Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz piękną katedrę św. Wita w Pradze (wideo, zdjęcia)

Piotr Jędzura 68 324 88 46 [email protected]
Katedra św. Wita w Pradze.
Katedra św. Wita w Pradze. Piotr Jędzura
To z pewnością jeden z najpiękniejszych zabytków świata. Katedra św. Wita w Pradze każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy osób z całego globu.

Katedra św. Wita w Pradze

Ten przepiękny zabytek oglądamy dzięki Wacławowi I. W 925 r. dał on początek budowie pierwszego kościoła w miejscu dzisiejszej katedry. Była to wczesnoromańska rotunda o średnicy 13 m oraz emporę. Ponieważ książę Wacław dostał relikwie św. Wita, kościół został jemu poświęcony. W 973 r. w Pradze powstaje biskupstwo, a kościół staje się katedrą.

W 1060 r. rotunda została zburzona. W jej miejscu powstała dużo większa świątynia. Miała wygląd trójnawowej bazyliki, z dwoma chórami. To nie jest jednak potwierdzone. Budowla miała również dwie wieże. Grób św. Wacława z dawnego kościoła umieszczono w prezbiterium nowego. Tutaj też w 1085 r. odbyła się pierwsza koronacja w Czechach. Koronę założył na głowę Wratysław II w 1085 r.

W 1344 zapada decyzja o budowie nowej świątyni. Miała być miejscem koronacji, przechowywania klejnotów koronnych oraz być punktem pielgrzymek do grobu św. Wacława. Budową pierwszy kierował francuski architekt Mateusz z Arras z Awinionu. Wzorował się na architekturze francuskiej. Prace konturował architekt i rzeźbiarz Peter Parler. Ukończył on wznoszenie prezbiterium. Ukończył kaplicę św.

Jednocześnie trwała budowa Złotej Bramy. Obecnie jest to wejście do zabytku. W latach 1370-71 nad brama została zbudowana mozaika przedstawiająca Sąd Ostateczny. W 1385 r. zakończył się pierwszy etap budowy.

Po śmierci Petera Parlera budowę nadzorowali jego synowie Wacław i Jan. Na 500 lat została jednak wstrzymana. Próby kontynuowania budowy katedry kilka razy były podejmowane za panowania Władysława, Leopolda I kiedy to położono kamień węgielny pod budowę barokowego korpusu nawowego. Rozbudowę ruszyła pełną parą w 1872. W roku 1929 ukończono ostatecznie prace nad katedrą.

Co zobaczymy w środku?
Warto zwrócił uwagę na historyczne wejście do katedry zwane Złotą Bramą. To wejście od strony południowej. Każdy kto podjedzie pod zabytek z pewnością zwróci na nie uwagę.

Przed wejściem mamy przedsionek, który jest dziełem Piotra Parlera. Nad złotą bramą jest skarbiec, w którym do dziś są czeskie insygnia koronacyjne z gotycką koroną Św. Wacława. Pomieszczenie wybudowano tylko dla klejnotów królewskich. Obecnie jest dostępne tylko dla siedmiu głównych przedstawicieli Czech, w tym arcybiskupa praskiego oraz prezydenta Czech. We wnętrz zabytku znajdziemy wiele cennych i unikatowych dzieł sztuki, np. gotyckie nagrobki królów czeskich, rzeźby Piotra Parlera czy barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena.

Katedra św. Wita to najbardziej rozpoznawalny praski zabytek. Każdego roku zaglądają tam dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. W kasie kupimy bilety na kilka tras. Opcje sami wybieramy. Obowiązkowo musimy zaglądnąć do katedry. Jej przepych zapiera dech w piersiach. Pokazuje kunszt dawnych budowniczych, którzy nie mieli komputerów, a jednak tworzyli coś, co zachwyca miliony.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska