MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

rik
Mikolaj Suchan / Polskapress
W Komisji Europejskiej prowadzone są działania ws. zniesienia przestawiania czasu o 1 godzinę. - Zmianę czasu trzeba zlikwidować - powiedział przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. Czy niedługo przestaniemy wiosną i jesienią manipulować czasem?

Niebawem ponownie nadejdzie moment przestawienia zegarków o godzinę. Dojdzie do tego w ostatnią niedzielę, czyli 28 października. Wskazówki przestawimy wtedy z godz. 3 na 2 i spać będziemy o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca. Czy będzie to ostatnia taka operacja? Coraz częściej mówi się o tym, że takie zmiany czasu nie mają już po prostu sensu.

Dyskusję na ten temat prowadzi Komisja Europejska. - Konsultacja społeczna ws. zmiany czasu letniego na zimowy spotkała się z bezprecedensowym odzewem. Opinie wyraziło 4,2 mln osób, co jest najwyższym wynikiem w historii Komisji Europejskiej - mówi Margaritis Schinas, pierwszy rzecznik Komisji Europejskiej. Zdecydowana większość mieszkańców nie chce już regulować dwa razy w roku zegarków.

- Wyborcy w 2019 r. nie będą na nas patrzeć przychylnym wzrokiem, jeżeli dwa razy w roku będą musieli zmieniać czas. Zmianę czasu trzeba zlikwidować - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w czasie niedawnego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim. Jak zaznaczył, państwa członkowskie same zdecydują, czy pozostaną przy czasie letnim czy zimowym, będą musiały jednak znaleźć rozwiązania, które pogodzą z wymogami wspólnego rynku.

I tak przy sztucznym

Głównym powodem wprowadzenia zmiany czasu była oszczędność energii elektrycznej. Po przestawieniu zegarków w zimowych miesiącach fabryki mogły dłużej pracować przy świetle dziennym. Kiedyś rzeczywiście tak było. Jednak obecnie większość firm niezależnie od pory dnia czy nocy i tak funkcjonuje przy sztucznym oświetleniu. W tym przypadku argument oszczędności stał się nieaktualny.

Zobacz:

Zmiana czasu do likwidacji. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona..Wcześniej w konsultacjach społecznych około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jaki czas wybierze Polska - zimowy czy letni i jakie to będzie miało dla nas znaczenie?➤ Przeczytaj ➤

Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej z 2007 r., wprowadzenie czasu letniego zwiększa zużycie energii na ogrzewanie. - Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do funkcjonowania zasad zmian czasu. W sytuacji kiedy te zmiany są jednolite czas jest zmieniany w podobny sposób w wielu krajach, to ułatwia tę sytuację - tłumaczy w rozmowie z Agencją AIP Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawcy RP. - Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, wówczas mogłoby to stanowić w okresie przejściowym pewną trudność. W sytuacji kiedy nastąpiłaby pewna desynchronizacja tych czasów w pewnych porach roku, np. czas w Polsce byłby taki sam jak w Niemczech, a zimą lub latem byłaby godzina różnicy. To stanowiłoby pewne utrudnienie. Obecna sytuacja ze zmianą czasu nie stanowi problemu dla przedsiębiorców.

Dużo więcej wad niż zalet

Obecnie podaje się dużo więcej wad niż zalet z powodu zmian czasu. Koleje pasażerskie przy przejściu z czasu letniego na zimowy muszą specjalnie na jedną noc stworzyć nowy, tymczasowy rozkład jazdy. Z kolei banki co pół roku muszą wprowadzać modyfikacje do swoich systemów, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pojawiają się pomysły zniesienia zmian czasu, jednak jak dotąd taka decyzja nie zapadła.

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, ale jest ona dopiero wezwaniem Komisji Europejskiej do zmiany przepisów. Jak relacjonował PE, posłowie wezwali w rezolucji do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu. Rezolucję przyjęto 384 głosami za, przy 153 głosach przeciw i 12 wstrzymujących się od głosu.

Obecnie w Unii Europejskiej godzinę zmienia się dwa razy w roku - w ostatni weekend marca i października. Zharmonizowana data i godzina zmiany obowiązuje w całej UE. Gdybyśmy mieli rezygnować ze zmiany czasu, to wydaje się, że lepiej byłoby, gdyby to była decyzja, która zapadnie na poziomie całej Unii Europejskiej, niż pojedynczych krajów. To sprawiłoby, że ewentualne trudności związane z porzuceniem zmian czasu, tymi rozbieżnościami między strefami czasowymi w różnych krajach - takie trudności po prostu nie występowałyby, albo zostały ograniczone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska