MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski WOMP rozbuduje siedzibę

Newsletter Urzędu Marszałkowskiego
Będzie rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Zielonej Górze. Projekt został umieszczony na liście indykatywnej Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 04.05.2010 r. członkowie zarządu województwa zdecydowali o dofinansowaniu inwestycji kwotą 820 tys. zł.

Będzie konferencja dla kobiet

05.05.2010 r. wicemarszałek Elżbieta Polak spotkała się z Agnieszką Opalińską - Pełnomocnikiem Marszałka ds. Równego Traktowania. Rozmowy dotyczyły przygotowań do konferencji pt. „Jak się skutecznie bronić? Bezpieczeństwo lubuskich kobiet”.

Głównym celem konferencji, którą zaplanowano na 19.05.2010 r. będzie podjęcie dyskusji na temat przeciwdziałania różnym formom przemocy stosowanej wobec kobiet. Dotyczy to przede wszystkim mobbingu, molestowania czy przemocy w rodzinie. Debata będzie stanowić początek dialogu i współpracy różnych instytucji i organizacji z kobietami, które mogą zaoferować im swoją pomoc.

 

Co dalej po kryzysie?

Kraj i region po kryzysie - co dalej? Odpowiedzi na to pytanie poszukają uczestnicy debaty, która odbędzie się 05.05.2010 r., o godz. 10.30 w hotelu Ruben w Zielonej Górze. W spotkaniu udział weźmie Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak. Zdaniem organizatorów debaty: Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, kryzys i skutki osłabienia gospodarczego, choć dotknęły Polskę w słabszym stopniu niż inne kraje europejskie, są ciągle odczuwalne. Pojawia się wiele wątpliwości, niepewności, ale i nadziei. Podczas debaty nie zabraknie głosów przedsiębiorców oraz rekomendacji, które zostaną przedstawione władzom rządowym i samorządowym. Padnie również pytanie o kierunki dalszego rozwoju gospodarczego regionu w kontekście sytuacji ekonomicznej w Polsce. Podjęta zostanie także próba zweryfikowania starych i nowych wyzwań w perspektywie najbliższych miesięcy i lat w kluczowych dla biznesu kwestiach związanych z warunkami działalności gospodarczej, rynkiem pracy i konkurencyjnością.

Do dyskusji zostały zaproszone m.in. Henryka Bochniarz – Prezydent PKPP Lewiatan, która opowie o wezwaniach dla biznesu w 2010 roku oraz Jolanta Fedak – Minister Pracy i Polityki Społecznej, która zabierze głos w sprawie perspektyw rynku pracy. Udział w debacie wezmą także zaproszeni goście, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz.

 

Do kogo trafią diamenty?

05.05.2010 r., o godz. 18.00 w restauracji Figaro w Zielonej Górze poznamy laureatów rankingu „Diamenty Forbesa 2010”. W uroczystej gali udział weźmie Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Zestawienie „Diamenty Forbesa 2010” zostało opracowane na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm. Uwzględnia ona zarówno wyniki finansowe, jak i wartość majątku poszczególnych firm. Umożliwia także zmierzenie potencjału przedsiębiorstw, przy uwzględnieniu wielkości realizowanych inwestycji oraz zdolności do powiększania sprzedaży i zysków.

W zestawieniu ujęto firmy, które w terminie złożyły do KRS sprawozdanie finansowe za rok 2008 lub opublikowały je w Monitorze Polskim B. Wyeliminowano przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Następnie wyselekcjonowano te, o dodatnim wyniku finansowym i o współczynniku ryzyka niższym niż 4, ocenianym wg ratingu Dun & Bradstreet. Aby zachować spójność wyników, nie brano pod uwagę przedsiębiorstw finansowych, ani notowań giełdowych. Firmy są podzielone na trzy kategorie wg przychodów ze sprzedaży w roku 2008.

Podczas gali zostaną wręczone nagrody dla laureatów oraz odbędzie się dyskusja na temat metod budowania wartości firm. Lista laureatów znajduje się na stronie www.diamentyforbesa.pl.

 

Rozmowy o przyszłości kolei

05.05.2010 r. w Warszawie odbędzie się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki "Przewozy Regionalne". Podczas spotkania omówione zastaną m.in. bieżące wyniki finansowe oraz stan negocjacji umów z samorządami.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego będą reprezentować: Tomasz Hałas członek zarządu oraz Bogdan Mucha – zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Infrastruktury.

Samorządy klientami

Przed 2003 rokiem pieniądze na pociągi regionalne pochodziły z budżetu centralnego. Od tego czasu samorządy mają obowiązek dofinansowania ze środków własnych deficytowych połączeń regionalnych. Zmiana ta uczyniła samorządy kluczowymi klientami firmy, dając im pełne prawo do wpływania na kształt oferty przewozowej. Przedstawiciele urzędów marszałkowskich z całego kraju uczestniczą w pracach specjalnych zespołów tworzących rozkład jazdy pociągów. Podczas konstruowania rozkładu sugerują się oni przede wszystkim oczekiwaniami mieszkańców poszczególnych województw. Wiedzę o nich gromadzi się poprzez badania marketingowe prowadzone przez samorządy, Przewozy Regionalne i niezależne instytuty. Wiele trudnych decyzji podyktowanych jest również względami ekonomicznymi.

Samorządy udziałowcami

W 2008 roku samorządy województw zostały udziałowcami spółki Przewozy Regionalne. Usamorządowienie było możliwe m.in. dzięki podpisaniu 9 grudnia 2008 roku porozumienia przez Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka oraz Marszałków Województw o spłacie przez PKP SA pożyczki otrzymanej z budżetu państwa. Samorządy województw stały się udziałowcami spółki PR w dniu nabycia przez Skarb Państwa wszystkich udziałów w kapitale zakładowym PR. Na mocy porozumienia samorządy zarządzają największą spółką kolejową w Polsce, mając pełen wpływ na kształt rozkładu jazdy, ofertę biletową oraz kierunki rozwoju i inwestycji.

Samorządowcy w radzie

Pierwsze walne zgromadzenie wspólników Przewozów Regionalnych, które odbyło się w 2009 roku zdecydowało o zmianach w radzie nadzorczej. Jej członków zasiadających z ramienia Grupy PKP zastąpili przedstawiciele samorządów wojewódzkich przy jednoczesnym zwiększeniu rady z 6 do 7 osób. Rada nadzorcza jest organem czuwającym nad działalnością spółki. Zmiany są następstwem objęcia w niej udziałów przez samorządy wojewódzkie, co nastąpiło 22 grudnia 2009 roku.

Szykują się zmiany

W ciągu najbliższych 12 lat na modernizacje i zakupy pociągów elektrycznych przeznaczonych zostanie prawie 7,5 mld złotych. Pieniądze te pochodzić będą m.in. z unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko”, Funduszu Kolejowego oraz rezerwy celowej budżetu państwa. Dzięki inwestycjom, na trasach regionalnych pasażerowie będą podróżować wyłącznie pociągami nowej generacji lub gruntownie zmodernizowanymi.

Informacje pochodzą ze strony www.przewozyregionalne.pl. Plan obrad znajduje się na stronie www.lubuskie.pl.

 

Wernisaż Lalki Dudek w Sulechowie

03.05.2010 r. w Sulechowie wicemarszałek Tomasz Wontor wziął udział w wernisażu malarstwa Teresy Urbańskiej, która tworzy obrazy pod pseudonimem Lalka Dudek. Prezentacji wystawy dokonała Romualda Jarecka-Cieślak - jedna z organizatorek.

Teresa Urbańska pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Córka Marta pisze o matce: "Maluje lub pisze albo pisze lub maluje, ale bywa, że: zwiedza muzea, zagląda do galerii, podróżuje, biesiaduje, "katuje się" ćwiczeniami, eksperymentuje z dietami, udziela się w polityce, zajmuje się ochroną środowiska, spaceruje, zbiera grzyby, "suszy" głowę Córce, czyta namiętnie, wspomina, rozmyśla, marzy...". Lalka Dudek w ubiegłym roku prezentowała swoje obrazy między innymi w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim oraz na wystawie zbiorowej w Galerii Domu Polskiego w Berlinie. Więcej informacji o twórczości autorki można znaleźć na stronie: www.lalkadudek.com.

 

Wschowa i przeżycia historyczne

02.05.2010 r. we Wschowie Stowarzyszenie Kultury Ziemi Wschowskiej, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Karola Kurpińskiego we Wschowie oraz Stowarzyszenie Miłośników Tradycji "Mazurka Dąbrowskiego" zorganizowali sympozjum naukowe z okazji 200. Rocznicy Wizyty we Wschowie Króla Saskiego, Księcia Warszawskiego Fryderyka Augusta. W naukowym spotkaniu uczestniczył członek zarządu Stanisław Tomczyszyn.

 

Promocja folkloru w Bytomiu Odrzańskim

01.05.2010 r. w Bytomiu Odrzańskim odbyła się VI Biesiada Zespołów Ludowych i Grup Śpiewaczych. W imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Artystów Współczesnej Kultury Ludowej "Wierzbniczanki" uczestniczył członek zarządu Stanisław Tomczyszyn.

W biesiadzie wystąpili: "Wierzbniczanki" z Bytomia Odrzańskiego, "Drzewiczanie" z Kostrzyna nad Odrą, "Kaliny" z Nowego Miasteczka, "Łazowianki" z Łaz, "Pod Gruszą" z Kurska, "Cyganeczka" z Ochli oraz zespół Beaty i Sylwestra z Głodówka.

 

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska