Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w popularnym ekoschemacie. Nie ma szkolenia? Nie będzie dopłaty! W tle nowa płatność i większe środki dla hodowców

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Bez realizacji tego szkolenia rolnicy nie mają co liczyć na dopłatę.
Bez realizacji tego szkolenia rolnicy nie mają co liczyć na dopłatę. 123rf/ahavelaar
Ruszył nabór wniosków na kolejną kampanię dopłat bezpośrednich, wiadomo już, że niektóre płatności będą realizowane na innych zasadach. Zmiany obejmą m.in. ekoschemat dobrostanu zwierząt.

Dopłaty bezpośrednie 2024. Zmiany w nowej kampanii

W połowie marca rozpoczęło się wnioskowanie o dopłaty bezpośrednie 2024. Choć nie będzie większych zmian w stosunku do poprzedniego naboru, trzeba mieć na uwadze, że kilka rzeczy zaskoczy.

W tym roku na liście nie będzie płatności dla małych gospodarstw, obowiązują też uproszczenia w normach GAEC w zakresie zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach rolnych.

Projekt rozporządzenia zmieniającego obecne ws. szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 został przyjęty. Za nowe przepisy odpowiada resort rolnictwa.

Dodatkowy wymóg przy wnioskowaniu o ekoschemat dobrostanu zwierząt

Jak potwierdza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pojawia się wymóg dla ekoschematu Dobrostan zwierząt. W kampanii trzeba będzie odbyć jednorazowe szkolenie z metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Tylko beneficjenci ze zrealizowanym szkoleniem będą mogli otrzymać dopłaty do zwierząt. Zmiana weszła w życie 15 marca 2024 r.

Wprowadzenie elementu ma na celu podniesienie świadomości hodowców na temat nadmiernego stosowania antybiotyków wśród zwierząt. W planach jest ograniczenie antybiotykoterapii o 10 procent do 2030 roku. Realizacją spotkań zajmą się m.in. ośrodki doradztwa rolniczego.

Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie wzrost poziomu wiedzy wśród rolników z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków, co może przyczynić się do przeciwdziałania nasilającemu się zarówno wśród zwierząt, jak i wśród ludzi, zjawisku oporności na przeciwdrobnoustrojowe produkty lecznicze, w tym na antybiotyki, informowano.

Więcej o wymogach szkoleniowych i miejscach realizacji: Ekoschemat: Dobrostan zwierząt. Hodowcy, którzy chcą uzyskać dopłatę, muszą odbyć obowiązkowe szkolenie. Gdzie i do kiedy?

Dobrostan zwierząt jest znany rolnikom z wcześniejszego PROW 2014-2020, w 2023 roku pojawił się jako ekoschemat, który rozszerzono o kilka gatunków zwierząt.

Celem echoschematu Dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa i powszechnie stosowane praktyki, przypomina resort rolnictwa.

W planach nowa płatność i wsparcie dla hodowców koni

Nie tylko obowiązek udziału w szkoleniu będzie zmianą w zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt, będzie też płatność dobrostanowa.

Planowana jest też nowa płatność dobrostanowa dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (obecnie są to: system QMP dla bydła rzeźnego i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków, przekazał nam niedawno rzecznik prasowy ARiMR.

Źródła: ARiMR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska