Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu parowozy przyciągną do Wolsztyna tysiące widzów

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Wojciech Lis (z prawej)  zachęca do przejażdżek pociągami retro. Obok Witold Wojtkowiak, emerytowany już naczelnik parowozowni i autor tekstu.
Wojciech Lis (z prawej) zachęca do przejażdżek pociągami retro. Obok Witold Wojtkowiak, emerytowany już naczelnik parowozowni i autor tekstu. Paweł Janczaruk
Widowisko "Światło, dźwięk i para", przejażdżki pociągami retro i nocna sesja zdjęciowa w "szopie"... Oznacza to, iż po raz 18. w Wolsztynie odbędzie się słynna, gromadząca tysiące uczestników z kraju i z zagranicy, Parada Parowozów.

- Rekordu 20 tysięcy widzów, jaki padł na 100-lecie parowozowni, pewnie nie pobijemy, ale spokojnie liczę, że 10 do 15 tys. uczestników, jak zawsze, pojawi się na 18. Paradzie Parowozów - sugeruje Andrzej Jabłoński, dyrektor PKP Cargo w Poznaniu, organizator tego kolejowego przedsięwzięcia.

- Jesteśmy przygotowani na dużą liczbę uczestników, mogę powiedzieć, iż ćwiczyliśmy to przez kilkanaście ostatnich lat - dodaje burmistrz Andrzej Rogoziński. - Wszystko jest przygotowane. Nad bezpieczeństwem widzów parady czuwać będzie straż ochrony kolei, zaangażowana jest policja, szczególnie drogówka, służby medyczne, my zaś przygotowujemy parkingi, których niestety zawsze jest mało...

Włodarz miasta szacuje, iż wśród tysięcy gości około jedna trzecia przyjedzie z zagranicy. Dla nich w czasie parady przez megafony będą wygłaszane komunikaty w językach niemieckim i angielskim, wydzielone zostaną sektory. Goście z Anglii, Japonii, Holandii są zresztą spodziewani nawet tydzień wcześniej. Miejscowi czekają na nich cierpliwie, bo wizyta nad Dojcą oznacza nabijanie kasy sklepom, kawiarniom, hotelom.

- W tym roku doroczne wybory Miss Świata Parowozów przenieśliśmy na sierpień - podaje Artur Skorupiński, organizator wyborów missek. - Jednakże te piękne dziewczyny pojawią się na paradzie, gdyż będą zbierały pieniądze na renowację jednej z zabytkowych lokomotyw. A koszty tego są olbrzymie.

Światło, dźwięk i para

Parada została zaplanowana w sobotę, 30 kwietnia w godz. 13.00 - 15.00. Wojciech Lis z Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni, podpowiada, iż prawdziwy wielbiciel maszyn napędzanych parą nie opuści jednak widowiska "Światło, dźwięk i para", które odbędzie się wieczorem w piątek, 29 kwietnia w parowozowni. Po zakończeniu pokazu przewidziana jest atrakcyjna sesja fotograficzna. Każdy będzie mógł zobaczyć z bliska, dotknąć i sfotografować nie tylko lokomotywę polską czy zagraniczną, ale i wnętrza 104-letniej parowozowni.

- Polecałbym też przejażdżki pociągami retro, które będą kursować w wyznaczonych godzinach na krótkich trasach z Wolsztyna do pobliskich miejscowości, Grodziska, Stefanowa, Nowejwsi Mochy - zachęca W. Lis. I uczula, żeby pamiętać, iż godziny odjazdu pociągów retro, jak i dalekobieżnych do Wrocławia lub Poznania mogą ulec pewnym zmianom.

Istotne też, żeby sobie zakarbować w pamięci, iż bilety na pociągi retro będą sprzedawane w piątek, 29 kwietnia i w dniu parady, czyli w sobotę, tylko na terenie parowozowni lub w pociągach! Kasy biletowe na dworcu nie będą prowadzić sprzedaży biletów na te pociągi! No i kto pierwszy, ten lepszy, bo ilość miejsc na kursach retro jest ograniczona.

Będą utrudnienia

Mieszkańcy Wolsztyna, jak i przyjezdni, przeżyją przez te dwa dni wiele utrudnień w ruchu drogowym, szczególnie na przejeździe kolejowym koło parowozowni (droga na Wschowę). Dlatego trzeba zapamiętać, iż w sobotnie popołudnie, w godzinach 12.00 - 16.00 wspomniany przejazd będzie zamknięty! Od strony Wschowy zostanie wyznaczony objazd do Wolsztyna przez Adamowo (tylko dla samochodów osobowych) i Dąbrowę Starą, Dąbrowę Nową oraz Wroniawy (dla samochodów ciężarowych). Oczywiście pojawi się odpowiednie oznakowanie objazdu.

Ponieważ miasto będzie oblężone przez tysiące turystów na pewno w niektórych sytuacjach przyda się pomoc lekarska. Zostaną uruchomione dwa punkty medyczne. Pierwszy będzie stanowić karetka na placu przy torach, po prawej stronie (patrząc od strony miasta) przed nastawnią WL, drugi zespół medyczny ulokuje się w biurze dyspozytora w samej parowozowni.

PARADA PAROWOZÓW

* piątek, 29 kwietnia, parowozownia, godz. 20.40 początek programu, w planie niespodzianka, a potem wyjazd z "szopy" parowozów do widowiska pt. "Światło, dźwięk i para"; to jedyna w swoim rodzaju prezentacja zmieniająca parowozownię w magiczną scenę wypełnioną efektownymi, wielokolorowymi laserami, dymem i parą oraz muzyką, na zakończenie widowiska nocna sesja fotograficzna parowozów stojących na wachlarzu z wykorzystaniem kolorowych świateł.

* sobota, 30 kwietnia, teren węzła PKP, godz. 13.00 - 15.00 parady parowozów na torach stacji Wolsztyn, w których wezmą udział maszyny z Wolsztyna: Pt47-65, Ol49-59, Pm36-2, ze skansenu kolejowego w Chabówce: Ty2-953, Ol 12-7, z Czech 477.043 oraz z Niemiec Reinsteigbahn 52 8177 i 52 8079 oraz LDC Cottbus 35 1019 i 01 509.

Uwaga - na stacji i wzdłuż torów za przejazdem kolejowym taśmą będą wyznaczone miejsca dla publiczności. Organizatorzy proszą o nie wychodzenie poza ogrodzony teren i zwracanie szczególnej uwagi na dzieci! Maszyny podczas parady będą przejeżdżały zaledwie kilka metrów od wyznaczonych sektorów.

Szczegółowy program Parady Parowozów dostępny na stronach internetowych: www.parowozowaniawolsztyn.pl oraz www.parowozy.com.pl.

30 kwietnia zaplanowano też kursy pociągów retro oraz dalekobieżnych:

7.45 odjazd pociągu "Retro 1" do Stefanowa (parowóz Ol 12-7, wagony retro)
8.49 przyjazd pociągu "Retro 1" Stefanowo - Wolsztyn
9.20 odjazd pociągu "Retro 2" do Nowejwsi Mochy (parowóz Ol 12-7, wagony retro)
10.12 przyjazd pociągu "Retro 2" Nowawieś Mochy - Wolsztyn
10.36 przyjazd pociągu "Reinsteigbahn" z Berlina (dwie lokomotywy i 10 wagonów, przejazd zarezerwowany)
11.26 przyjazd pociągu rozkładowego "Cegielski" z Poznania (lokomotywa Pm36-2 i dziewięć wagonów)
11.40 przyjazd pociągu z Cottbus (z parowozami 35 1019 i 01 509 i 11 wagonów)
12.02 przyjazd pociągu pospiesznego "Hefajstos" z Wrocławia (wyjazd z Wrocławia 8.55, bilety 73 zł, do nabycia w kasie nr 15 na dworcu Wrocław Główny; honorowane zniżki)
16.05 odjazd pociągu "Retro 3" do Rakoniewic (parowóz 477.043, wagony retro)
17.00 odjazd pociągu "Reinsteigbahn" do Berlina przez Frankfurt n.O
17.10 odjazd pociągu pospiesznego "Hefajstos" do Wrocławia
17.12 przyjazd pociągu "Retro 3" z Rakoniewic
17.53 odjazd pociągu pospiesznego "Cegielski" do Poznania
18.00 odjazd pociągu do Cottbus

Godziny przyjazdów i odjazdów pociągów mogą ulec zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska