w stacji krwiodawstwa w Głogowie. Wcześniej trzeba jednak wypełnić ankietę. Po zbadaniu przez lekarza oddaje się 20 ml krwi. - Jeżeli badanie wykaże, że jesteśmy zdrowi i możemy być dawcami, nasze dane zostaną wpisane w bazie Poltransplantu - wyjaśnia Bogdan Godlewski. - Trzeba się od tej chwili liczyć z tym, że któregoś dnia może zadzwonić telefon z informacją, że ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Aby zostać dawcą trzeba być zdrową osobą, która wcześniej nie chorowała na nowotwory, choroby hematologiczne i immunologiczne, w wieku od 18 do 55 lat.
Każdy, kto chciałby zostać członkiem Drużyny Szpiku w KGHM może skontaktować się telefonicznie z Bogdanem Godlewskim pod nr. telefonu 76 747 81 56.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska