Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz dawne Brójce. Były bajkowe!

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
archiwum Dariusza Brożka
Jak wyglądały Brójce ponad 70 lat temu? Wehikułem, który przeniesie nas w tamte czasy są archiwalne pocztówki.

Brójce koło Trzciela mają średniowieczną i słowiańską metrykę. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z 1319 r.. W 1428 r. ówczesny król Władysław Jagiełło pozwolił staroście babimojskiemu Michałowi Korczbokowi na założenie miasta na prawie magdeburskim. Prawa miejskie utraciły dopiero w 1946 r.

Przez stulecia miejscowość leżała na granicy Wielkopolski, Dolnego Śląska i Nowej Marchii. Kilkaset lat temu była silnym ośrodkiem sukiennictwa. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 r. została przyłączona do Prus i zmieniła nazwę na Brätz. Do Polski wróciły po drugiej wojnie światowej. Jak wyglądały ponad 70 lat temu? Wehikułem, który przeniesie nas w tamte czasy, są archiwalne pocztówki z pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Czarną kartą w ich historii były lata drugiej wojny światowej, kiedy Niemcy założyli w pobliżu obóz pracy. Początkowo więziono w nim Żydów. Potem został przekształcony w obóz wychowawczy, w którym więziono m.in. Polaków oraz robotników i jeńców z całej okupowanej Europy. Przebywało w nim od 800 do 1.200 osób. Niemcy zamordowali co najmniej 2.646 więźniów, kolejne tysiące wywieziono stąd obozów zagłady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska